Různé tváře keramické dlažby

Keramická dlažba má v interiéru všestranné využití. Je odolná vůči oděru, nenasákavá, snadno se udržuje a z hlediska funkčnosti neexistuje mnoho materiálů, jež by jí mohly konkurovat.

Zároveň však může mít nekonečně mnoho podob a svou strukturou, barvou a celkovým vzhledem se dokáže přiblížit jiným materiálům, ať už je to kámen, cihla, beton, kov, či dokonce dřevo.

dlažba ve stylu cotto

Dlažba ve stylu cotto je typická pro rustikální interiér (Foto: Obklady Vilímek)

Terakota

Cihelná dlažba, půdovky či lícové zdivo vypadají skvěle nejen v chalupách. Hrubý povrch cihel je však na údržbu poměrně náročný. Nečistoty se usazují v pórech dlažby a tekutiny či mastnota se do povrchu okamžitě vpijí. Odstranit je pak není zrovna snadné. Keramická dlažba však umí poměrně věrně napodobit vzhled červených cihel, s tím rozdílem, že setřít z ní nečistoty je doslova hračka.

velkoformátová dlažba ve vzhledu mramoru

Lesklá velkoformátová dlažba je oblíbená, za mokra však může být nebezpečná. 2 099 Kč (Foto: Perfecto)

dlažba ve vzhledu kamene

Nedokonalé spáry jsou typické pro starou kamennou dlažbu (Foto: Kachlíkárna)

dlažba v rustikálním stylu

Kombinace různých odstínů podpoří přirozený vzhled (Foto: Los Kachlos)

Kámen

Dlažba napodobující kamenné povrchy patří k nejrozšířenějším. V tomto případě je důvodem kromě užitných vlastností také snadná dostupnost a příznivá cena. Díky digitálním technologiím lze na povrch dlažby přenést design, který je od své předlohy téměř k nerozeznání. Dojem pravosti navíc podpoří také struktura povrchu – lesklé hladké plochy velkoformátové dlažby evokují desky z mramoru, žuly či onyxu, matné strukturované povrchy napodobují vzhled břidlice, pískovce či vápence.

parkety z dlažby

Vzhled podlahy můžete ovlivnit i způsobem pokládky. 899 Kč (Foto: Kachlíkárna)

dlažba ve vzhledu dřeva

Díky tepelné vodivosti je keramická dlažba pro vytápěné podlahy ideálním materiálem. 1 080 Kč (Foto: RAKO)

dlažba ve vzhledu dřeva

Některé dekory se dřevem pouze inspirují. 389 Kč (Foto: Gres)

Dřevo

Obklady a dlažby imitující dřevo dominují koupelnám posledních let. Za dobu, co se tento typ dlažby vyrábí, se její vzhled výrazně zdokonalil. Kromě realistické kresby přesvědčivému vzhledu nahrává i podlouhlý formát dlaždic či struktura dřeva na povrchu. Oproti pravému dřevu však nemusíte mít žádné obavy z kontaktu s vodou, lze ji bez problémů použít také v koupelně či ve sprchovém koutě. Dlažba je na rozdíl od masivního dřeva také ideální pro použití v kombinaci s podlahovým topením.

dlažba ve vzhledu betonu

Betonově šedá dovede vytvořit neutrální základ interiéru (Foto: Kachlíkárna)

betonová stěrka a marocký štuk

Na podlaze koupelny je betonová stěrka, na stěnách pak marocký štuk. Foto: Martin Kocich

Beton

Pohledový beton a moderní architektura patří k sobě. Oproti tomu pravému však dlažba se vzhledem betonu nabízí celou řadu výhod. Odolnost, nenasákavost a snadná údržba i v tomto případě hrají ve prospěch keramické dlažby a bez obav ji lze použít i v koupelnách, sprchových koutech či na jiných místech, kde je potřeba myslet kromě vzhledu i na vysoký hygienický standard. Pohledový beton či betonové stěrky navíc nepatří zrovna k nejlevnějším úpravám povrchů v interiéru. Barevná škála představuje překvapivě mnoho odstínů šedé a béžové, matný i leštěný povrch napodobující betonový povrch včetně drobných nedokonalostí.

Kov

Vzhled kovu patří stejně jako výše zmíněný beton spíš k moderním domům, kde vytváří kontrast k dokonalým hladkým plochám. Paleta barev i povrchů je poměrně široká, zahrnuje oranžové a hnědé tóny napodobující vzhled zkorodovaného železa i zelenkavé odstíny typické pro zoxidovanou měď.

Praktická dlažba

 Dobrá rada

Chcete-li, aby byl vzhled dlažby opravdu autentický, vybírejte takovou, u níž nejsou všechny dlaždice identické. Ve velké ploše vypadá nepřirozeně, pokud například všechna prkna vypadají naprosto stejně včetně prasklin a suků.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Martin Kocich a se svolením firem Los Kachlos, SIKO, RAKO, Madako, Vinci projekt, Obklady Vilímek, Kachlíkárna, Gres, Perfecto

Různé tváře keramické dlažby