U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Pítko pro ptáčky

Kategorie: Dílna | Autor:

Sedáváte v létě rádi venku na zahradě a posloucháte ptačí trylkování? Nezapomeňte, že i drobní opeřenci mají v létě žízeň. Postavte jim na zahradě pítko. Můžete pak pozorovat obyvatele ptačí říše, až se přijdou z nového pítka napít či se v něm vykoupat.

Hotové pítko postavíme na pěkné, klidné místo v zahradě. Ptáčci by tam neměli být příliš plašeni naším „provozem“, ale bude příjemné, bude-li na dohled třeba od altánku nebo zápraží. Pravidelně do něj budeme nalévat vodu. Ptáci si pítko určitě rychle najdou, zvláště bude-li velké horko.

Potřebujeme: 4 květináče z terakoty různé velikosti, 1 velkou podmisku (může být i plastová), bílou akrylovou venkovní barvu, žlutou a červenou tónovací barvu, štětec, houbičku s kolíčkem na prádlo, tavnou pistoli či lepidlo, ubrousek na utření.

Podle výšky budoucího pítka vybereme květináče o různých průměrech. Vyzkoušíme si je naskládat na sebe, aby vytvořily postupně se zužující komín.

Pracovní postup:

1. Namícháme si patřičný odstín barev z bílé venkovní a tónovacích barev. Štětcem naneseme na květináč žlutou barvu. Použijeme minimálně 2 vrstvy, protože terakota má savý povrch. Stejně natřeme i podmisku.

2. Okraj květináčů natřeme kontrastní barvou – červenou. Po zaschnutí můžeme květináče navrstvit na sebe, bude se nám při dalším zdobení lépe pracovat.

3. Z kuchyňské houbičky ustřihneme čtvereček, který uchytíme do kolíčku na prádlo. Namočíme do žluté barvy a opatrně přikládáme na červený okraj (tzv. tupujeme). S hodně namočenou houbičkou bude čtvereček zřetelnější, jestliže barvu z houbičky částečně otřeme, otiskne se jen její struktura.

4. Podmisku přilepíme tavnou pistolí na vrchní květináč, aby se při řádění ptáčků nezvrhla. Podmiska má výhodu, že ji nemusíme uvnitř natírat nezávadnou barvou – je buď z umělé hmoty nebo glazovaná.

O autorovi| Realizace a text Veronika Pilařová

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO AUTORKA

Pítko pro ptáčky