Koupili jsme na pohled zachovalou nemovitost. Po převzetí jsme se nestačili divit

Rubrika: Market

V dnešním článku vám přinášíme příběh páru ve středních letech, který měl svůj sen o vlastní víkendové chalupě. Na tu se chtěl pár ve volných dnech přesouvat ze svého bytu v centru města a v těsné blízkosti zaměstnání. Z chalupy, která zdála být v dokonalém stavu, se ale brzy stala noční můra.

Šlo o dlouhodobý sen, vybírali jsme pečlivě

Sen o vlastní víkendové chalupě jsme měli dlouhodobě. Ve chvíli, kdy děti ukončily studia a nebyly na nás ekonomicky závislé, jsme si řekli, že přišla ta správná chvíle si chalupu pořídit.

Měli jsme zcela konkrétní představu o lokalitě, podlahové ploše i velikosti zahrady. Určité preference jsme měli i v dalších oblastech, nešlo ale o nic, u čeho bychom nebyli ochotni udělat kompromis.

Přibližně po roce a půl hledání jsme narazili na skvělou nemovitost. Pár, který byl přibližně v našem věku, se v poměrně přátelském duchu rozváděl, a protože ani jeden z dvojice nebyl schopen odkoupit nemovitost od druhého, rozhodli se celou nemovitost společně prodat.

Nemovitost se zdála být v dokonalém stavu. Oba manželé v ní do poslední chvíle střídavě pobývali. Interiér byl čistý, moderní a vše se zdálo funkční. Neváhali jsme a hned po prohlídce jsme manželům udělali nabídku, kterou protistrana rychle akceptovala. Hladký byl i celý administrativní proces a poměrně rychlé a přátelské bylo také předání nemovitosti.

Navrch huj, vespod fuj

Jak je dobrým zvykem u každé nemovitosti, rozhodli jsme se provést po převzetí běžnou modernizaci. Tedy vše vymalovat, vyměnit zašlé podlahy a obklady, opravit koupelnu a tak podobně.

Velice rychle jsme bohužel zjistili, že věci se nemají ve skutečnosti tak, jak vypadají. Dům měl silně navlhlé zdi, což nebylo při prohlídce patrné. Výmalba se tak změnila v kompletní rekonstrukci. Bylo nutné provést hydroizolaci zdí proti vlhkosti od základů. Kompletně nové musely být i rozvody elektřiny.

Umístit kovový lustr do obýváku na amatérsky položený přívod elektřiny přímo skrz hořlavý materiál, jímž byl kvůli padající omítce strop provizorně vyspraven, jsme opravdu nechtěli. Elektrikář, kterého jsme si pozvali na odborné posouzení, se zhrozil, když stav rozvodů viděl. Podobných neodborných úprav, které manželé dělali svépomocí, jsme našli celou řadu.

S původními majiteli se soudíme

I přes snahu o rozumnou domluvu jsme nakonec s reklamací skrytých vad na nemovitosti s protistranou dospěli až k soudu. Celý problém se táhne již tři roky. Požadujeme vrácení části kupní ceny, neboť investice do oprav se vyšplhala ke statisícům. Nemovitost přitom byla inzerována jako v dokonalém stavu, žádný problém nebyl při prohlídce patrný a na nic jsme nebyli upozorněni. Bohužel jsme přesvědčeni, že jsme nic nemohli udělat lépe. Víkendy na chalupě dnes již spokojeně trávíme, finanční ztráty nás ale mrzí. Stále však věříme v brzký pozitivní konec.

Komerční prezentace

Koupili jsme na pohled zachovalou nemovitost. Po převzetí jsme se nestačili divit