Jak vybírat hmoždinky

Rubrika: Dílna

Vyznat se v různých typech hmoždinek není zrovna jednoduché. Existují různé typy těchto kotvicích pomůcek pro jednotlivé stavební materiály, ale použít můžete i hmoždinky univerzální.

Důležité je především správně vybrat hmoždinku pro daný typ materiálu a k ní i odpovídající vruty, šrouby nebo třeba šroubovací skoby či háčky. V řadě případů si vystačíte s hmoždinkami univerzálními, ale speciální hmoždinky pro jednotlivé typy zdiva jsou obvykle pevnější a lze se na ně lépe spolehnout zvláště při upevňování těžších předmětů nebo silně namáhaných součástí konstrukcí.
S průměry hmoždinek se shodují průměry vrtáků a je to jeden z údajů, které obvykle najdete na balení i na samotné hmoždince. Například pro hmoždinku s označením S6 zvolte vrták o průměru 6 mm.
K výběru a nákupu hmoždinek lze přistoupit několika způsoby. Pro občasné kotvení podpěry na poličku, skříňky či věšáku do zdi nebo třeba pro uchycení laťového roštu pro lehký obklad z palubek si do dílny nakupte základní zásobu univerzálních hmoždinek v několika velikostech. Zvlášť pokud víte, že v domě převažuje cihlové zdivo, vyberete jednoduše hmoždinky do tohoto materiálu či univerzální a pak už volíte jen velikost odpovídající požadovanému zatížení.

Do každého zdiva

I v nabídce univerzálních hmoždinek zpravidla najdete několik typů, které se odlišují tvarem. Tato hmoždinka se po zašroubování vrutu roztáhne a pevně se zachytí ve zdi. Po navrtání otvoru vrtákem odpovídajícího průměru se jednoduše zasune do zdi a lehce doklepne, aby nevyčnívala. Kromě průměru je důležité zvolit či nastavit vrták v délce odpovídající délce hmoždinky.
Na trhu je například univerzální hmoždinka Fischer UX, vhodná pro každý stavební materiál. K dispozici je v průměrech 5 až 14 mm a v provedení s límečkem proti zapadnutí do otvoru, bez límečku pro průvlečnou montáž nebo dlouhém pro děrované a dutinové materiály. Je určena pro vruty do dřeva a dřevotřísky a dodává se i v kompletovaných baleních s vrutem, skobou nebo okem.

Natloukací hmoždinky

Součástí těchto hmoždinek je speciální hřebík nebo vrut, který se po zasunutí hmoždinky do otvoru zatluče kladivem. Princip je jednoduchý: natloukací hmoždinka se zasune přes připojovaný díl do vyvrtaného otvoru a hřeb se zatluče do hmoždinky. Hmoždinka se roztáhne a zaklíní se tak v otvoru. Hmoždinku lze rovněž rozebrat, zasunout do otvoru a poté přiložit připojovaný díl, prostrčit hřeb a zatlouci jej. To výrazně zrychlí kotvení materiálů oproti šroubování a předurčuje tento typ hmoždinek pro použití v hůře přístupných místech, například při upevňování konstrukcí pro stropní podhledy nebo při montování okenních rámů či obkladů fasád. Vruty lze po zatlučení ještě dotáhnout šroubovákem.
Například nylonová natloukací hmoždinka Den Braven používá ocelový kalený hřeb se závitem a vyrábí se v průměru od 5 do 8 mm a délkách od 40 do 120 mm. Podle výrobce je vhodná pro ukotvení zakládacích startovacích lišt zateplovacích systémů či kotvení okenních plechových kotev a další upevňování ve všech typech stavebních materiálů. Lze ji použít i na připevnění do dřeva, ale při vyšším zatížení jsou pro dřevo vhodnější jen vruty. Výhodou je i možnost snadného rozebrání spoje vyšroubováním hřebu. Pro místa s hrozbou koroze, například pro venkovní sokly a obložení, volte hmoždinku s nerezovým hřebem.

Do dutých stěn a sádrokartonu

Do stěn či příček s vnitřní dutinou se používají speciální dvoudílné hmoždinky. Při utahování vrutu se zadní díl hmoždinky v polovině ohne a tlakem přitiskne k zadní stěně. Tento typ hmoždinek se používá k zavěšení obrazů, lehkých zrcadel a dalších lehkých předmětů v mělkých otvorech. Zaručuje vysokou pevnost v sádrokartonu a podobných materiálech.
Například hmoždinka Fischer PD pro deskové a dutinové materiály je speciální hmoždinka s krátkou rozpěrnou délkou, vhodná pro všechny deskové materiály od tloušťky 6 mm. Umožňuje velmi lehkou montáž díky vytvarovanému vnitřnímu závitu, který je přizpůsoben pro vruty do dřeva. Našroubování usnadňuje i límeček proti zapadnutí do otvoru a podélné žebrování sloužící jako pojistka proti pootočení v otvoru. Hmoždinka PD je k dostání v průměrech 8, 10 a 12 mm a je vhodná zejména pro elektromontáže, lampy, dekorativní prvky či různé lišty.
Pro sádrokarton je vhodná i hmoždinka typu GK s ostrým samořezným vnějším závitem. Tato hmoždinka se montuje bez předvrtání, díky závitu se totiž do sádrokartonových či sádrokartonových desek bez problémů „zařízne“ a pak do ní lze zašroubovat vruty do dřeva o průměru až 5 mm.
Pro kotvení těžkých materiálů a namáhané spoje pak v sádrokartonech či dřevotřísce použijte hmoždinku kovovou s takzvaným rozpěrným deštníčkem. A pro velmi pevné uchycení do dutých stěn, příček i stropů existují speciální kotvy s výklopnými křidélky na šroubu. Taková kotva (např. Fischer sklopná hmoždinka KD) se sklopenými křidélky se protáhne otvorem, při utahování se křidélka roztáhnou a přitisknou k zadní straně stěny.

Speciální hmoždinky

V širokém sortimentu hmoždinek a kotvicích prvků existují i speciální kovové hmoždinky do betonu, sady pro bezpečné ukotvení těžké sanitární keramiky, hmoždinky s nástavcem pro snadné upevnění zrcadel či hmoždinky se závitovou spirálou pro snadné zaříznutí do polystyrenu. Tyto a další typy speciálních hmoždinek a sad bývají poměrně drahé a svůj účel splní pouze při správném postupu ukotvení do odpovídajícího materiálu. Vyberte si tedy ještě před nákupem na internetových stránkách výrobců ten správný typ nebo si nechte v obchodě doporučit kotvicí prvek či upevňovací sadu přesně podle účelu použití.

www.fischer-cz.cz, www.denbraven.cz, www.haspl.cz

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Jak vybírat hmoždinky

Jak vybírat hmoždinky