Jak na opravy dřevěného nábytku

I základní dílenské vybavení pro práci se dřevem vám postačí, pokud budete chtít některé cennější nábytkové kousky také opravovat. Často to znamená i výrobu přesných kopií těch částí rekonstruovaného nábytku, které už dosloužily.

Při opravách je často nutné umět vyrobit repliku původního dílu

Opravy nábytku vyžadují různý přístup, ale platí pro ně několik obecných pravidel: například je třeba hned na počátku zvážit, zda chce skříňce, židli nebo stolku vrátit bývalou krásu, nebo je hodlá spíš renovovat, dát jim nový vzhled. Podle toho si připraví materiál pro doplnění chybějících nebo příliš zničených částí dřeva a také nářadí.
Pokud je třeba nějakou část obnovit či doplnit, měli bychom sáhnout opět po starém dřevě. Výjimkou jsou dýhy: pro doplnění chybějících částí na desce stolku se staré těžko shánějí. Nové ovšem seženete bez potíží.

Poškozený kus nábytku nejprve dobře očistěte. Jestliže je povrch natřený či malovaný, zbavte jej zbytků barev s použitím mechanických pomůcek, odlakovače, opalování či louhování. Pokud je dřevo zasažené škůdci, můžete podle rozsahu poškození použít některý z chemických prostředků dostupných na trhu (Lignofix, Lignostop, Bochemit), nebo se obrátit na některou z restaurátorských firem, které se na podobné práce specializují.

Restaurování nábytku vyžaduje i znalost tradičních řemesel

 

Poškozená dýha

U leštěného nábytku dochází často ke škodám na horních plochách – desce stolu nebo části skříňky. Pokud jde o masiv, postupujte podobně jako při náhradě dřeva napadeného červotočem – poškozenou část vyřízněte a vlepte (klihem nebo disperzním lepidlem) odpovídající plombu, kterou podle potřeby dotvarujte.

Oprava nábytku opatřeného dýhou je poněkud složitější. Odlepené dýhy si zpravidla všimnete, až když se vyboulí či odstává. Defekt však lze spolehlivě odhalit poklepáním – postižené místo vydává dutý zvuk. Jestliže je poškození pouze povrchové, stačí dýhu vyleštit nebo rýhu či vryp vyplnit voskovým tmelem vhodné barvy nebo včelím voskem.
Již odchlípnutou dýhu nejdříve změkčete přes vlhký hadřík teplou žehličkou. Snažte se vyškrábnout staré lepidlo a vpravit na místo citlivě, s ohledem na zachování povrchové úpravy dýhy, novou vrstvu klihu či jiného lepidla. Pak lepené místo zafixujte závažím nebo truhlářskými svěrkami.

Hodně poškozenou dýhu (propálenou, odchlíplou s chybějícími částmi) vyřízněte skalpelem nebo ostrým špičatým nožem, a pokud je dřevo pod ní v pořádku, přilepte novou dýhu v odpovídajícím tvaru a barevnosti. Pokud je dřevo pod dýhou porušené, lze ho zatmelit. Opravujete-li dýhu na nábytku, natřeném šelakovou politurou, smyjte ji z opravované plochy čpavkovou vodou. Pak odchlípnuté kousky dýhy přilepte klihem, zafixujte a znovu natřete šelakem.

Pokud to jde, snažte se vždy opravit původní díly

 

Povrchová úprava

Pokud vkládáte do opravovaného nábytku novou dřevěnou část nebo nový kus dýhy, otřete místo po zaschnutí lepidla vlhkým hadrem. Nové části vždy trochu zhrubnou. Proto je přebruste i s navazujícím původním dřevem smirkovým papírem. Začněte na zrnitosti 240 a postupně přecházejte na jemnější – až k hodnotě 1000. Postup opakujte, dokud plocha není hladká. Totéž vás čeká po natření dřeva vhodným tónem mořidla. Postup s vodou a brusným papírem podle potřeby opakujte. Při závěrečné úpravě můžete zvolit voskování, politurování nebo lakování.

K voskování se používá včelí vosk rozpuštěný v terpentýnu nebo benzinu (1 objemový díl vosku na 2 díly rozpouštědla). Nanášejte měkkým štětcem a dobře roztírejte. Po zaschnutí plochu vyleštěte měkkým kartáčem nebo flanelem.

 

Tradiční politurování

Politurování je jednou z nejstarších povrchových úprav dřeva. Pod polituru – šelak – musíte dobře vybroušenou plochu ještě oživit škvařeným nesoleným lojem nebo sádlem. Tuk se nanáší hadrem a dobře se roztírá. Po půlhodině se přebrousí již použitým jemným brusným papírem (600). Brousí se tak dlouho, až se vytvoří špinavá jemná kašička, která dobře zaplní póry.

Od okamžiku, kdy je plocha namaštěná, by se teplota měla pohybovat mezi 20 a 30 °C – při nižších politura dlouho lepí, a nakonec zešedne a při vyšší teplotě z ní vyschne alkohol a vytvoří se špatně průhledný nazelenalý kryt. Nakonec nábytek vytřete jemným hadříkem do sucha a nechte asi týden schnout.

Lakování je vhodné jen pro méně hodnotný nábytek. Lak má příliš tvrdý zrcadlový lesk, pod nímž se opticky mění a spojují jednotlivé barevné odstíny. Chcete-li jej přesto použít, je třeba řídit se přesně návodem uvedeným na obalu výrobku.

Jak na opravy dřevěného nábytku