Okapy vám přivedou dešťovku

I pro ty nejjednodušší způsoby zužitkování dešťovky v domě a na zahradě jsou důležité okapy. Součástí dlouhodobé strategie využívání dešťovky by tedy mělo být zhodnocení kvality stávajících okapů, případně jejich výměna.

Na výběr jsou obvykle dvě možnosti, tedy výměna svépomocí s nákupem a montáží žlabů a svodů z pozinkovaného plechu a využitím tradičních postupů montáže včetně nýtování a letování, sestavení systému svodů dešťové vody ze střech z plastových dílců, nebo nákup některého z okapových systémů od renomovaných výrobců. Ty obvykle mají charakter stavebnice a lze je intuitivně (a podle návodu) sestavit bez speciálních klempířských znalostí a pouze se základním nářadím typu nůžek na plech, pilky na železo či gumové paličky. Obejdete se bez nýtování či letování, spoje fungují na nejrůznější zámky a západky. Například u oblíbených systémů Lindab se žlaby spojují pomocí žlabové spojky s tzv. bajonetovým uzávěrem a těsněním z odolného materiálu, díky němuž je spoj trvale těsný. Přitom můžete okapový systém kdykoli rozebrat a znovu složit.

Kvalitní okapy se i lépe udržují v čistotě

 

Oprava nebo výměna

Udržovat okapy v pořádku se rozhodně vyplatí. Pokud jsou děravé, případně ucpané listím a nánosy nečistot ze střechy, dešťová voda nebo směřovat přímo do nádob, ale může protékat na fasádu a poškozovat zdivo. Jakékoli zatékání je pak jednou z nejčastějších příčin chátrání celé stavby a pokud nežádoucí vliv vody na dům zanedbáme, mohou být následky dalekosáhlé.

Nejlepší je začít důkladnou kontrolou okapů a jejich vyčištěním. Okapové žlaby a roury je třeba důkladně zbavit všech nečistot. Při čištění pak zároveň odhalíte korodující a ztrouchnivělá místa, stejně jako případné netěsnosti ve spojích. Pokud je rozsah poškození malý, je možné opravit netěsnící spoje a malé otvory trvale elastickým tmelem. Elasticita je důležitá, jakýkoli tvrdnoucí tmel by popraskal. K utěsnění okapů lze použít i bitumenovou samolepicí pásku.

Okapová výpusť se jednoduše vyklopí a nasměruje proud vody rovnou do sudu

 

Plast nebo plech?

Jsou-li okapy příliš ve špatném stavu, je vhodné zvážit výměnu celého systému. Na výběr jsou různé materiály, na montáž je pak nejjednodušší plast. Plastové okapy odolávají UV záření, jsou mrazuvzdorné, nehrozí u nich koroze a není nutné pravidelně obnovovat jejich nátěr. Prodejci často zdůrazňují i fakt, že na rozdíl od kovových nelákají okapy z plastu zloděje, což může mít v případě víkendové a často prázdné chalupy rovněž nezanedbatelný význam.

Plastové okapové stavebnice můžete rovněž vybírat v souladu s odstínem domovní fasády, protože se vyrábějí v poměrně široké barevné škále. K nevýhodám plastových okapů patří nižší životnost a větší náchylnost k poškození.

Patrně nejlepšího poměru mezi kvalitou, cenou a praktickými výhodami docílíte pořízením okapového systému z pozinkovaného plechu či plechu s povrchovou úpravou. Ocelové okapy vykazují vysokou životnost a dají se natírat v souladu s barvou fasády.
Nejdražší, velmi kvalitní a bohužel i nejlákavější pro zloděje jsou kovové okapy nevyžadující povrchovou úpravu, tedy systémy z nerezu, titanzinku a mědi.

Montáž okapových systémů je intuitivní a nevyžaduje speciální nářadí

 

Systém nezklame

Pokud budete měnit okapy svépomocí, ale zároveň nakupujete ucelený systém (Lindab, Bramac, Satjam), lze se zpravidla spolehnout, že dostanete vše, co je třeba. Tedy například odpovídající počet háků k délce žlabů a veškeré doplňkové prvky. Při menším rozsahu prací či nákupu plastových žlabů a rour v hobby marketu je dobré mít předem jasno v délce, počtu háků a odpovídajícím počtu doplňkových prvků, mezi něž patří spojky, kolena, kotlíky či nejrůznější odbočky.

Příkladem moderního řešení svodu dešťové vody pro všechny obvyklé typy střech může být už zmíněný stavebnicový systém švédské značky Lindab, prodávaný pod názvem Rainline. Je vyroben z předlakované oceli s povrchovou úpravou, která nepodléhá korozi a nevyžaduje natírání. Jedná se o polyesterový lak, který je obohacen o polyamidová zrna, zvyšující mechanickou odolnost povrchu.

Vyrábí se ve velikostech 125, 150 a 190 milimetrů. Součástí systému je široká škála různých doplňků ve všech velikostech jako například odbočka do sudu, přechod do odpadu nebo prvek usnadňující vybírání nečistot či jistící háky pro uchycení žlabů.
Výrobce upozorňuje rovněž na spojky, díky kterým není třeba okap letovat nebo lepit. Nepotřebujete ani žádné speciální náčiní na montáž. Bajonetový uzávěr napojení svodů a žlabů pevně zacvakne a zajistí trvale těsný spoj. Na zimu můžete okap demontovat.
Systém se vyznačuje originálními prvky, které přispívají k jednoduché montáži a umožňují přizpůsobení okapů nejrůznějším typům střech a podmínkám instalace. Inteligentní úchyty je možné upravit pro libovolný sklon střechy, žlabová čela jsou samotěsnicí a plně demontovatelná. Objímky jsou vyrobeny z jediného kusu ocelového plechu a umožňují uchycení svodu jediným pevným stiskem. Spojky žlabů jsou velmi pevné a trvanlivé, mají zaručenou nepropustnost díky těsnění s dlouhou životností. Žlabový kotlík rovněž umožňuje snadnou samosvornou montáž, která podle výrobce zaručuje perfektní slícování.
Okapové systémy Lindab Rainline lze bez problému využívat tam, kde se dešťová voda dále používá například pro zalévání zahrádky či na jiné účely. Voda není kontaminována žádnými škodlivými látkami.

Systém se dodává ve škále deseti barev včetně odstínu mědi a dalších metalických odstínů. Je určen do klimatických podmínek nížin i hor a výrobce garantuje jeho třicetiletou trvanlivost.

Pro zachytávání vody je důležitá i čistota střechy

 

Ekologické okapy

Je dobré vzít v úvahu ještě další výhodu, kterou se systém vyznačuje, totiž odolnost proti zlodějům. Přestože je okapový systém Lindab Rainline vyráběn z kvalitních surovin, jedná se o materiál, který se na rozdíl od mědi obvykle nekrade.

Tenkostěnný ocelový plech během celého svého životního cyklu nemá záporný vliv na životní prostředí. Nevylučuje žádné škodlivé látky, je recyklovatelný – prakticky všechnu ocel je možné vrátit do koloběhu a přetavit ji na nový materiál, z něhož se vyrobí další výrobky.

Sehnat lze i zajímavý zásobník ve tvaru vodní kapky

 

Levnější klasika

Montáž klasických pozinkovaných okapů svépomocí je dobrým řešením, pokud chcete ušetřit a máte-li s instalací a údržbou žlabů a rour přece jen nějaké zkušenosti. Budete však potřebovat nějaké nářadí navíc a nesmíte zapomenout na některé důležité komponenty.

Základem úspěchu je pečlivé měření a správný výběr při nákupu. Předpokládejme, že budete měnit původní okapový systém, který dosloužil. Nákupní seznam můžete sestavit podle původních součástí systému v případě, že měníte staré okapy za nové, vše sloužilo správně a výměna je na pořadu dne například kvůli korozi nebo požadavku na lepší vzhled. Nezapomeňte však, že je nejjednodušší nakupovat jednotlivé komponenty na e-shopu, a to i v případě, že si pro ně pojedete osobně. Pořízení vhodné sestavy z jednotlivých součástí zvládnete intuitivně, protože v sortimentu je přehledně seřazeno vše, co budete potřebovat. Ve stavebninách či hobbymarketech musíte přesně vědět, co chcete a můžete narazit na nekompletní sortiment.

 

Přepočty hodnot

Jedním z momentů, které vás mohou zaskočit i při objednávání na e-shopu, je hodnota šířky okapových žlabů a svodů. Jejich velikost se totiž udává v normovaných rozměrech RG a DN (RG/DN podle DIN 18460), které odpovídají hodnotám různých rozvinutých šířek v milimetrech.

Na internetu existuje celá řada více čí méně přehledných tabulek a kalkulaček pro výpočet ideálních hodnot RG, ale ve většině případů vám pro svépomocný nákup postačí znát několik základních čísel. Například pro střechu s plochou do 50 m2 je vhodná kombinace žlabů o velikosti 100 (RG) a svodů 75 (DN), pro střechu do 100 m2 volte žlaby 125 a svody 105, pro střechu do 160 m2 je ideální kombinace 150 RG a 105 DN.

Je dobré vědět, že hodnota 100 RG odpovídá 250 mm (udává se rozvinutá šíře), 125 RG je 280 mm a 150 je 330 mm. Podle toho můžete orientačně změřit stávající okapy na domě, nebo si velikost nových okapů lépe představit, když si například ustřihnete papír stejné šířky.

 

Háky a kolena

Kromě horizontálně položených žlabů a svislých uzavřených svodů (trubek) budete potřebovat odpovídající počet žlabových háků. Zpravidla se doporučuje upevnění háků ve vzdálenostech 80 až 120 milimetrů.

Na každých deset metrů okapového žlabu počítejte jeden trubkový svod odpovídající délky. K napojení svodů i všech dalších svislých trubkových dílů (může jít například o krátký svod mezi dvěma úrovněmi střechy) slouží kotlíky. Prodávají se ve všech potřebných rozměrových kombinacích žlabů a svodů (tzn. například 280/100).

Součástí okapového systému jsou také vnější a vnitřní rohy (RG stejné hodnoty jako okapový žlab), profilovaná čela žlabů, různé typy kolen, objímky k upevnění svodů (se zatloukacím trnem nebo objímkou na speciální šroub, který je třeba rovněž koupit), lapače listí, svodové výtoky či lapače splavenin (geigery), kterými se svody propojují s kanalizací.

Okapy vám přivedou dešťovku