U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Zkušenosti lakýrníků

Kategorie: Speciál – nátěry pro dům a zahradu | Autor:

Jestliže budete chtít zdůraznit kresbu let, použijte jako nátěrový materiál syntetický lazurovací lak (vedle Luxolu se vyrábí pod stejným číselným označením S 1023 i lazury s dalšími názvy: Loxul, Kralux, Baloxul, Lusonol Plus, Teluxol) a po nějaké době od nanesení na dřevo (asi po 15 až 20 minutách) přebytek “po létech” stáhněte čistým hadříkem.

Další modernější variantou je použití silnovrstvého lazurovacího laku ředitelného vodou Telux. Je určen k nátěrům dřeva pro interiér i exteriér, vyznačuje se dlouhodobou životností a není třeba ho dodatečně roztírat.

* Impregnační lazury obsahující biocidy, “karbolka” ani ochranné roztoky s fungicidy se nesmějí používat na předměty přicházející do styku s potravinami či pitnou vodou.

* Disperzní nátěrové materiály (barvy, laky, lazury) nesmíme skladovat při nízkých teplotách. Pokud nám taková barva či lak zmrzne, můžeme je vyhodit.

* Žádná z barev nevydrží v exteriérech věčně; krycí nátěry mají obecně delší životnost než lazurovací laky, přičemž s nejkratší životností a tím i častější obnovou musíme počítat u bezbarvých laků.

* Při práci je nutné mít na sobě pracovní oblečení, neboť zaschlé lazury nebo disperzní barvy se žádným ředidlem z látky dokonale odstranit nedají.

Zkušenosti lakýrníků