U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PRO ZDRAVÉ KLOUBY

Kategorie: Zdraví | Autor: PETR PETŘÍČEK

Když bolí ramena nebo nám loupe v koleně, zkrátka trápí klouby, máme pohyblivost o hodně zmenšenou.

A pohyb je přece život, takže stojí za to, něco s tím udělat.

Pokud se nejedná o úraz, spočívá problém v chrupavčité pokrývce kloubů. Ta se při nadměrné a opakované zátěži postupně narušuje, mizí a způsobuje tak velké a bolestivé tření kloubů o sebe. Následuje zánět kloubů, chronická artritida v různých podobách. Tento problém se netýká jen starších lidí, artriditou mohou trpět třeba i mladí sportovci, přičemž platí, že větší procento potíží s klouby zasahuje ženy.

Účinný glukosamin

Na bolavé klouby je už docela dlouho známá účinná pomoc v podobě látky zvané glukosamin. Jedná se o molekulu, obsahující glukózu. Ta je obsažena v kloubech a vazivových tkáních, kde ji organizmus používá ke vzniku větších molekul, nutných k opravám a udržování chrupavky. Ta pokrývá konce kostí v kloubech a tvoří kloubní výstelku. Tím glukosamin chrání klouby, zmenšuje jejich bolestivost a pokud jsou poškozeny, zmírňuje jejich ztuhlost. Dokáže také utlumit zánět. Tělo si sice vytváří svůj vlastní glukosamin z potravy, ale tato schopnost se s věkem zmenšuje. Zdrojem glukosaminu mohou být především krabi, ústřice nebo garnáti, kteří ale nejsou v Česku zrovna tradiční a navíc dostupnou součástí jídelníčku. Proto je vhodné užívat jej pomocí doplňků stravy z přírodních zdrojů.

Co si vybrat?

Na našem trhu je dostatek přípravků a doplňků stravy s obsahem glukosaminu. Z přírodních produktů můžeme jmenovat například GS – Condro 400, Proenzi – MSM, Glucosamine Star, Geladring Forte a také Hema Arthro Timed, který je ve srovnání s ostatními přípravky levnější (doporučovaná cena 159 Kč, ostatní 300 až 500 Kč). Přitom je výjimečný svojí formou v pomalu rozpustných peletách obsažených v tobolce. Pozvolné uvolňování glukosaminu do postižených kloubů vede k podstatně delšímu 12 hodinovému účinku a menší spotřebě tobolek.

Nejdůležitější je prevence

Celkový životní styl se zřetelem na správnou životosprávu má, kromě dědičných faktorů, na prevenci jakýchkoliv nemocí zásadní vliv. Pro klouby je kromě stravy důležitý také přiměřený pohyb a zejména uvolňování ztuhlých kloubů. Jaká jsou zásadní pravidla při uvolňování kloubů? Volíme krouživé a komíhavé pohyby, přičemž přecházíme uvolněně z jedné polohy do druhé. Využíváme přitom setrvačnosti a působení gravitace. Nesnažte se o maximální rozsah pohybu, cvičte tak, aby to bylo příjemné. Čím větší rozsah pohybů zvolíte, tím musí být pohyb pomalejší. Význam uvolňovacích cvičení přitom nespočívá jen v tom, že obnovují vůli v kloubech, jejichž funkce je více či méně narušena. Rozhýbat potřebují, alespoň jednou denně, i ostatní kostní spojení, kterým nechybí nic než blahodárný pohyb.

Prokrvení dýcháním

S uvolňováním souvisí i dýchání a právě jemu přikládá velký význam MUDr. Ladislav Šafránek – doporučující tzv. řízené dýchání. Zajímavá je jeho rada: „…z vlastní zkušenosti vím, že od doby, kdy se mi podařilo lépe a mnohem častěji během dne provozovat hluboké vědomé dýchání, klouby se tak výrazně zlepšily, že kromě dní s výjimečným přetížením žádnou pravidelnou každodenní kloubní výživu nepotřebují. Ale jakmile na řízené dýchání na několik dní zapomenu – ihned se klouby připomenou. To nejcennější, co se nám skrze vědomé řízení dechu nabízí, je významné zlepšení periferního prokrvení. Naše srdce je sice obdivuhodné čerpadlo, ale ve své funkci má jednu významnou slabinu – minimální schopnost nasávat krev. A právě maximální nádech a maximální výdech dokáže návrat krve velmi významně zlepšit, a tím i zkvalitnit nejen přísun výživy k buňkám ale i odbavování produktů metabolizmu a odplavování odpadových látek.“

Pomáhá fototerapie

Světlo v určitých vlnových délkách má pro lidském tělo léčebné účinky. Fototerapie, což je odborný název pro léčbu světlem, je oblastí medicíny, ve které jsou pacienti léčeni světelnými paprsky. Za otce moderní fototerapie je považován dánský lékař Niels Finsen, který za svou práci získal Nobelovu cenu za medicínu. Při využití fototerapie dochází v organizmu k biostimulačnímu, analgetickému a protizánětlivému efektu. Jinak řečeno, bolesti kloubů se snižují na únosnou mez či vymizí úplně a v místě je několikanásobně rychleji produkován kolagen. Kloub je pohyblivější a jakýkoliv pohyb nevyžaduje takovou námahu. Již samotné přirozené slunění má velmi příznivý vliv na klouby. Ve fototerapii jsou používány specifické lampy stimulující sluneční světlo, přičemž nevyzařují žádné ultrafialové, infračervené ani jiné škodlivé záření. *

KDYŽ SE ŘEKNE

Jedná se o zánět kloubů (z řeckého arthro – kloub a – itis – zanícení). Může být lehká nebo těžká a postihnout jeden nebo více kloubů. Působí bolest, otok, zapálení nebo ztuhlost postižených kloubů. Existuje více než 150 druhů artritidy. Například revmatoidní artritida (revma) vzniká následkem abnormální reakce imunitního systému těla na klouby. Většinou se objevuje u žen mezi 40 až 60 lety, napadá malé klouby (rukou, zápěstí či nohou) působí bolest, ztuhlost a otoky (nejhorší je to ráno), v dalších stádiích mohou být postiženy i jiné klouby, třeba lokty, ramena, kolena, kyčle a kotníky.

***

TIP!

* Chcete-li oddálit nástup degenerativních změn kloubů, vyhýbejte se jejich přetěžovaní nadváhou, jednostranným pohybem a nadměrnou fyzickou zátěží.

* Předčasnou artrózu může způsobit i nedostatek pohybu. V kloubu, který se hýbe, dochází k pohybu nitrokloubní tekutiny, která kloub promazává, zvlhčuje a vyživuje chrupavku.

* Důležité je i dobré zvládání stresových situací, které celkově oslabují organizmus.

* Snažte se předcházet úrazům a jejich nedostatečnému doléčení.

* Volte pestrou stravu obsahující přiměřené množství kvalitních bílkovin (zejména rostlinných) s dostatkem vitamínů a minerálních látek. Kloubům prospívají nenasycené mastné kyseliny, dále vápník, hořčík, stopové prvky jako mangan a měď.

* Konzumujte preventivně potravinové doplňky kloubní výživy.

Popisy k obrázkům

Před náročnější sportovní aktivitou je dobré zatuhlé klouby procvičením dostatečně uvolnit

Přiměřený pohyb kloubům svědčí. Mírná chůze po schodech je impulzem pro nitrokloubní tekutinu, která vyživuje chrupavku

Důležitou součástí prevence artrózy a dalších potíží s klouby jsou také doplňky zdravé výživy

Autor fotografií: FOTO: ARCHIV

PRO ZDRAVÉ KLOUBY