Podzimní rádce s úklidem zahrady

Rubrika: Market

Léto se pomalu blíží ke konci a za chvíli tady máme barevný podzim. Pokud chcete mít zahradu před zimou perfektně uklizenou, máme pro vás pár nápadů, jak si s tím poradit a moc se přitom nenadřít. Na spoustu podzimních zahradních prací totiž existují šikovní pomocníci: prořezávače, drtiče, štěpkovače, fukary nebo kompostéry.

Podzim s vůní dřeva

Přichází období, kdy je třeba provést podzimní prořez stromů. Pokud se chcete se vyhnout balancování na žebříku s pilou v ruce, možná byste měli pouvažovat o prořezávači větví. Ten vám umožní odříznout větve v místech, kam byste se těžko dostávali, a přitom stát oběma nohama pevně na zemi. Díky teleskopické tyči může prořezávač dosáhnout délky bezmála 3 metry. Vybírat můžete z prořezávačů elektrických nebo AKU.

Když jste vše prořezali a nařezaná polínka jsou srovnaná v kůlně, máte sice tu největší dřinu za sebou, ale na zahradě se válí ještě piliny, prořezané větve ovocných stromů a spadané listí. Tak co s nimi?

Štěpkovač Patriot PS 2800 naseká větve na štěpky, s nimiž můžete například zatopit v krbových kamnech. Oceníte u něj tichý chod a komfortní ovládání s chytrou bezpečnostní pojistkou. Odolný řezný kotouč zpracovává větve o průměru až 45 mm.

Je škoda větve vyhazovat, když s nimi můžete zatopit nebo pohnojit zahradu. Stačí použít drtič nebo štěpkovač, a výsledkem bude skvělý a užitečný materiál zdarma. Základní rozdíl mezi těmito stroji je ve způsobu zpracování větví. Drtiče větve rozsekají na malé kousky, které můžete použít do kompostu nebo jako mulč. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem. Štěpkovače rozřežou větve na trochu větší kousky (štěpky), s nimiž můžete po usušení zatopit v krbových kamnech.

Fukary vše vyfouknou!

A na závěr ještě vyluxujte. Konečné zametení nepořádku, ale třeba i prvního prašanu, za vás pak obstarají šikovné zahradní fukary a vysavače listí. Než si stroj pořídíte, měli byste si ujasnit, co od něj očekáváte a na co ho chcete používat. Pokud vám stačí vyčistit cestičky nebo terasu od listí nebo písku, případně profouknout okapy, vystačíte si s fukarem. Jestliže chcete listí a další drobný zahradní odpad nejen odfouknout, ale odstranit a nejlépe rovnou zpracovat, budete potřebovat stroj, který kombinuje vlastnosti fukaru a vysavače.

AKU fukar/vysavač Greenworks GD40 BV je vybaven drtičem, který zmenší objem listí o 90 %. Nemusíte tedy neustále vysýpat sací vak a na jedno vysypání můžete vysát mnohem více listí, než byste čekali.

Zbytky dejte do kompostéru

Místo toho, abyste zahradní odpad jen tak bez užitku vyhodili, ho můžete přeměnit na to nejlepší přírodní hnojivo. Kompostéry dokonale zpracují všechny zbytky – či už drť z větví, listí, nebo trávní plsť vyčesanou vertikutátorem. Ten správný kompostér by měl být vyrobený z kvalitního vysokohustotního polyetylenu, který odolává mrazu a nekroutí se na slunci. Kvůli působení vzduchu jsou důležité ventilační otvory na všech stranách a horní odklápěcí víko, umožňující doplnění dalšího odpadu. Hodí se též otočný ventil, jímž můžete regulovat přívod vzduchu, a tak podle potřeby určovat rychlost rozkladu. Volné dno zajišťuje styk s půdou a přístup užitečných mikroorganismů, červů a žížal. Praktická boční dvířka pak umožňují snadné odebírání hotového humusu.

Kompostér K 700 pojme až 720 litrů biomasy. Je opatřen víkem s panty pro otevírání jednou rukou a otočným ventilem, sloužícím k regulaci prostupu vzduchu. V patě naleznete boční dvířka pro vyjímání uzrálého kompostu.

No vidíte, a máte hotovo! Teď už zbývá jen zatopit v krbových kamnech a užívat si podzimní pohody s výhledem z okna na krásně uklizenou zahradu…

Více informací najdete na www.mountfield.cz

Komerční prezentace

Podzimní rádce s úklidem zahrady