Jak sekat zahradu

Sečení se stává každoročním koloritem zahrádkářských kolonií a v podstatě všech usedlostí obklopených zahradami. Vrčení motoru sekačky, vůně trávy a skvěle sestřižený pažit – to vše máme spojené se sekačkami, traktůrky anebo vyžínači. Podívejme se na tyto pomocníky zblízka.

 


Jaké existují typy sekaček a jakou si vybrat?

Elektrické sekačky: své využití nalézají na zahradách o malých rozměrech. Po celou dobu sečení za sebou totiž taháte elektrický kabel, který má omezenou délku. Výhodou naopak je nízká hlučnost (což přispívá k lepším sousedským vztahům), nízká hmotnost a malé nároky na údržbu – odpadá starost o svíčku či pohonné hmoty.

Benzinové sekačky: větší, výkonnější, hlučnější, náročnější na údržbu. Hodí se především pro vlastníky rozlehlejších a odlehlejších zahrad. Poradí si hravě i s vyšší hustou trávou a díky kovovému šasi jsou i odolnější a stabilnější při sečení. Přítomnost pohonných hmot a kovových prvků vyžaduje svědomitější údržbu – čištění palivových filtrů, servis zapalovací svíčky, odstranění zbytků trávy z útrob kovového podvozku atd. Sečení velkých ploch usnadní sekačky s pojezdem – motor pohání nejen žací nůž, ale i zadní nápravu stroje a umožňuje tak snadný pohyb vpřed.

Akumulátorové sekačky: méně běžným typem sekačky, který představuje kompromis mezi oběma druhy, je stroj poháněný elektrickým akumulátorem. Můžete se s ní bez příliš hlučného vrčení motoru pustit i do rozlehlejších zahrad bez elektrického proudu. Lithium-iontové akumulační články zaručují životnost okolo 1 500 nabíjecích cyklů, přičemž neztrácejí samovolně kapacitu – nemusíte tak před každým použitím stroj po delší odstávce znovu nabíjet. Množství posekané trávy na jedno nabití se odvíjí od její hustoty – zpravidla 100 až 300 m².

 

Kdy se vyplatí pořídit si zahradní traktůrek a jak vybírat?

Pořízení zahradního traktůrku se vyplatí ve chvíli, kdy travnatá část zahrady zabírá plochu větší než 1 500m².

Členitá zahrada = co nejmenší poloměr otáčení

Svažitá zahrada = širší pneumatiky, pohon 4×4

Způsob výhozu trávy – mulčování/výhoz bokem/výhoz zadem do sběrného koše

Odhozový tunel – široký a přímý, aby se tráva nehromadila

Do náročnějších podmínek je vhodná hydrostatická převodovka

Možnost připojení radlice na odhrabování sněhu/přípojného vozíku

 

 

Jak posekat špatně dostupné plochy?
Pro řešení tohoto problému, kdy je travnatý terén příliš členitý, strmý nebo ho zkrátka (např. kvůli stromům) nezvládneme posekat ani sekačkou, se nabízejí dvě možnosti. Vyžínače anebo křovinořezy. Na běžných zahradách spíše využijeme vyžínače, jejichž nejrozšířenějším typem jsou elektrické. Hodí se především pro dosečení zbytků trávy v okolí staveb či stromů. Manipulace s nimi není nikterak namáhavá, neboť váha se pohybuje v rozmezí 2,5 kg až 5 kg a k běžné výbavě patří kruhová či jinak tvarově uzpůsobená rukojeť a otočná vyžínací hlava. Dobrým pomocníkem při práci jsou i zařízení na udržování vzdálenosti, která chrání kůru stromu a rostliny před přeseknutím žací strunou. Alternativu elektrických vyžínačů představují benzinové (těžší, výkonnější) a akumulátorové (lehký, tichý).  „Před sečením zkontrolujte, zda je žací nůž dostatečně nabroušen. Tupý nůž trávu vytrhává a způsobuje, že konce listů zbělají – zasychají. Rovněž nesekejte za přílišného vlhka – mokrá tráva zanáší žací prostor sekačky a vytváří na trávníku chuchvalce,“ doporučuje Karel Rubeš z hobbymarketu OBI Praha Prosek.

 

 

CO BY KŘOVINOŘEZU NEMĚLO CHYBĚT

Nosný zádový/ramenní systém

Antivibrační systém

Otevírání palivové nádrže bez nutnosti použití nářadí

Klapka pro zimní provoz

Kryt žací hlavy

Multifunkční rukojeť

 

O pořízení křovinořezu by měl přemýšlet ten, kdo se na své zahradě potýká s houževnatým porostem (kopřivy, buřina, přerostlý plevel, křoviska). Hlavním kritériem při výběru vhodného křovinořezu je jejich výkon pohybující se v rozmezí 0,95kW – 2,4 kW. Rozhodující může být i typ žacího ústrojí – struna (tráva, malá buřina), pilový kotouč (22 až 80 zubů, dřevnaté křoviny, malé stromky do průměru 5cm), dvojcípí, trojcípí či čtyřcípý vyžínací nůž (vysoká nepoddajná tráva, křoviska, mlází). Chceme-li s křovinořezy pracovat bezpečně a efektivně, měli bychom si pořídit nejen ochranné brýle a pracovní rukavice, ale i nosné popruhy na záda, díky nimž se váha přístroje (až okolo 10kg) rovnoměrně rozloží.

 

Jaká je ideální výška sečení?
Všeobecně se doporučuje sekat trávník na 3 až 6 centimetrů. Záleží ale jednak na travní směsi, tak i na ročním období a klimatických podmínkách. Za sucha necháváme trávník raději delší, aby tak snadno neproschl.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: OBI

 

 

Jak sekat zahradu