Jaké venkovní stínění zvolit na chalupu

Rubrika: Market

Máte v chalupě v létě horko? A potřebujete operativně zastínit či úplně zatemnit místnost? Pak je na čase zvážit pořízení venkovního stínění ideálního na chalupu. Chatařská sezóna je sice u konce, ale naplánovat si projekt na příští rok můžete už nyní.

Zvolit si to nejlepší řešení právě pro vaši chalupu nebude jen tak – na výběr totiž máte ze tří možností:

  • Venkovních rolet
  • Screenových clon
  • Markýz a pergol

Venkovní rolety

Pravděpodobně nejvhodnějším typem venkovního stínění jsou venkovní rolety. A není to jen jejich moderním vzhledem.

Především:

  • Skvěle zabraňují vniknutí světla

Venkovní rolety jsou vyrobeny z pohyblivých lamel, které se při uzavření do sebe zacvaknou. Tímto jednoduchým krokem si zajistíte v místnostech úplnou tmu. Množství světla, které rolety propustí, si však můžete libovolně regulovat prostřednictvím ovladače.

  • Účinně regulují teplo

V létě rolety napomáhají proti přehřívání interiéru a v zimě, když v chalupě nejste, zase zabraňují jejímu promrzání. A pokud jezdíváte za odpočinkem v přírodě i v zimě, rozhodně oceníte úsporu až 30 % výdajů za vytápění. Venkovní rolety totiž díky hliníkovým lamelám vyplněným PUR pěnou perfektně drží teplo.

  • Pomohou vám zabezpečit chalupu

Takže můžete klidně spát, i když nebudete nikde na blízku. Zatažené rolety tvoří dostatečně pevnou překážku, která odradí leckterého zloděje. Rolety navíc můžete díky smart systému ovládat na dálku odkudkoliv, takže ani vaši nejbližší sousedé nepoznají, že už jste z chalupy odjeli zpátky domů.

Screenové clony

Screenové clony, tedy venkovní látkové rolety, jsou druhou možností, jak se v chalupě trochu schovat před sluníčkem. V oknech vypadají velmi elegantně a stejně jako rolety dokáží efektivně zachytit sluneční paprsky.

  • Stíní a zároveň zabraňují vniku tepla

Tkanina screenových clon, vyrobená ze skelných vláken potažených PVC, snižuje teplotu v interiéru až o 12 stupňů. A to je v parných letních dnech vítanou změnou.

  • Vychutnávejte si výhled do okolí

Velkou výhodou screenových clon je jejich průhlednost. I v zatažené poloze tak stále vidíte ven a můžete si užívat krásné přírody kolem chalupy i čerstvého vzduchu. Bonusem navíc je to, že náhodní kolemjdoucí či lidé ze sousedních chat a chalup vám dovnitř už neuvidí.

  • Ochrana proti hmyzu i pylům

Screenové clony dnes nabízí také sekundární způsob využití, a to jako ochranu proti hmyzu. Model Zipscreen od značky Minirol zabrání vstupu komárů, much či vos a zachytí dokonce i poletující pyly a prach.

Markýzy a pergoly

Možností jsou samozřejmě i markýzy a pergoly. Ty vám poskytnou stín na velkém prostoru venku na terase, na balkonu či v zimní zahradě. Avšak jen sotva nabídnou přítmí či skrýš před ostrým sluncem v každé místnosti chalupy.

Toužíte-li jen po venkovním stínění, pak budete s touto volbou jistě spokojeni. Zvolit si můžete mezi markýzami výsuvnými (látka se navíjí na válec nebo do boxu) či sklopnými (markýza se přehne a sklopí). Samozřejmostí už je i elektrické ovládání, ale potrpíte-li si na klasiku, seženete je bez problému i na kličku.

A jistě příjemnou zprávou je, že i v roce 2021 můžete na stínící techniku čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám. Více o podmínkách a výši podpory se můžete dočíst na webu minirol.cz nebo přímo na webu Nová zelená úsporám – Dotace pro úsporné bydlení (novazelenausporam.cz)

Komerční prezentace

 

Jaké venkovní stínění zvolit na chalupu