Stolek ze šicího stroje

Rubrika: Inspirace

Krása a pevnost litinové podnože stolku od šlapacího šicího stroje inspiruje k využití. Po výměně desky je tu originální stůl!

Kuchyňský stůl pro menší společnost s kulatou deskou

Šlapací šicí stroj býval běžným vybavením domácnosti, než ho vytlačil přenosný elektrický stroj a nakonec i široká nabídka textilu v obchodech.

Stolek se šicím strojem má krásně zachovalou dřevěnou část, slouží bez úprav jako toaletní

Na smetiště ještě nepatří

Při likvidaci šicího stolku vás možná napadne: Proč hezky tvarovanou podnož vyhazovat? Po malých změnách – odstranění šicího stroje a výměně stolové desky – máme nový, opět funkční kus nábytku, který může dělat parádu jak uvnitř domu, tak venku na zahradě. Nepočítejte ovšem s častým přemísťováním, odolnost a stabilita stolku z litiny je vykoupena značnou hmotností.

Krajková litinová podnož bývalého šicího stroje mycímu koutu v koupelně sluší i dnes

Jakou desku zvolit

Litinovou podnož (většinou ponecháme i kolo a šlapací část) nejčastěji doplňujeme deskou obdélníkovou, ale může být i čtvercová či kulatá. Z materiálů se můžeme rozhodnout pro dřevo i sklo, kov, umělý nebo přírodní kámen či desku s keramickou mozaikou. Pokud je litinová podnož zachovalá, jen ji očistíme. Odřenou opatříme novým nátěrem na kov.

Na posezení u odpolední kávy je ideální malý stolek

Stolek kávový i toaletní

A kam malý stolek postavit? Hodit se bude například jako další pracovní či odkládací plocha v kuchyni, jako místo na dekorace nebo jako květinový stolek kdekoliv v domě. Nejčastěji jej ale využijeme jako kávový stolek – ať už v obývacím pokoji, na verandě, v zimní zahradě, nebo i v zahradě. Uplatnění je ovšem daleko širší, záleží, jak upravíme stolní desku. Vzniknout může například psací, šachový, televizní či toaletní stolek nebo třeba podstavec pro umyvadlo v koupelně.

Hrubě opracovaná vrchní deska dodá stolu na dekorace rustikální vzhled


U stolku s litinovou podnoží se snoubí estetika s funkčností


NAŠE RADA

Plánujeme-li umístit stolek venku, volíme na jeho desku trvanlivé materiály. Podnož ošetříme nátěrem proti korozi. Sluníčko, déšť ani mráz pak stolu neublíží.

Historický stolek se uplatní i s moderní technikou

Vrchní stranu desky zahradního stolku zdobí a zároveň i chrání krásná keramická mozaika

Časté využítí stolku jako květinového

Kamenná deska s mozaikou z keramických střepů odolá všem rozmarům počasí. Takový kousek může stát venku po celý rok

Připravila: Martina Lžičařová

Foto: Jaroslav Hejzlar, Zdeněk Roller, Pavel Veselý, Shutterstock a archiv

Uložit

Uložit

Stolek ze šicího stroje