Postarejte se o zahradní stavby

Pergoly, přístřešky, altány, terasy či zahradní domky, to vše jsou stavby, které si v zahradě u domu můžete užít. Vyžadují však péči, správným časem na jejich údržbu a opravy je hlavně jaro.

Pravidelnou starostí o drobné dřevostavby je zejména obnovování nátěrů dřevěných konstrukcí a ploch. Většinou převažuje touha po přirozeném odstínu dřeva, takže obnovy ochranných vrstev lazury či laku zpravidla přicházejí na řadu v teplejších dnech a po odstranění případných odlupujících se vrstev, přebroušení a zbavení povrchu prachu a nečistot.

montovaný zahradní domek

Celou řadu typů zahradních domků či altánů lze koupit jako stavebnicia sestavit na místě. Foto: Shutterstock

Práce na údržbě či opravách lze pro uvedené objekty mnohdy zobecnit. A pak existují určitá specifika některých staveb, například průhledné zastřešení na některých pergolách či větší rozsah bezpečnostních prvků, pro jejichž instalaci se někdy lidé dodatečně rozhodují.

vyvýšený záhon

Péči vyžadují i rámy vyvýšených záhonů, dobře udržované vypadají velmi pěkně. Foto: Shutterstock

Na trhu stále přibývají zajímavé novinky v sortimentu nátěrových hmot. Doporučujeme proto vyzkoušet místo tradičních lazur, jejichž trvanlivost je vždy do jisté míry omezená, některé přírodní produkty. Mohou to být oleje na dřevo, které poskytnou sametový lesk a nechají krásně vystoupit kresbu, ale je nutné je častěji obnovovat. Chcete-li přírodní a zároveň trvanlivý nátěr, vyzkoušejte třeba i pravý dřevní tér: přirozenější ochrana dřeva v podstatě neexistuje. Samozřejmě lze nechat dřevo i neošetřené a sledovat jeho stárnutí, ale odolnost proti vlivu povětrnostních podmínek či zarůstání vrstvičkami mechu se sníží, takže je vždy dobré zvážit, zda je dřevostavba schopná čelit „náporu“ přírody bez ochrany.

natírání pergoly

K pravidelné obnově venkovních nátěrů dřeva jsou vhodné třeba tónované lazury. Foto: Shutterstock

Hniloba hrozí

Problém dřeva spočívá v jeho sklonu k hnití. Vyhnout se tomu v podstatě nelze, ale oddálit lze tento destruktivní proces mnoha způsoby, například volbou dřeva při samotné stavbě. U stěn či fasád lze připlatit za dřevo s vyšším obsahem pryskyřice (některé odrůdy smrků či o něco tvrdší modřín), u terasových prken pak platí totéž a kromě toho lze volit i tvrdé exotické dřeviny.

natírání terasových prken

Pravidelná obnova nátěru nekryté terasy udrží lesk a svěží vzhled dřeva a ochrání ho před stárnutím. Foto: Shutterstock

U otevřených teras je ideální použít prkna s drážkami pro odtok dešťové vody nebo jimi nahradit ta opotřebovaná. Nezapomeňte na potřebný mírný sklon, aby se voda v drážkách nedržela. Alternativou jsou víceméně nezničitelná plastová prkna. Všechny uvedené rady se snadněji realizují u novostavby, ale můžete se jimi řídit i při rekonstrukcích většího rozsahu.

Ochrana u země

Dřevo nejčastěji začíná hnít u země kvůli odstřikující vodě, ale i v místech, kde byly použity šrouby nebo vruty z korodujícího materiálu.

Jednoduchým opatřením, které účinně chrání trámy, sloupky, kulatinu či desky u země, je tato místa buď pravidelně vysekávat nebo kolem základů stavby položit pás dlažby, kamenů či štěrku. Trámy v ocelových patkách nebo kůly zapuštěné rovnou do země, jsou v každém případě nejnáchylnější k uhnívání právě v místech těsně nad zemí. Tam je třeba zaměřovat pravidelné kontroly a případně přijmout opatření, dokud to ještě má smysl. Doporučuje se například nátěr gumoasfaltem, uškodit nemůže ani několik vrstev kvalitní lazury, oleje, případně zmíněného téru. Žádný z těchto nátěrů však nevydrží věčně.

Zjistíte-li při kontrole, že jsou některá místa spojů zasažena hnilobou, je nejlepší poškozený kus prkna či trámku opatrně vyříznout, nahradit špalíkem či novým kusem desky a prošroubovat nekorodujícím šroubem do stávající konstrukce. Při zásahu do nosných částí je nutné konstrukci po dobu opravy stabilizovat.

krov

Lehké krovy nejsnadněji sestavíte z nehoblovaných smrkových trámků a latí. Foto: Shutterstock

Oprava střechy

U průhledných střech, které někdy pokrývají pergoly a terasy, záleží případná náročnost opravy na materiálu. Například dutinkové polykarbonátové desky vydrží hodně, ale když už se rozbijí, je nutné je měnit. V takovém případě dávejte pozor na správnou montáž do příslušných úchytů včetně použití případného těsnění nebo podkladových pásů, které zmírní tlak polykarbonátu na konstrukci, když je střecha zatížená sněhem.

Po případném prasknutí obvykle vyžaduje výměnu i průhledná vlnitá krytina z měkčích a méně křehkých plastů, než jsou polykarbonáty. Na všechny tyto materiály sice existují i speciální lepidla a opravu drobných poškození s nimi můžete vyzkoušet, ale pokud plast jednou praskne nebo ho proděraví třeba spadlá taška, výměně se nevyhnete nebo se budete muset smířit s pracnou a nevzhlednou opravou pomocí větší záplaty.

Stavby tohoto typu se často pokrývají také asfaltovými pásy nebo asfaltovými šindeli a poškozený kus krytiny je většinou nejjednodušší rovnou vyměnit. Musíte mít jen v zásobě náhradní materiál, případně použít záplatu třeba ze samolepicích střešních pásů nebo zalepit trhlinu střešním tmelem.

Nad pergolami či garážovými přístřešky bývá někdy i skládaná pálená krytina. Případné opravy takových střech často spočívají ve výměně či náhradě poškozené tašky.

Nezapomeňte, že na malých stavbách může být sklon střechy pro tašky příliš nízký, takže je snadněji poškodí kupříkladu nadměrné zatížení sněhem a ledem. Jaro je tedy správným časem i na úvahy o případné výměně střechy. Pozornost věnujte i oplechování a okapům, protože pokud voda stéká rovnou k základům či dolní hraně stavby, může poškozovat dřevěnou konstrukci.

Ochranné nátěry

  • Přírodní nátěry v podobě olejů či dřevního téru chrání dřevo přirozeně a účinně a pronikají do jeho struktury. Jsou dražší než lazury, samotné oleje rychleji vysychají a vyžadují častější obnovu.
  • Tenkovrstvé lazury pronikají do dřeva, zachovávají kresbu i barvu dřeva, nemají sklon vytvářet odlupující se vrstvu. Po čase se však jejich ochranný efekt ztrácí a je třeba je obnovovat.
  • Silnovrstvé lazury mohou vytvořit někdy nežádoucí efekt silného lesku, chrání dřevo silnějším filmem, vlivem UV záření a deště se však mohou časem začít loupat a součástí jejich obnovy musí být broušení.
  • Syntetické lazury nejsou tak pohodlné na natírání, mají sklon ke stékání, pomaleji zasychají a s příslušným pigmentem dřevo často výrazně zabarví. Jsou však mimořádné odolné a trvanlivé.
  • Krycí barvy ve vodou ředitelném i syntetickém provedení mohou vytvořit odolnou vrstvu v zajímavých barevných variantách. Obnova je pracnější, je nutné volit stejný odstín, případně náročné odstranění.

Naše tipy

  • Při stavbě i opravách dřevěných staveb používejte nekorodující spojovací materiál.
  • Ve stínu či v blízkosti vzrostlé zeleně trpí dřevěné zahradní stavby sklonem k porůstání mechy a lišejníky, dostaňte k nim proto světlo a použijte speciální nátěry na dřevo.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Postarejte se o zahradní stavby