Okapové systémy

U komplexního systému klempířských prvků, vyřešeného výrobcem do naprostých maličkostí, se nemůže stát, že budeme nakonec překvapeni sháněním či vyráběním konkrétních chybějících detailů.

Okapových systémů z různých materiálů je mnoho

Okapových systémů z různých materiálů je mnoho, jak si poradit při nákupu? Základními požadavky na okapy jsou pevnost, bezúdržbovost a kompletnost klempířských prvků. O vhodnosti materiálu rozhoduje mnoho faktorů: členitost střechy, místní klimatické podmínky, poloha objektu. Laici by rozhodně měli konzultovat s odborníkem, z jakého materiálu bude okap pro jejich dům či chalupu nejvhodnější.

Dnes se zcela oprávněně preferují okapy z materiálů nepodléhajících korozi, tedy z plechu s povrchovou úpravou, případně z plastu. Co se týče životnosti, obdobně jsou na tom titanzinek, měď a hliníkový plech. Časem se na jejich povrchu vytvoří patina, která materiál chrání. Musíme se však smířit s jejich barevnou nestálostí: měď zezelená, hliník ztratí lesk a titanzinek ztmavne.

Měděné okapy
Měděné okapy jsou nejdražší, cena se i s prací pohybuje kolem 500?Kč za běžný metr. Je to však konečná investice, protože měď nerezne a nemusí se proto natírat ani jinak udržovat. Časem pouze změní odstín do příjemné zelené barvy.

Okapy z titanzinku
Okapy z titanzinku nejenže podobně jako měď nerezaví, ale na rozdíl od jiných materiálů ani nezmění barvu. Přitom jsou levnější než měď. Titanzinek je tvárný, dobře se profiluje a ohýbá. Vyrábí se v patinovaných úpravách od šedé po břidlicově černou.

 

O vhodnosti materiálu rozhoduje mnoho faktorů

Plastové okapy
Praktické jsou plastové či poplastované okapy. Dodávají se jako skládací systém, žlaby se spojují speciálními spojkami, které jsou opatřeny gumovým těsněním. Plastové prvky jsou vhodné pro kutily, protože montáž je jednoduchá. Problém však může nastat u atypických rohů, protože u českých chalup není ani jeden roh pravý.

Pozinkovaný ocelový okap
Tento materiál je populární pro nízkou cenu, ale musí se pravidelně natírat, jinak koroduje. Na nový okap se ale může barva nanést, až když plech zoxiduje, což je nejdříve po půl roce od instalace. Lze však zakoupit speciální nátěrovou bezbarvou hmotu, obsahující kyselinu fosforečnou, kterou se povrch materiálu vyleptá. K oxidaci tak dojde ihned a okapy můžeme natírat už po dvou dnech.

Pozink s  vrstvou plastu
Pozinkovaná ocel se svrchní vrstvou na bázi plastu (polyester, HB polyuretan, polyamid, Purex) je kvalitní materiál s vysokou životností. Je stálobarevný, rozměrově stabilní a v široké barevné škále. Nesmí se letovat, nýtovat ani lepit, spojuje se bajonetovými nebo zámkovými spojkami. Nýtováním se poruší povrchová plastová úprava. Když pod ni zateče voda, plech rezaví.

Hliníkové okapy
Plech ze zušlechtěného hliníku si v posledních letech získává velkou oblibu pro dobrou zpracovatelnost i pestrou barevnou škálu. Na dvousložkové lakované povrchy dávají výrobci záruku až 40 let.

www.okapyprovas.cz, www.ruukki.cz, www.lindab.cz, www.satjam.cz, www.prefa.cz

TEXT: PETR PETŘÍČEK, FOTO: ARCHIV FIREM

Okapové systémy