Topíme peletami

Rubrika: Hospodaření

Krbová kamna na pelety vnesou do vašeho domova okamžité příjemné teplo. Poskytují vysoký tepelný výkon při malé spotřebě a minimální provozní náročnosti.

Ceny elektřiny a plynu stále rostou, a tak se kamna na pelety stávají velmi populárními. Využívají obnovitelnou energii dřeva a přitom dřevo není nutné štípat, uskladňovat, dokonce není třeba ani po dvou hodinách přikládat. Teplota v místnosti nekolísá podle okamžité intenzity hoření – stačí její hladinu podle potřeby naprogramovat. Kamny vytápějí místnost sáláním a díky dvojitému plášti stěn i konvekcí. Některá mají i zadní vývody pro vytápění dalších místností, ale lze toho dosáhnout i jednoduše otevřenými dveřmi (proudění vzduchu zintenzivní ventilátor, který nasává u podlahy přes mechanický filtr chladnější vzduch a po ohřátí ve dvojím plášti kamen jej žene zase do místnosti).

Automatický provoz

Peletová kamna jsou vybavena zásobníkem o kapacitě minimálně 15 kg pelet (podle typu). Při denní spotřebě zhruba 5 až 7 kg se pelety doplňují jednou za dva až tři dny. Šnekový podavač je v určitých intervalech expeduje ze zásobníku dolů do hořáku (v některých typech se tam dostávají samotíží), kde se v hořáku rozžhaví odporový váleček, na němž se pelety po několika minutách vznítí. Spalovací proces řídí elektronická řídicí jednotka. V určenou dobu a při dosažení nastavené teploty sníží výkon, abychom prostor nepřetápěli. Řídicí jednotku lze ovládat i na dálku, třeba z mobilu.

Spalovací komora peletových kamen je obvykle z litiny, některé typy mají výztuže z nerez oceli. Plášť kamen je z ocelového plechu, chráněného proti korozi pozinkováním. Povrchové opláštění je buď ze smaltovaného plechu, nebo jsou na povrchu kachlové panely s tepelně izolačními vlastnostmi.

Popel se vybírá podle intenzity topení jednou za tři dny až týden. Zároveň se doplňuje palivo do zásobníku. Jednou za rok, vždy po topné sezóně, je třeba vyčistit spalinové cesty a zkontrolovat těsnost.

Protože je pohyb šneku podávajícího pelety, odchod kouře do komínu a pohyb teplého vzduchu ovládán elektrickými motorky, je třeba zajistit přívod elektrického napětí 230 V. Pro odkouření se instalují ocelové kouřovody o průměru 80 mm, komín může být jakýkoliv.

TIP

Pro úsporné topení se vyplatí pro dobu, když nejste doma, naprogramovat na řídicí jednotce nižší teplotu 18 °C. Potom je nutné velmi rychle ohřát obytný prostor na teplotu 22 °C až 23 °C a opět teplotu snížit.

 

 

 

Vybíráte nová peletová kamna? Kamna na pelety za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/peletova-kamna

 


Topíme peletami