Čím opravit trhliny a praskliny

Trhliny, spáry a praskliny v omítce opravíte poměrně snadno s pomocí různých tmelů, stavebních hmot a dalších pomůcek. Pro různá prostředí a typy podkladů existují k tomu určené výrobky.

Trhliny je třeba vyčistit a odstranit vrstvy nátěru až na omítku, na větší prasklinu lze použít i úhlovou brusku

Omítka čas od času praská na nově postavených stěnách i ve staré chalupě. Může to mít různé příčiny a vzniku trhlin někdy nezabrání ani sebelépe odvedená zedničina.
Zdi sesedají a zvláště v nepravidelně obývaných objektech jsou kvůli působení různých faktorů v pohybu i desítky let. Praskat může i nevhodně zvolená hotová omítková směs, problémy tohoto typu občas vyvolá i zateplení, změna způsobu vytápění nebo výměna oken a dveří.

Na drobné opravy si vystačíte s menším balením tmelu v tubě

Co s tím? Chystáte-li místnosti na kompletní novou výmalbu, vyplatí se po zatmelení větších trhlin a spár omítku znovu vyštukovat. Dá to sice víc práce, ale použitím kvalitní štukové omítky a následným ošetřením penetrací se zbavíte nerovností, stop po tmelení větších spár a také spousty jemných vlasových trhlin, které bývají častou bolestí například u nahozených dřevěných stropů na starých chalupách.

Pokud se však menší či větší trhliny po čase objeví na nové či jinak kvalitní omítce nebo v rozích, je lepší pustit se do opravy jednotlivých prasklin s pomocí speciální stavební chemie, tedy především různých typů tmelů a stěrkových hmot. Můžete samozřejmě vyzkoušet i sádru, ale práce s ní vyžaduje určitou praxi, abyste dosáhli dobrého výsledku.

S hotovými tmelicími a stěrkovými hmotami se pracuje lépe, některé mají navíc pro tento typ oprav vhodnější vlastnosti než sádra. Lze je například snadněji brousit a zůstávají i po vyzrání a vytvrdnutí do jisté míry pružné a flexibilní vzhledem k případnému dalšímu „pracování“ povrchu stěn.

Jaké materiály použít

Menší a jemnější trhliny, které lze „zamáznout“ pomocí špachtle, se lépe opravují stěrkovými hmotami na bázi cementu, vápna či sádry. Koupíte je hotové v různých velikostech balení, z nichž můžete hmotu pohodlně nabrat na špachtli. I po otevření a opětovném uzavření ještě nějakou dobu vydrží, takže je možné mít je v dílně připravené na další opravy.

Při práci s tmelem či sádrou si vystačíte se špachtlí, do širších prasklin se hmota nejlépe vtlačí prstem

Praskliny v rozích, přechodech mezi stěnami a stropem, v místech spoje různých materiálů, ale i kolem okenních parapetů nejsnáze opravíte některým z akrylátových tmelů. Jsou vhodné do interiéru a používají se hlavně k zatmelení spár a trhlin v místech styku dvou různých materiálů. Výrobci (Den Braven, Soudal, Siga, Gutta) je doporučují k vyplnění spár mezi rámy oken, dveří a zdivem, rohových spár sádrokartonových konstrukcí, příček, dřevotřískových desek či dřevěných výztuh.

Na tmelení spár a trhlin v ploše omítky je ještě lepší akrylátový štukový tmel, který obsahuje bílý křemičitý písek, takže není zcela hladký, ale vytváří iluzi struktury omítky.

Menší poškozená místa lze opravit lokálně. Při větším rozsahu prasklin je však třeba zvážit, zda nestojí za to natáhnout novou vrstvu omítky v celé ploše

Tmely tohoto typu se nejčastěji prodávají v kartuších do výtlačné pistole, která usnadní jejich nanášení. Na menší opravy však existují i menší balení v tubách. Do spár a prasklin je jednoduše vytlačíte, při práci lze použít špachtli či plastovou stěrku, ale účinné je i vtlačení tmelu do trhlin prstem, kterým tmel ještě před zavadnutím vyhladíte. Je třeba počítat s tím, že se tmel v prasklině mírně „propadá“ a spolehnout se můžete i na to, že i po vyzrání zůstává pružný. Můžete ho přetírat akrylátovými a disperzními barvami, běžné tmely velmi dobře přilnou i ke dřevu, kovu či betonu. Při použití na bílou stěnu je obvykle nemusíte přetírat barvou.

Pro opravy trhlin ve fasádě jsou určeny akrylátové tmely pro použití v exteriéru

K opravě větších a hlubších trhlin raději použijte některý ze šlehaných výplňových tmelů, které se nanášejí špachtlí. Koupit je lze buď hotové, nebo v podobě suché směsi, která se v příslušném poměru míchá s vodou. Naneste tmel do spáry, nechte dostatečně vyzrát a případně přebruste.

Spárovací výztužné pásky

Účinnou pomůckou pro zafixování a zpevnění větších trhlin jsou spárovací výztužné pásky z netkaných textilií nebo skelných vláken (Fibre Tape Rigips). Ta se přiloží na čerstvě zatmelenou prasklinu a teprve na ni nanesete poslední vrstvu tmelu. Tmelem musí být dokonale vyplněna trhlina i oka v tkanině pásky. Výrobci doporučují vytvrzený povrch ještě přebrousit. Před přiložením pásky je nutné odstranit vrstvu barvy až na štuk a opravované místo vyčistit, jinak by páska nedržela.

Podobně opravíte i trhliny na fasádě. Použijte však speciální akrylátový tmel pro exteriér.

www.denbraven.cz, www.soudal.cz, www.siga.cz, www.ceys.cz, www.pattex.cz

text: Richard Guryča
foto: Martina Lžičařová , Shutterstock a archiv firem

Čím opravit trhliny a praskliny

Čím opravit trhliny a praskliny