Jak čistit obklady a dlažbu

Jarní sluníčko nám obvykle odhalí v zimním šeru „neviděné“ nečistoty a prach, třeba na obkladech a dlažbách, naštěstí nám zároveň dodá i novou energii a chuť se s tím vypořádat. Ideální je uklízet s přípravky, které doporučuje přímo výrobce obkladů. RAKO, tradiční česká značka keramických obkladů, nabízí ucelený výběr čističů RAKO SYSTEM pro obklady a dlažbu.

 

 

Řešení pro keramickou dlažbu v kuchyni a na chodbě
Máte-li v chodbě nebo kuchyni glazovanou dlažbu s hladkým povrchem, máte půl práce s úklidem hotovo. Tyto dlažby totiž mají celistvý, ušlechtilý a nenasákavý povrch, na kterém se nečistoty jen těžko usazují. Snadno je tak setřete teplou vodou se saponátem. Dokonalý výsledek získáte, použijete-li specializovaný přípravek, například RAKO CL 803 z řady RAKO SYSTEM. O něco náročnější může být v kuchyních čištění neglazovaných a silně reliéfních dlažeb. Běžnou a pravidelnou údržbu lze zajistit buď použitím saponátů, případně profesionálního čističe RAKO CL 803. Na silnější špínu jsou osvědčené prostředky s obsahem kyselin, například RAKO CL 801. S mastnou špínou si poradí naopak výrobky s vyšším pH (pH od cca 8), například RAKO CL 810.

 

RAKO CL 803 čistí i leští
RAKO CL 803 je určen pro běžný, pravidelný úklid. Přípravek pomůže účinně povrchy vyčistit a zároveň v jednom kroku vyleštit. Je určený také na povrchy náchylné k poškození a zmatovatění, jako jsou leštěné mramory, žuly a přírodní i umělé kameny. Obsahuje velmi jemné a neutrální tenzidy, které účinně odstraní i odolné nečistoty. RAKO CL 803 lze použít i na plastové povrchy, například rámy oken. Prostředek je určen pro ruční mytí mopem, případně, pro dosažení plného efektu lesku, hadrem z mikrovlákna.  Před použitím se ředí dle návodu. Doporučená cena 169 Kč /0,75 l, 589 Kč/5 l. Dostupný je, stejně jako další uvedené výrobky, v síti autorizovaných prodejců. Více na www.rakosystem.cz.

 

RAKO CL 810 odstraní i kuchyňskou mastnotu
V obtížněji čistitelných místech, kde se kromě běžné nečistoty nachází i mastnota, jako například v kuchyni, se doporučuje použít profesionální čistidla, jako je například přípravek RAKO CL 810 z řady RAKO SYSTEM. Vyniká mimořádnou silou pro odstranění mastnot a navíc i biologickou odbouratelností. Spolehlivě vyčistí nejen dlažbu, ale také spáry. A poradí si i se stopami pneumatik na dlažbě. Jde o koncentrovaný nepěnivý prostředek určený k čištění veškerých ploch odolných vodě, jako jsou dlažby glazované i neglazované, žulové, mramorové a vápencové povrchy, teraso, gumové podlahy, podlahy kuchyní a dílen. Prostředek se dle návodu ředí podle míry znečištění. Je vhodný pro strojní i ruční aplikaci. Doporučená cena 169 Kč /0,75 l, 589 Kč/5 l.

 

 

 

Pomocník pro koupelnu včetně chromovaných povrchů
Čištění koupelny je oproti dlažbám snadnější, nejde o prostor tak vysoce namáhaný, jako je například dlažba v kuchyni či na chodbách. S vodním kamenem a nečistotami v koupelně se vypořádáte se standardními čisticími prostředky. Na silnější znečištění, včetně prvního úklidu po dokončení stavebních prací, použijte čistidlo na keramiku a spáry, například CL 802 z řady RAKO SYSTEM. Čistotu, ale také exkluzivní vzhled, dodají koupelně přípravky s obsahem lesku, který zpomaluje znečištění povrchu a dlouhodobě zlepšuje vzhled leštěných a chromovaných povrchů. Najdete jej také v nabídce RAKO SYSTEM, pod názvem RAKO CL 804.

 

S úklidem po řemeslnících pomůže RAKO CL 802
I silné znečištění keramických obkladů odstraní koncentrovaný nepěnivý prostředek CL 802 určený na tvrdé povrchy odolné kyselinám, jako jsou keramické a žulové povrchy (není vhodný na materiály na bázi vápence – mramor, travertin). Je vhodný na postavební úklid, kde dosahuje vynikajících výsledků už po prvním použití. Při špatném postavebním úklidu totiž časem dochází ke zvýšenému znečišťování povrchu keramiky z důvodu neodmyté mikrovrstvy cementu. Přípravek účinně působí na cementové zbytky, hlinky po malování, cementové závoje, hořečnaté a minerální usazeniny (rez a vodní nebo močový kámen). Ředí se dle návodu podle míry znečištění. Doporučená cena 169 Kč / 0,75 l.

 

CL 804 záruka perfektně vyleštěné koupelny
Obklady, umyvadla, vany, sprchové kouty, baterie, ale také vnější části toaletních mís lze důkladně vyčistit pomocí CL 804. Přípravek snadno odstraňuje skvrny a nánosy vodního kamene. Obsahuje lesk, který zpomaluje znečištění povrchu a dlouhodobě zlepšuje vzhled leštěných a chromovaných povrchů. Aplikuje se přímo na znečištěné povrchy, poté se nechá několik minut působit. Na závěr se povrch vyčistí houbou a opláchne vodou. Přípravek se používá koncentrovaný, nanáší se pomocí rozprašovače. Doporučená cena 129 Kč/0,75 l, 469 Kč/5 l.

 

Spáry
Pro vyčištění a dezinfekci spár využijete klasický rýžák. Jednou za půl roku je vydezinfikujte jakýmkoli dezinfekčním prostředkem, např. typu Savo. Tyto prostředky zlikvidují i plísně, které se mohou objevovat ve špatně větraných koupelnách a sprchových koutech. Spáry se, obdobně jako keramické obklady a dlažby, udržují podle druhu znečištění spáry. Všechny čisticí prostředky na spáry stojí 169 Kč/balení 0,75 l, pro čištění spár je spotřeba zanedbatelná, pro čištění keramického obkladu vystačí jeden litr roztoku na 20 – 40 m² obkladu.

 

RAKO CL 801 rozpustí rez i vodní kámen
Odstranit rez, vodní kámen a minerální usazeniny pomůže RAKO CL 801, speciální čisticí prostředek na lehce i silně znečištěné slinuté neglazované a glazované dlaždice gres-porcellanato, např. typu Taurus, Kentaur a ostatní neglazované dlaždice. Hodí se pro periodický a denní úklid, na stěny i podlahy. RAKO CL 801 se uplatní i při čištění stěn bazénů a balneí, kde se rez a vodní kámen usazují častěji. Doporučená cena 169 Kč/0,75 l, 589 Kč/5 l.

 

 

TIPY:

Jak vyčistit starou a zašlou dlažbu?
Staré nečistoty mohou být různého druhu. Doporučuji proto postupovat takto: Nejprve zkuste rozpustit mastnotu a organické zbytky pomocí roztoku s čističem RAKO CL 810, naneste jej na povrch a nechte 10-15 min působit, poté povrch mechanicky silonovým kartáčem nebo podlahovým padem vydrhněte a pak setřete vodou.  V druhém kroku použijte stejným způsobem roztok s využitím přípravku RAKO CL 801, a to zejména ve spárách a rýhách reliéfu dlažby. Na závěr povrch dobře opláchněte vodou. Po tomto generálním úklidu doporučuji použít na ošetření povrchu dlažby a spár impregnaci CL 809, která usnadní následné periodické čištění.

 

Jak udržet původní odstín spár?
Jedinou možností, jak uchovat spáry v původní barvě, je jejich pravidelné čištění. Uplatní se s úspěchem speciální čisticí prostředky na keramické obklady a dlažby určené pro denní úklid, pomocí kterých lze zajistit také čištění spár. Z portfolia RAKO SYSTEM například výrobek CL 803.

POZOR: Pokud dojde k zničení pigmentu spáry nesprávným (agresivním) čisticím prostředkem, je navrácení původního odstínu nemožné.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: RAKO

 

Jak čistit obklady a dlažbu