Pohodlné schodiště

Schody by měly souznít s celkovým stylem interiéru, což může být ve venkovské chalupě problém. I tam je však často potřeba vytvořit snadný přístup do obytného podkroví.

Nejjednodušší cestou k vybudování nového schodiště je schodišťová stavebnice na klíč. Dodává je celá řada firem, a pokud nemáte nějaké speciální nároky, zpravidla si vyberete. Ale znovu si připomeňme, že spousta majitelů rekreačních nemovitostí řeší schody v objektech, kde původně nebyly a kam vlastně ani nepatří. Většinou není až tak složitým problémem konstrukce, tu je naopak žádoucí zvolit co nejjednodušší. Spíš je nutné přizpůsobit vzhled schodů stylu domu, a to materiálem i proporcemi.

Bezpečný pohyb

Domovní schodiště se staví podle norem a prostá logika napoví, že pro častý pohyb mezi patry musí být schodiště dostatečně široké a jeho sklon bezpečný, zatímco pro občasnou cestu na půdu může stačit provizorní řešení s úzkými schody.
Za standardní šířku schodiště se považuje 90 cm a obvyklé rozmezí se pohybuje mezi 60 až 120 cm. Zmíněných 60 cm je minimum, na takových schodech se dva lidé kolem sebe protlačí jen s obtížemi a problémem by mohlo být vynášení většího břemene nebo nábytku. Ale pro občasné použití takové schodiště postačí, pořád je to zhruba dvojnásobek šířky žebříku.
Takovéto menší a strmější schody lze vést do různých mezonetových prostor, podstřešních pater na spaní nebo podkrovních pokojíků. Bezpečný pohyb lze u těchto schodišť podpořit zábradlím a dostatečnou velikostí nášlapu.

I vyzděné schody lze odlehčit vhodnou kombinací s dřevěnými prvky

Volba materiálu

Pro dodatečnou vestavbu můžete zvolit schodiště dřevěné či kovové, ale zajímavou variantou je i prefabrikovaná schodišťová stavebnice z vyztuženého pórobetonu, kterou vyrábí například Ytong. Dá se obložit i keramickými obklady nebo dřevem, sladit tak schodiště s interiérem, v němž materiály tohoto typu převažují a vyhnout se i nevýhodám dřevěných konstrukcí, mezi něž patří zejména vrzání a hlučnější chůze.
Klady i zápory jednotlivých materiálů je v případě schodišť možné zhodnotit celkem snadno: dřevo je lehké, hodí se téměř všude a do starších venkovských chalup či chat je jako dělané. Nabízí možnost postavit jednoduché schodiště svépomocí a ušetřit tím dost peněz. Stavíte-li například jednoduché rovné schodiště kotvené k jedné ze stěn místnosti, je to opravdu jednoduché. Dřevo ovšem vrže, duní, trpí vlhkem a vyžaduje občasnou obnovu nátěru.
Prefabrikáty včetně těch betonových jsou náročnější na stavbu a prostor, ale můžete z nich postavit schodiště velmi bytelné, které se hmotou a proporcemi bude hodit do poctivého zděného domu, ale zároveň lze strohost takové stavby zmírnit použitím dlažby či dřevěných schodnic nebo i pásu koberce.
Určitým typům staveb bude slušet i kovová konstrukce schodů, což je z hlediska instalace řešení velmi rychlé a praktické. Kov lze rovněž kombinovat se dřevem, nebo ho dokonce dřevěným pláštěm zcela zakrýt. Obezřetně je však nutné zacházet s materiály typu nerezových sloupků či kovových lanek nebo s kombinací kovu a skla. Nic není vyloučeno, ale do interiéru tradiční chalupy by se lehké nerezové schodiště se skly pravděpodobně nehodilo.

Dobré rady

  • Šířka schodového stupně by měla být 24 až 30 cm, výška 15 až 20 cm.
  • Minimální šířka stupně kruhového schodiště u středu musí být 13 cm.
  • Nejvhodnější sklon schodiště je od 25° do 35°.
  • Řešením pro malý prostor mohou být mlynářské schody, u kterých se pravidelně střídají rozšířené nášlapné plochy vpravo a vlevo. Ale pozor, může s nimi být problém při případné kolaudaci stavby.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Pohodlné schodiště