Pro dokonalost dřevěné podlahy

Lišty a hrany od švédského výrobce Kährs lze využít při pokládce dřevěných krytin.  Obvodové, přechodové, vyrovnávací, ukončovací, schodové lišty a hrany nabízí možnost výběru ze škály dřevin, rozměrů i designu.

 

Dýhovaná obvodová lišta

 

Základním doplňkem jsou lišty obvodové, které se primárně používají k elegantnímu ukončení krytiny podél stěn. Vytvoří se s nimi zakončený/ucelený dojem nejen u podlahy, ale i v rámci celé místnosti. Výrobce Kährs nabízí profily různých typů dřevin i tvarů a rozměrů. V nabídce jsou masivní obvodové lišty i dýhované varianty. Cena je závislá na druhu dřeviny i designu lišty, vybírat můžete z  profilů různých výšek a šířek, jednoduchých či naopak strukturovaných – vyřezávaných vzorů.

 

Masivní vyrovnávací lišta

Vyrovnávací lišty
Další typ lišt přináší řešení pro hladký a v podstatě také neviditelný přechod mezi výškovými nerovnostmi. Nejčastěji tedy přechod z jedné krytiny na druhou, například mezi dřevěnou podlahou a kobercem či dlažbou. Profil lišty má speciální průřez, který zajistí dokonalé napojení výškových nerovností, ty se prostřednictvím vyrovnávací lišty opticky vytratí.

 

Masivní T-přechod

Přechodová lišta nahradí práh
Řešíte-li problém s hladkým překlenutím spojů v rámci jedné podlahové roviny, pak použijte lišty přechodové. Těmito typy lišt se zakrývají dilatační spáry na velké ploše podlahoviny, dále se využívají například v prostoru dveří, kde přechodová lišta poslouží v podstatě jako práh.

 

Ukončovací lišty
Ukončovací lišty, jak sám název napovídá, poslouží k ukončení dřevěné podlahy na jiných, výše neuvedených, místech v interiéru. Uplatnění najdou kolem francouzských oken a balkonových dveří, v prostoru u krbu a různých výklenků v prostoru.

 

Masivní schodová hrana

Schodové lišty se zámkovým spojem
Pokud si říkáte, jak co možná nejlépe vyřešit obložení schodů a schodišť, pak pro vás máme hned dva tipy. Kromě nedávné novinky v podobě předem předpřipravených a smontovaných schodových hran Kährs, pomocí kterých kompletně obložíte celé schodiště, lze pokládku realizovat prostřednictvím dřevěných lamel v kombinaci se zakončovací schodovou lištou. Ta je unikátní díky své konstrukci zámkového spoje (dle typu lamely buď zámkový spoj Woodloc® nebo pero a drážka). Schodová lišta se v podstatě zamkne do lamely upevněné na schodnici a docílí se celistvého a čistého napojení schodnice na podschodnici. Ta může být rovněž opatřena dřevěnou lamelou, čímž se vytvoří kompletně obložené dřevěné schodiště, nebo ji lze ponechat v původním často betonovém podkladu.
Instalace schodových lišt závisí na zvoleném typu. Například obvodové lišty Kährs se napojují buď nastřelováním jehlovými hřebíčky, nebo častěji lepením kvalitními lepidly. Naproti tomu u přechodových lišt se setkáte s připevňovacím základem, který se k původnímu podkladu (tedy ne k položené krytině) přilepí nebo navrtá napevno a následně se do něj „zacvakne“ daný přechodový profil. Ceny za běžný metr se odvíjejí od typu lišty, vybrané dřeviny v masivu či dýze, rozměrů a designového provedení.

Pro více informací navštivte www.kpp.cz.

TEXT: REDAKCE
FOTO: KPP

Pro dokonalost dřevěné podlahy