U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VYBÍRÁME ZAHRADNÍ NÁBYTEK

Kategorie: Peníze | Autor: Iva Tvrzová

KUPUJEME

Na žádné, ani sebemenší zahrádce by nemělo chybět odpočinkové zákoutí s lavičkou, židlemi, křesílky a stolem, případně lehátkem. Protože zahradní nábytek většinou nekupujeme na jednu sezonu a některý není navíc nejlevnější, měli bychom si před jeho koupí důkladně promyslet, co od něj očekáváme, “vyzbrojit” se co nejvíce informacemi a navštívit raději několik obchodů, než si definitivně vybereme. Inspirace z amerických seriálů nebo od sousedů nemusí být tím nejlepším rádcem.

* To, zda se nám určitý nábytek líbí na pohled, je samozřejmě důležité, stejně tak, aby svým stylem ladil s naší zahradou a stavením. Ale je tu i řada dalších hledisek, na která bychom neměli zapomenout. Jinak by se mohlo naše nadšení proměnit ve zklamání.

* Sedací nábytek musí být pohodlný, proto ho důkladně vyzkoušíme. Velikost křesílka, tvarování sedáku či sklon a výška opěradla bývají různé, určitý typ nemusí každému vyhovovat. Pokud nás často navštěvují přátelé, myslíme trochu i na ně. Korpulentní slovanská postava našeho kamaráda a subtilní židličky, pro naši rodinu jako dělané, by asi nešly dohromady.

* Chceme nábytek každý den ze zahrady uklízet, nebo zůstane celé léto napospas dešti, větru a sluníčku? V prvním případě můžeme zvolit nábytek z jakéhokoliv materiálu, jen by měl být s ohledem na neustálé přenášení lehčí. Například plastový, plátěný, proutěný, ratanový, subtilní dřevěný nebo kovový. V opačném případě vybereme materiály, kterým nevlídné změny počasí neublíží: plast, dřevo s dobrou impregnací, kov s vhodnou povrchovou úpravou, přírodní neloupaný ratan, vlákno hularo. Pokud máme obavu z nenechavců, které by křesla a židle na naší zahradě příliš sváděly, zvolíme bytelný nábytek, s nímž nikdo jen tak nehne: robustní dřevěný, betonový, žulový, lavičky zapuštěné do země.

* Kolik místa máme pro uložení zahradního nábytku na zimu? S výjimkou betonového, žulového a některého dřevěného bychom ostatní nábytek měli ze zahrady na zimu odnést. Jestli je naše chata nebo chaloupka jako dlaň, výhodnější bude nábytek skládací nebo stohovatelný.

* Pro většinu zákazníků je důležitá cena zboží. U zahradního nábytku je rozpětí téměř stejně široké jako u nábytku interiérového. Pohybuje se od stokoruny za obyčejnou plastovou židli až po několik desítek tisíc za polohovací křesílko z týkového dřeva a kovu.

* S cenou většinou dost úzce souvisí kvalita materiálu (i když ne vždy), celkového zpracování a povrchové úpravy. Cenu někdy zvyšuje zajímavý design a známá značka výrobce. Nad kvalitou bychom rozhodně neměli mávnout rukou. Na ní záleží, zda nám nábytek bude dobře sloužit řadu let, nebo zda se začne brzy rozpadat či ztrácet svůj glanc.

Je lepší dřevo nebo kov?

Každý materiál má určité výhody i nevýhody. Ty bychom měli znát, abychom si vybrali co nejlépe.

Plast – je lehký, nevadí mu slunce ani déšť, snadno se udržuje, je levný, židle se dají stohovat. Časem ovšem bílý povrch “zajde”, snadno praskne, nedá se opravit.

Dřevo – klasický materiál, příjemný na pohled i dotek, hodí se do každého prostředí. Měkké dřevo (smrk, borovice) je méně trvanlivé než tvrdé (buk). S dobrou povrchovou úpravou snáší i nepřízeň počasí. Velké cenové rozdíly v závislosti na kvalitě dřeva a jeho zpracování. Údržba: občas otřít vlhkým hadrem, za čas obnovit povrchovou úpravu. Poškození se dá dobře opravit.

Týkové dřevo – používá se na luxusní, drahý nábytek. Je odolné vůči slunci, dešti, mrazu a sněhu (používalo se na stavbu lodí). Nábytek bez povrchové úpravy dostává časem stříbrošedou patinu. Obranou je napuštění dřeva týkovým olejem. Údržba: občas omýt, vyčistit kartáčkem, otřít.

Iroko – tvrdá africká dřevina, velmi odolná vůči počasí. Má dvě dužiny, jádro se používá na dražší věci, vnější část na méně drahé. Speciální povrchová úprava ještě zvyšuje odolnost vůči vlhku. Ošetřování: otírat měkkým navlhčeným hadříkem, případně ošetřit týkovým olejem. Patří k luxusnímu nábytku.

Proutí – lehké, působí příjemným dojmem. Nemělo by přeschnout, jinak se láme a při sezení vrže. Proto mu svědčí občas ho osprchovat, otřít a nechat doschnout. Při běžné údržbě ho otíráme vlhkým hadříkem. Nesmí být trvale v mokru.

Ratan – tropická liána, používaná na výplet lehkého nábytku. Neloupaný ratan bez povrchové úpravy snáší dobře vlhkost, nevadí mu občasný deštík, ovšem trvale stát ve vodě nemůže. Nábytek z loupaného a barvami upravovaného ratanu na zahradu vhodný není. Cenu ovlivňuje kvalita (pevnost) kostry a dokonalost výpletu. Údržba: občas otřít vlhkým hadříkem.

Vlákno hularo – protlačovaný polyetylén s příměsí barevného pigmentu, imitující ratan. Má specifické vlastnosti: je pevné, nepřijímá nečistoty, nevadí mu teplotní rozdíly ani voda. Dobře se tvaruje. Kvalitní nábytek s výpletem z hulara má kostru ze svařovaného hliníku (je pevná). Je téměř nezničitelný. Levnější výrobky mají kostru z bambusu – ta se časem “rozvrzá” a není odolná vodě, čímž se efekt nábytku z hulara ztrácí. Velmi nenáročný na údržbu.

Kov – působí poněkud studeně, nehodí se do každého prostředí. Kvalita povrchové úpravy má velký vliv na životnost. Nábytek je poměrně těžký (výjimkou je hliníkový), údržba je snadná, stačí vlhký hadřík.

Kombinace dřevo + kov, kov + výplet – působí příjemně, umožňuje zajímavé ztvárnění. Údržba je stejná jako u jednotlivých materiálů.

Plátno – většinou na skládacích židlích, křeslech, lehátkách. Nábytek je lehký, pohodlný. Nesmí zůstat na dešti, zašpinění se hůře odstraňuje (kartáček, mýdlo, voda). Vhodné tam, kde je opravdu málo místa.

Beton – téměř nezničitelný. Není možné s ním hýbat, místo je jednou provždy dané.

Kámen – platí to samé co o betonu, hladké plochy se dobře udržují pomocí hadice s vodou nebo jen hadrem a vodou. Na dlouhé sezení je poněkud tvrdý, navíc i studený.

Na co si dát pozor

U nábytku se díváme i na to, co není na první pohled vidět, tedy na jeho kostru a jak jsou provedeny spoje. U dřevěného, proutěného a ratanového nábytku je kvalitnější spojení pomocí vrutů s maticemi, spojení hřebíky se brzy “rozhrká”. Téměř životu nebezpečný je skládací a polohovací nábytek, pokud má díky špatné konstrukci nebo nekvalitnímu provedení tendenci skládat se, kdy to nejméně čekáme. Skládací a polohovací mechanismus si pořádně prohlédneme a vyzkoušíme. Hrany a plochy nábytku musí být hladké, nemělo by hrozit zadření třísky nebo poranění či poškození oděvu o nepatřičné výčnělky.

Kde nakupovat

Nejlevněji se nakupuje přímo u výrobce, s ním je možné se domluvit i na individuálních úpravách, barevném provedení a podobně. Malí výrobci často ani do jiných prodejen nedodávají. Se zbožím větších výrobců se setkáme v některých specializovaných prodejnách nebo ve velkých řetězcích, jako je OBI, Bauhaus, Baumax. Luxusní nábytek zahraničních výrobců většinou prodávají značkové prodejny.

Co – kde – za kolik

Jaké druhy zahradního nábytku a za kolik nabízejí někteří naši výrobci a dovozci:

PALIS Plzeň – dřevěný nábytek z masivního smrku, borovice a buku, robustní tvary, vhodný k chatám i chalupám, přírodní i barevný, impregnovaný. Židle (1500 – 2500 Kč), lavice s opěrkou i bez (1900 – 4900 Kč), stoly (3500 – 6000 Kč), pevný komplet stolu se dvěma lavicemi (5500 – 6000 Kč), lavička (4100 Kč).

VETR Jablonné n. Orlicí – dřevěný nábytek z masivního smrku, jednoduché tvary, široká barevná paleta, různé typy povrchové úpravy. Židle pevné i skládací (550 – 2200 Kč), křesla houpací (1200 – 3700 Kč), polohovací (1500 – 2100 Kč), lavice (1100 – 3500 Kč), lavičky (2750 – 3850 Kč), stoly (650 – 3850 Kč), lehátka (1500 – 1750 Kč), dětský nábytek.

AGRO Jesenice u Prahy – kovový nábytek z plných ocelových profilů, povrchová úprava: zinek + vypalovaná barva (komasit), různé druhy patiny. Židle (od 1800 Kč), křesla (od 2000 Kč), lavice, stoly s deskou skleněnou, dřevěnou nebo plechovou, skládací židle kov + dřevo (500 Kč), skládací stoly kov + dřevo (1500 Kč).

MONA nábytek Praha – kovový nábytek z tvrzeného hliníku, vzhledem připomínající “krajkovou” litinu. Povrchová úprava: vypalovaná barva (komasit), barvy bílá a 13 dalších odstínů. Dovoz z Maďarska. Mnoho typů židlí (od 2200 Kč), křesílek (od 2500 Kč), lavic (5200 – 6400 Kč), stolů (2200 – 13 500 Kč).

BELLIS GROUP Praha – betonový nábytek s keramickou mozaikou. Bílý beton s plastickým povrchem, barevná mozaika. Kulatý nebo obdélníkový stůl (19 000 – 25 000 Kč), lavice (6000 – 7000 Kč), celá sestava (15 000 – 30 000 Kč). U lavice možno zabudovat vyhřívání (+ 1700 Kč).

Nábytek FIŠER, Víchová nad Jizerou – nábytek z borovice: křeslo (2550 Kč), lavice (3950 Kč), stůl (2990 Kč), lehátko (5100 Kč), houpací křeslo (2440 Kč). Vlákno hularo: křeslo (8750 Kč), lavice (15.310 Kč), stůl (6830 Kč). Skládací nábytek z týku: křeslo (9990 Kč), lehátko (9900 Kč), kulatý stůl (26.700 Kč).

JIHOKÁMEN Písek – nábytek ze žuly, povrch leštěný, tryskaný i jiné úpravy. Stoly (4500 – 12 000 Kč), lavice (3700 – 7500 Kč), sedačka (2400 Kč), souprava stůl + 2 lavice (13 500 Kč).

IKEA Praha – kovový nábytek: židle (799 Kč), stůl (1290 Kč). Hliníkový nábytek: skládací židle (998 Kč), stůl (1990 Kč). Nábytek z dřevěného masivu, povrch bezbarvý lak: křeslo (2290 Kč), stůl (4490 Kč), lehátko – buk bez povrchové úpravy (699 Kč). Skládací nábytek z týkového dřeva: židle (3490 Kč), stůl (8490 Kč). Ratanový nábytek: křeslo (998 Kč), stolek (1590 Kč). Skládací plátěná židle (1290 Kč).

GARDENLINE Praha – dováží luxusní zahradní nábytek z bukového dřeva (firma Herlag), týkového dřeva (Herlag), dřeva iroko (firma Sartori), z vlákna hularo (firma Dedon), nábytek kombinující kov, dřevo výplet. Nábytek z bukového dřeva: židle (5000 – 11 000 Kč), lavice (10 000 Kč), stoly (5600 – 46 800 Kč). Nábytek z týkového dřeva: židle (9000 – 27 000 Kč), křesla (15 000 – 20 000 Kč), lavice (28 000 – 40 000 Kč), stoly (20 000 – 70 000 Kč). Nábytek z vlákna hularo: křesla (9000 – 15 000 Kč), lavice (23 000 – 37 000 Kč), stoly (10 000 – 30 000 Kč). Nábytek z dřeviny iroko: vyšší židle (10 000 Kč). Letošní novinkou je kombinace týkového dřeva, hliníku a vlákna na výplet.

HARTMAN – KRIECHBAUM Praha – exkluzivní nábytek z plastu, hliníku, vlákna hularo, švédské borovice a týku. Plas-tový nábytek: židle (720 Kč), lehátko (3350 Kč), lavice (2 280 Kč), stůl (3980 Kč). Dřevěný nábytek: křeslo (1740 Kč), lavice (3320 Kč), stůl (2380 Kč). Hliníkový nábytek: křeslo (10 210 Kč), lavice (14 730 Kč), stůl se skleněnou deskou (10 260 Kč), židle (6210 Kč), lehátko (20 320 Kč). Týkový nábytek: křeslo (9 390 Kč), lavice (16 930 Kč), stůl (17 820 Kč), lehátko (25 450 Kč).

FAIREX Praha – dováží luxusní nábytek z týkového dřeva (dánská firma Kircodan). Židle (9000 – 15 000 Kč), křesla (17 500 – 26 000 Kč), lavice (23 000 – 36 000 Kč), lehátka (29 000 – 39 000 Kč), stoly (18 000 – 64 000 Kč).

VYBÍRÁME ZAHRADNÍ NÁBYTEK