Lázeňská kamna: rychlý a levný ohřev vody

Lázeňská či koupelnová kamna jsou zajímavou alternativou k elektrickým či plynovým bojlerům na ohřev vody. Jednoduše zatopíte v topeništi a voda v zásobníku je za chvíli horká.

lázeňská kamna

V této chalupě se o teplou vodu i mírné přitápění v koupelně starají kombinovaná lázeňská kamna na dřevo i na elektřinu. Foto: Tomáš Krásenský

Nejdříve si řekněme, jaký je rozdíl mezi tlakovými a beztlakovými lázeňskými kamny. Na oboje narazíte v nabídkách prodejců i v bazarech, oboje vypadají na první pohled stejně. Firma Dufakamna, která má řadu typů lázeňských kamen v nabídce, uvádí, že tlaková kamna jsou určena pro více odběrný míst teplé vody domě, na chatě či na chalupě. Beztlaková kamna jsou pouze pro jedno místo u vany. V ceně beztlakových kamen je baterie se sprchou a nevýhodou tohoto typu může být nižší výtokový tlak ze sprchové hubice.

Pár třísek

Oba typy kamen fungují velmi jednoduše. Sestávají z topeniště, které vypadá jako malá kamínka. Na ně je nasazen zásobník na vodu ve tvaru válce, jehož středem vede kouřovod. Po zatopení se voda v zásobníku rychle ohřeje, a pokud používáte tato kamna obvyklým způsobem, je možné napustit z nádrže horkou vodu do vany nebo použít připojenou baterii a sprchu. Mísení studené a teplé vody a dopouštění vody v zásobníku umožní napojení na rozvod vody v domě. K jednorázovému ohřevu vody skutečně stačí pár třísek, průběžné ohřívání samozřejmě vyžaduje udržování ohně v topeništi. To lze koupit i zvlášť, jeho výměna může mít smysl v případě nákupu starších kamen, kdy topeniště může být opotřebované nebo poškozené.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Kamna na dřevo:

Pomocníci na zpracování dřeva

Polínka srovnat!

Teplovzdušná, nebo akumulační kamna?

________________________________________________________________________

Smalt i nerez

V principu nejsou lázeňská kamna žádnou novinkou, kdysi bývala běžnou výbavou lázeňských i obytných domů, ale i městských bytů. To, co je postupně vytlačilo na okraj pozornosti, tedy nutnost topení dřevem v topeništi pod zásobním válcem, se dnes ukazuje jako výhoda a přispívá k návratu jejich popularity. S investicí zhruba od 15 do 30 tisíc korun získáte jeden z nejlevnějších způsobů ohřevu vody. Obsluha kamen je snadná, moderní typy umožňují i kombinaci ohřevu elektřinou nebo topení peletami. Vedle klasické smaltované úpravy povrchu válce existují i kamna nerezová, jejichž design bude více vyhovovat lidem, kteří zařizují koupelnu v moderním minimalistickém duchu.

Moderní lázeňská kamna mohou být vybavena i elektrickým dohříváním vody

Dobré rady

  • Nezapomeňte, že lázeňská kamna jsou topidlem na tuhá paliva a potřebují komín, který ani na chalupě nebýval součástí každé koupelny. Tlaková kamna však nemusí být v koupelně.
  • Méně komfortní, ale podobně účinnou alternativou je kuchyňský ohřívač vody s topeništěm, známý jako Brutar (příp. Thorma UNIKOT). Tento typ ohřívače nepotřebuje připojení na vodovodní rozvody, je možné do něj vodu dolévat jako do tradičního prádelního kotle.

Text: Richard Guryča
Foto: Tomáš Krásenský

Lázeňská kamna: rychlý a levný ohřev vody