Táborák pod střechou

Rubrika: Inspirace, Zahrada

Posezení u ohně a vaření pod širým nebem má své kouzlo a jednou z cest, jak si ho pohodlně dopřát, je venkovní krb. Nechcete-li se pouštět do jeho stavby, můžete si vybrat z řady hotových výrobků.

Stavba venkovní kuchyně na zakázku je cestou k originálu jen pro vaši zahradu

Zahradní krb v sobě snoubí zážitek z otevřeného ohně s množstvím dalších výhod. Oproti klasickému táboráku, který má spousta chatařů a chalupářů i nadále v oblibě, lze v takovém krbu i grilovat, případně si teplo a zář jeho plamenů užívat i za deště pod zastřešeným posezením.

I ty nejjednodušší betonové krby bývají vybaveny odkládací plochou

Nejjednodušší cestou k pořízení venkovního krbu je koupě některého z prefabrikovaných výrobků, které se dodávají jako stavebnice. Těleso takového krbu bývá obvykle z betonu, doplněného o různé příměsi, které vytvářejí imitaci kamene. Krb má stříšku z nerezového nebo měděného plechu a římsa může být například z leštěné žuly. K dostání jsou i mobilní krby, jejichž konstrukci tvoří nerezový plech, případně krby z umělého kamene.

Krb obvykle váží kolem pěti set kilogramů a sestavit si ho můžete buď svépomocí, nebo si objednat dovoz i sestavení u dodavatelské firmy. Dodaná konstrukce se sestaví na místě na základovou desku. Je třeba pouze na sucho seskládat jednotlivé díly, u některých typů stavebnic se pak spáry mezi jednotlivými komponenty vymazávají šamotovou hmotou.

Krb za odpoledne

Výhodou je rychlost pořízení, protože od dovezení krbu k zapálení prvního ohně nemusí uplynout ani půl dne. Vybírat se dá z bohaté škály typů a tvarů, od jednoduchých sestav až po luxusní designové výrobky s množstvím doplňků a příslušenstvím. V zahradním krbu můžete topit, vařit, grilovat či udit a užívat si atmosféry plamene pod širým nebem, ale s větším komfortem, než jaký skýtá otevřené ohniště.

Na výběr je celá řada typů a velikostí stavebnic venkovních krbů

Nevýhody vyplývají především z toho, že takový krb je univerzální zařízení, a proto dokáže uspokojit požadavky na jednotlivé funkce pouze částečně. Ohniště je oproti otevřenému spíše menší, grilování méně pohodlné a navíc při něm přijdete o kouzlo plápolajících plamenů. Krby se nehodí ani na plnohodnotné uzení. Chcete-li však pouze krátce doudit buřty, poslouží vám k tomu krbová udírna. Nevýhodou může být i pořizovací cena a někdy i příliš technický design.

Originál na zakázku

Jestliže si z produkce hotových krbů nevyberete, je možné využít nabídky některé z firem, které vám venkovní krb vyprojektují a postaví podle vašich požadavků. Můžete si vybrat materiál a tvar, který bude s vaší zahradou či dvorem co nejlépe souznít a oproti typovému zahradnímu krbu získat skutečný originál, případně rozšířit jeho stavbu o další části a mít tak k dispozici kompletně zařízenou venkovní kuchyni, kde se dá vařit, péct, udit a grilovat celé léto.

www.zahradnikrby.cz, www.krby-zahradni.eu, www.klinkercentrum.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, KLINKER CENTRUM, ARCHIV FIREM

Táborák pod střechou