Lesnické nářadí

Lesnické nářadí zahrnuje řadu speciálních pomůcek, které jsou využitelné i pro práce přímo na chatě nebo na chalupě. Háky pro snadnou manipulaci s kmeny a velkými poleny mezi ně patří rovněž. Foto: Yato

Spousta chalupářů si připravuje vlastní dřevo na topení rovnou v lese. I jim se mohou hodit některé nástroje, pomůcky či nářadí, které obvykle používají profesionální dřevorubci

Zpracovat dřevo rovnou v lese obvykle znamená pokácet stromy různých délek a tlouštěk, zbavit je větví, nařezat je na rozměry odpovídající vašim možnostem dopravy a naložit je na vozík nebo připravit k naložení například na vlečku traktoru. Téměř vše se dá zvládnout i s ručním nářadím, které je pro tyto účely pro občasné těžení dřeva přímo určeno.

Sapina do lesa i do chalupy

sapina fiskars

Foto: Fiskars

Sapina je užitečný nástroj, který umožňuje snadno a bezproblémově manipulovat s dřevem, zvedat a přenášet polena. Sapin existuje celá řada, typ WoodXpert XA2 od společnosti Fiskars je univerzální, a proto ideální i pro přidržení špalku při tvorbě třísek. Ergonomický tvar násady a rukojeti zajišťuje pohodlné a bezpečné držení sapiny. Hákovitá ocelová čepel s ozubeným ostřím zajišťuje pevné zachycení dřeva. Nástroj je vhodný pro použití jednou rukou. 799 Kč (obi.cz)

kalač

Kalač s bukovou násadou

Kalač je těžká speciálně tvarovaná sekera určená ke snadnému rozštípnutí velkých špalků. Může se hodit v případě, že v lese pořežete pokácené kmeny rovnou a nakládáte na vozík už rozštípané špalky, které se pak složí do hranice k vysušení. Kalače mají obvykle hmotnost alespoň 3 kg nebo i více. 670 Kč (repulse.cz)

loupák Bahco

Foto: Bahco

Loupák na kůru s násadou

Často je žádoucí zbavit pokácené kmeny kůry rovnou v lese a přivézt domů už částečně připravenou kulatinu. Loupáky kůry využívají na rozdíl od tradičního pořízu přenos síly prostřednictvím násady, takže snadněji odseknete i zbytky po odřezaných větvích. Loupák na kůru s násadou a čepelí o tloušťce 1,5 mm BAHCO 9010 má délku 1 220 mm, takže se můžete do nástroje důrazně opřít plnou silou. 1 264 Kč (bahco-naradi.cz)

mačeta fiskars

Foto: Fiskars

Netradiční mačeta

Mačeta Fiskars WoodXpert XA3 reprezentuje jednu z řady neobvykle tvarovaných mačet značky Fiskars, které se hodí nejen k odvětvování, rychlému očištění spodní části kmene stromu ještě před pokácením, ale i k celé řadě dalších činností při zpracování dřeva včetně snadného čištění náletových kmínků nebo naštípání třísek na oheň rovnou v lese. 879 Kč (alza.cz)

hák yato

Foto: Yato

Hák pro zvedání dřeva

Neocenitelným pomocníkem, který usnadní práci se zvedáním a s manipulací pokácených kmenů, je lesnický hák. Díky jednoduchému mechanismu vám hák umožní bezpečný úchop a snadné zvedání i velmi těžkých kusů dřeva. Hodí se však i pro přenášení nařezaných a rozštípaných špalků při zpracování už dovezeného dřeva doma. Hák Yato pro zvedání dřeva je dlouhý 770 cm. Cena 502 Kč (inna-kt.cz)

naviják

Foto: Fotopasti.cz

Benzínový naviják

Může pomoci s přiblížením rozměrných klád na místo zpracování i v obtíženém terénu. Díky benzínovému motoru není závislý na připojení k elektrickému proudu. Přenosný naviják Portable Winch PCW 4000 je vybaven čtyřtaktním motorem Honda GX50, který nabízí vysoký výkon, až 1,47 kW (2.0 HP), a nízkou hmotnost. Naviják PCW 4000 dosahuje tažný výkon 1 000 kg na přímo, při použití kladky 2 000 kg. Pro plný výkon se používá standardní buben 76 mm, který přitahuje rychlostí 12 metrů za minutu. Pokud potřebujete vyšší rychlost, volitelný buben 85 mm přitáhne 700 kg rychlostí 18 metrů za minutu. Cena 46 799 Kč (fotopasti.cz)

klín dřevorubecký

Foto: Zbirovia

Dřevorubecký klín

Je jednou z nejúčinnějších pomůcek nejen pro štípání velkých špalků dřeva, ale využijete ho i při kácení stromů. Klín české značky Zbirovia se vyznačuje hmotností 2,25 kg a kalenými pracovními částmi, takže se nemusíte bát „počastovat“ ho mohutnými údery. Je vhodný pro domácí i profesionální použití. Je vyroben zápustkovým kováním z ušlechtilé uhlíkové oceli. Cena 539 Kč (alza.cz)

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Lesnické nářadí