Posezení u grilu

Rubrika: Inspirace

Tahle letní kuchyně postavená z kvádrů labského pískovce vyrostla na zahradě u moderního domku na Nymbursku. Může být ale inspirací i pro mnohé chataře a chalupáře.

Letní kuchyně byla postavena z labského pískovce

Přání majitele přízemního domku s výraznou červenou fasádou bylo jasné. Stavbou letní kuchyně chtěl vyplnit prázdné místo na čerstvě založené rovinaté zahradě a současně zabránit přímému pohledu od silnice. Měla se tím vyřešit i otázka, kam usadit partu kamarádů v pěkných letních dnech. Majitel proto oslovil firmu Hrdina zahradní kuchyně, která navrhuje a z kamene staví zahradní kuchyně, krby, pece a udírny.

Základem je krb

Na předem připravené betonové základové desce brzy vyrostla rohová letní kuchyně, kterou před nepřízní počasí chrání střecha, nesená na ozdobně vyřezávaných trámech. Jejím základem je kamenný krb s komínem, z něhož je kouř odváděn mimo zastavěný prostor. Do stejného komína jsou vedeny i zplodiny z pece na různé dobroty, které podle majitele „voní kouřem“, i z navazujících kamínek, tvořených litinovou plotýnkou nad dalším ohništěm zabudovaným do kamene.

Originálním prvkem letní kuchyně je pípa zabudovaná do kamenné imitace soudku na pivo

Originálním prvkem sestavy je pípa na čepované pivo. Sud se schovává pod kamennou policí – aby se dal snadno měnit, a chlazení je také ukryto dole za kamenem.

Chybí tady tekoucí voda, proto se přípravné kuchyňské práce odehrávají v domě. To ale nijak nevadí, protože jinak je letní kuchyně vybavena pro pánské večírky skvěle – vidíme ledničku, dostatek pracovních i úložných ploch, velký prostor pro zásobu dřeva na topení a nad ním dokonce i televizi, na které se dají sledovat noční přenosy NHL.

Sušárna nad pecí

Nad pecí se dají sušit bylinky, houby nebo ovoce

Netypická pro pánskou kuchyni je sušárna na bylinky, houby a ovoce. Tu obhospodařuje paní domu. Do police nad pecí vkládá levanduli anebo jablíčka a teplý vzduch, který sem proudí z pece, prostor celé kuchyně provoní. Krájená sušená jablka i další ovoce jsou prý vynikající přílohou ke grilovanému masu!

Otočný rošt

Nezbytnou výbavou krbu, určeného na přípravu pokrmů, je rošt. Majitel dal na radu zkušeného stavitele Karla Hrdiny a nechal si ke krbu zabudovat jeho vynález – otočný rošt z nerezu, který je upevněn na pohyblivém rameni. Výška se dá nad ohněm podle potřeby regulovat a po upečení masa se rošt otočí ven z ohniště. Grilované pochoutky se tak mohou snadno přeložit na talíř.

Slovo stavitele

Na závěr návštěvy jsme požádali o pár slov Karla Hrdinu, který se svými lidmi celou stavbu realizoval. Na co se má zájemce při stavbě letní kuchyně připravit?

„Většinou si zákazník základovou desku připraví sám podle plánu, který připraví naše firma. Pak přijedou kameníci a začnou stavět z kamene – buď z celého kusu, který se doveze přímo na místo a tam se postupně naporcuje na přesné rozměry, nebo se staví z materiálu připraveného předem v kamenické dílně. Osvědčený je labský pískovec, který vyniká vysokým obsahem křemenu, výborně akumuluje teplo a je mrazuvzdorný. Na přání stavíme i z jiných druhů kamene. Pojivo si mícháme sami podle starého kamenického receptu. Hotové směsi nepoužíváme, protože nemůžeme zaručit jejich vlastnosti.

Kámen není nutné nijak ošetřovat

Když jsou všechny kamenické práce hotové, přijdou tesaři. Kromě nich spolupracujeme i s kováři, kteří vykovají panty, dvířka, rám na plotnu, rošt a další potřebné díly.

Tajemství úspěchu spočívá v kvalitě stavby topenišť – krbu, udírny, pecí. Ty musejí být funkční, snadno ovladatelné a nesmí kouřit. Všechna ohniště vždy ústí do jednoho komína. Když je dílo hotovo, pokřtíme je prvním ohněm. Přitom naučíme zákazníka kuchyni používat – sami připravíme první dobroty.“

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ

FOTO: HRDINA ZAHRADNÍ KUCHYNĚ

Uložit

Posezení u grilu