Tlustice

Jednotlivé druhy tlustic se liší vzrůstem a tvarem listů

Pro svůj exotický vzhled a snadné pěstování patří tyto sukulentní rostliny, zejména pak tlustice vejčitá, k oblíbené klasice mezi zelenými obyvateli našich domovů.

Crassula marnieriana ‘Hottentot’ patří k poléhavým druhům

Nenáročnost dal tlusticím (lat. Crassula) do vínku jejich původ. Pro laika mnohdy stěží rozeznatelné druhy počítající se na stovky pocházejí nejčastěji z jižní Afriky, pro další je domovinou Střední a Jižní Amerika či Austrálie, tedy prostředí, kde si o příznivých klimatických podmínkách může vše živé nechat zdát. Největším nedostatkem je tu vláha, rostliny proto používají jako zásobárnu vody silné lodyhy a tučné listy, což jim vizuálně dodává na atraktivitě. Některé tlustice si vodu v listech chrání proti odpařování jejich voskovým povrchem. Při intenzivním slunečním osvitu všechny uzavírají dýchací průduchy a otevírají je ponejvíce v noci, tudíž za nižších teplot a vyšší vzdušné vlhkosti, kdy přijímají oxid uhličitý, který je v tzv. temné fázi fotosyntéz přeměňován na sacharid.
Tyto vlastnosti dělají z tlustic ideální domácí rostliny. Díky nim snáší suchý bytový vzduch a můžeme je bez obav postavit na osluněné okno, letnit na balkonu či terase. Je ovšem nutné zabránit šoku z přímého slunce. Po přenesení z interiéru ven je proto nejprve postavíme do polostínu. Zálivka jim stačí zhruba jednou měsíčně, při teplotách nad 30 °C dokonce škodí. Vzhledem k tomu, že rostliny v noci přijímají CO2 jsou vhodné i do ložnic.

Pěstitelské nároky

K výsadbě používáme hlinitopísčitou zeminu nebo substrát určený pro kaktusy a sukulenty. Nesmíme zapomenout na dobrou drenáž. Přesadit postačí tlustici ve chvíli, když kořenový bal zaplní pěstební nádobu. U starších rostlin nahradíme pouze vrchní část zeminy. V období nejbujnějšího růstu aplikujeme jedenkrát měsíčně minerální hnojivo.
Až na výjimky nejsou tlustice mrazuvzdorné, pouze krátkodobě snášejí chlad. Pro přezimování volíme velmi světlou místnost, aby se nevytahovaly za světlem, s teplotou okolo 10 °C. Mírně zaléváme až tehdy, začnou-li opadávat spodní listy. Přemokření je totiž jejich největším nepřítelem, neboť vede k hnilobě kořenů a stonku rostliny.

Tip

Zajímavý habitus tlustic můžeme podpořit výsadbou do aerárií (neboli do skleněných nádob) nebo netradičních nádob, jako jsou sklenice a hrnky, staré zásuvky, truhličky, kufříky apod.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Tlustice