Pájecí a opalovací soupravy na propan-butan

I jednoduché opalovací a pájecí soupravy na propan-butan mají v domácí dílně rozmanité využití. Při dodržení pravidel je navíc práce s plynem bezpečná a pohodlná.

Především díky letité tradici české značky Meva se spotřebiče na propan-butan těší mezi chataři a chalupáři velké oblibě. Kromě vařičů a teplometů používá leckdo i hořáky a soupravy nástavců k opalování a pájení. A pokud s možnostmi využití plynového plamene dosud nemáte zkušenosti, může vám takové nářadí některé práce velmi zjednodušit.

Na bombu i na kartuši

Na trhu je k dispozici celá řada opalovacích hořáků na kartuše, ale univerzálnější použití mají spíše nejrůznější pájecí a opalovací soupravy určené k připojení na malou tlakovou plynovou láhev (bombu) o hmotnosti 2 kg. Základní variantu obvykle tvoří souprava s jedním nebo se dvěma hořáky různých průměrů pro opalování, další typy souprav se pak od sebe liší množstvím hořáků (podle tvaru a výkonu) a u těch bohatěji vybavených je pak součástí sestavy i pájecí kladívko.

Pro japonskou metodu ochrany povrchu dřeva opalováním se plynová opalovačka hodí velmi dobře

Ať už je tedy souprava vybavena jakkoli, funguje vše na jednoduchém principu: pomocí ventilu připojíte tlakovou hadici k plynové bombě, na druhý konec hadice upevníte hořák s rukojetí, povolíte ventil na plynové lahvi a opatrně uvolníte i ventil na rukojeti. Hořák zapálíte, k čemuž je vhodné používat delší kuchyňský či dílenský zapalovač, a po zapálení můžete intenzitu plamene ještě regulovat otáčením ovladače ventilu. Plyn je skrze hadici tlačený z láhve do hořáku, jehož průměr a tvar určuje intenzitu a směřování plamene. Může posloužit nejen k velmi rychlému a účinnému natavování a opalování starých nátěrů, ale i ke spojování některých kovů pájením (letováním), což se využívá zejména při klempířských, instalatérských a topenářských pracích.

Při pájení propan-butanem slouží jako páječka (pájedlo) jednoduchá sestava hořáku a pájecího kladívka, jehož hlava má tvar podobný dlátu či sekáčku. Po zapálení hořák rozpálí hlavu kladívka, které se pak použije k natavení a nasměrování pájky (tavného kovového materiálu) do míst, v nichž potřebujete vytvořit spoj. Pevnost takového spoje je dostačující například pro kompletování okapových žlabů a odtoků, opravy děravých konví či jiných zahradních nádob, ale i pro práci s mědí včetně vytváření ohybů a spojů měděných trubek a dalších kovových výrobků, které není nutné přímo svařovat elektrickým obloukem nebo směsí kyslíku a hořlavého plynu.

Plamen se naučte zapalovat bezpečně, nejlépe pomocí zapalovače se stopkou

Propan-butanové pájecí a opalovací soupravy se prodávají spíše v kategorii hobby nářadí a jsou ideální pro řemeslné práce menšího rozsahu. Podle výrobců by měly bez potíží zvládat například měkké pájení cínem či pájení natvrdo u drobných předmětů. Stejně tak si poradí s rozehříváním starých nátěrů či opalováním dřevěných ploch, kterým se někdy zvyšuje odolnost dřeva proti působení vlhkosti. Plynová láhev nebývá součástí dodávky, ale často ji koupíte v tomtéž železářství či hobbymarketu jako pájecí soupravu.
Pro opalování je dobré vybrat sestavu, v níž je i jeden nebo více plochých hořáků: ty usnadní opalování větších ploch, jako jsou například dveře, zárubně či širší rámy oken. Profesionálové spíše nakupují jednotlivé hořáky zvlášť podle potřeby a způsobu použití. V tomto sortimentu je rovněž poměrně široký výběr a můžete tak mít i rozměrné hořáky s více hlavami používanými pro natavení asfaltových izolačních a střešních pásů.

Bezpečnost práce

Plynový plamen spotřebovává kyslík. Při práci v uzavřené místnosti bez patřičného odvětrání je to nutné mít na zřeteli a buď větrání zajistit, nebo raději pracovat venku. V dokumentaci k výrobku ostatně najdete doporučený minimální objem místnosti pro jednotlivé hořáky.
Bezpečnostní opatření, tedy zejména žádný otevřený oheň v blízkosti, musíte dodržovat i při napojování soupravy na plynovou bombu. Je nutné dbát na dotažení všech šroubovaných spojů a pravidelnou kontrolu těchto kritických míst.
Naučte se hořáky bezpečně zapalovat. Ventil ovládající intenzitu plamene otevírejte nejprve velmi zlehka a plamen podle potřeby regulujte. Myslete na to, že i nejmenší hořák vyvine obrovský žár, který může způsobit popáleniny nebo nechtěně zažehnout hořlavý materiál za pouhý zlomek vteřiny.

Dobrou službu při opalování udělají i jednoduché výrobky s výměnnou kartuší

Dobré rady

  • Vyzkoušejte metodu Shou-sugi-ban, což je tradiční japonská ochrana povrchu dřeva opálením. Pomocí hořáku zuhelnatělá a poté okartáčovaná, omytá a případně naolejovaná povrchová vrstvička dřeva odolává nejen vlhkosti, ale rovněž působení ohně.
  • Při opalování rámů oken dávejte pozor na praskání skel. Oproti horkovzdušným pistolím vydává plamen větší žár.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Pájecí a opalovací soupravy na propan-butan