Plasty na střeše

Střešní krytiny z recyklovaných plastů jsou lehké, odolné vůči povětrnostním vlivům a díky způsobu jejich výroby také ekologické. A mohou být k nerozeznání od břidlice či dřevěného šindele.

Plastové šablony mohou úspěšně nahradit původní eternitovou krytinu

Firma ADIS Tachov například vyrábí imitaci břidlicové krytiny s názvem Tachovská břidla. Vlastnosti, které její výrobce deklaruje, jsou společné všem plastovým střešním krytinám. Patří mezi ně odolnost proti mechům, lišejníkům, ale především skvělé předpoklady pro souboj s působením povětrnostních podmínek. Krytina dobře odolává slunci, dešti, krupobití, mrazu i výkyvům teplot.

Podle výrobce zvládne montáž plastové krytiny každý zručný kutil svépomocí

Tachovská břidla se dodává v rozměru 400 x 400 milimetrů s povrchovou úpravou, která tlumí hluk větru i deště. Snese vysoké zatížení, ale zároveň nevyžaduje žádnou údržbu. Šablony jsou přišroubovány měděnými šrouby, čímž je zajištěna zvýšená odolnost vůči povětrnostním vlivům. To předurčuje tento typ střešní krytiny do horských oblastí a oblastí s vyšším počtem silných větrných dnů.

Plastové výlisky věrně imitují podobu skutečné břidlice, takže se hodí i pro rekonstruované staré domy a chalupy.

Náhrada eternitu i šindele

Pro určité oblasti byla po celá desetiletí typická střešní krytina z eternitových šablon. Mezi ekologické varianty, které tento zdraví škodlivý materiál mohou úspěšně nahradit, patří například výrobky firmy Capacco. Ta dodává krytinu s názvem Jesenická šablona z recyklovaných plastů ve tvaru, odpovídajícím původní eternitové šabloně.

Šindele z plastů v různých barvách vytvoří dojem skutečné šindelové střechy, jsou však trvanlivější

Dalšími produkty Capacca jsou krytiny Velká šablona a Šupina. Povrch těchto krytin rovněž imituje přírodní břidlici, vyznačuje se 4 lehkostí, pevností a nulovými nároky na údržbu. K dalším výhodám patří stálobarevnost, protože šablony se vyrábějí z probarvených plastů.

Plastové střešní krytiny s názvem Eureko vyrábí společnost Regra Plast z materiálů, získaných recyklací odpadních plastů z automobilového průmyslu. Podle výrobce krytiny je už původní určení plastů zárukou vysoké odolnosti, která se při následném zpracování umocní použitím barviv, plniv a stabilizátorů. Vzniká výrobek s vysokou odolností proti povětrnostním vlivům, na který Eureko poskytuje záruku třicet let. Firma dodává imitaci břidlice v podobě české šablony a německého čtverce a také plastový Drdlíkův šindel, jehož použití vytvoří dokonalou iluzi krytiny ze štípaných šindelů se všemi výhodami krytiny z plastů.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Plasty na střeše