Odolné dveře

Důležitou součástí bariér proti zlodějům jsou dostatečně bytelné a odolné vchodové dveře. U těch bezpečnostních skrývají povrchové dekory z masivu či dýhy ocelovou konstrukci a plechový plášť.

Odborníci na ochranu objektů doporučují bezpečnostní dveře v kombinaci s dalšími ochrannými prvky včetně mříží, okenic a elektronických alarmů. Ale i v případě, že nechcete proměnit vaši chalupu v nedobytnou pevnost, se dveře s vnitřní ocelovou konstrukcí vyplatí rozhodně více než spousta různých doplňkových zámků a závor. Zvlášť v odlehlejších místech se totiž zloději dostávají do chalup a chat zpravidla tak, že dveře nebo okno jednoduše rozbijí a vypáčí. A základní předností bezpečnostních dveří je jejich odolnost proti mechanickému průniku.

Pevnost dveří určují jednotlivé bezpečnostní třídy

Zkoušky odolnosti

Vchodové dveře se prodávají v několika bezpečnostních třídách. Certifikátem odolnosti dveří je někdy podmíněno případné vyplacení pojistky, takže si ověřte příslušné body smlouvy, pokud máte pojištěný dům proti vloupání.

O zařazení do jednotlivých tříd bezpečnosti rozhodují testy, sestávající z různých způsobů „napadení“ s určenou sadou nářadí v daném časovém limitu. Bezpečnostní třídy se značí písmeny RC (resistance class). Čtvrtá bezpečnostní třída (RC4) tak například zaručuje velmi vysoký stupeň odolnosti vůči mechanickému napadení. Dveře by měly odolat pile s plátkem na železo, páčidlu, sekeře, kladivu, sekáči, nůžkám na plech či malé elektrické vrtačce.

Různé doplňkové zámky kvalitu dveří vždy posílí

Dveře s označením RC3 vydrží pokus o narušení šroubovákem, páčidlem či mechanickou vrtačkou, dveře RC2 pak odolají přinejmenším pokusu o vykopnutí nebo vyražení ramenem, zdvihání či vytrhávání s použitím šroubováku, kleští, klínu či kladiva a také snahám o otevření zámků háčkem, drátem, pinzetou, strunou nebo nožem.

 

Dřevo, plech a ocel

Základem dveří odolných proti poškození a rozbití je kovová konstrukce, která je po celé ploše kryta plechem. Pohledovou vrstvu dveří tvoří tvrdé dřevo, dýha nebo jiné materiály, které lze sladit s interiérem i exteriérem.

Dodavatelé dveří s bezpečnostními certifikáty nabízejí své produkty zpravidla v běžných rozměrech, ale objednat si můžete i atypické rozměry na míru s povrchovou vrstvou podle vašich požadavků. To je řešení například pro památkově chráněné objekty nebo historické chalupy, u nichž je třeba i nově vyrobené dveře sladit s původním vzhledem exteriéru.
Speciální konstrukce dveří představuje i v nejnižší třídě bezpečnosti pro zloděje mnohem obtížnější překážku než jen důkladné zámky a závory. Pokus o zvýšení ochranné schopnosti standardních vchodových dveří přidáním bezpečnostních zámků může takové dveře v některých případech i znehodnotit.

Zámek by měl být odolný stejně silně, jako konstrukce dveří

Při montáži závory nebo přídavného zámku je totiž obvykle potřeba provrtat obvodové latě dveří. Tímto krokem zeslabíte jediný pevnější prvek běžných dveří. Oplechování bez tuhého rámu rovněž nedává smysl, je velmi snadné ho ohnout. Zloděj s jednoduchým páčidlem pak najde slabé místo dveří během několika vteřin.

Úprava starých dveří

Odolnost vůči vloupání určuje u dveří zejména materiálové provedení či složení jednotlivých vrstev. Nákup či zakázková výroba nových dveří s bezpečnostními prvky představují nemalou investici. Méně nákladným řešením může být doplnění či posílení stávajících dveří tak, aby se zvýšila jejich odolnost.

Řada firem nabízí úpravu stávajících dveří tak, že srovnají, z vnitřní strany po celé ploše opancéřují, aby se zabránilo jejich prokopnutí nebo proříznutí a umístí se na ně rozvorový zámek se zvýšenou odolností proti řadě „zlodějských“ metod vloupání. Je možné také namontovat vodorovnou závoru, z níž při otočení klíče o 180° vyjedou do boku ocelové jazyky, které zajistí dveře proti vysazení.

Další možností je instalace mříže. Tu můžete umístit i zevnitř, aby nerušila vnější vzhled objektu, ale musíte pak počítat s tím, že v případě vloupání zloděj dveře rozláme na kousky, a až pak se zastaví o mříže.

Vstupní dveře nejlépe zabezpečíte právě pantovou nebo nůžkovou mříží, která může být opět osazena buď před, nebo za vstupní dveře.

Odolné dveře