Nová radost ze starých oken

Spousta majitelů domů nahrazuje původní okna plastovými či eurookny. Vcelku levně tak můžete získat stará okna, která mohou dál dobře sloužit k původním účelům.

Lidé někdy levně prodávají i okna, která léta skladovali, ale nikdy nepoužili

Stavební bazary i inzertní weby a časopisy jsou plné nabídek na prodej či odvoz nejrůznějších typů oken, která stavebníkům zbyla po výměně za nová. Při troše hledání tak můžete získat zajímavé kousky, které stojí za rekonstrukci a opětovné použití. Lidé se totiž někdy zbavují oken, která lze považovat za malá umělecká díla. Ať už kvůli zajímavým řezbám a reliéfům v profilech rámů, nebo zachovalému kování.

Může se stát, že potřebujete osadit nějakým originálním oknem zahradní domek, hospodářskou stavbu na chalupě, rekonstruovanou do podoby společenské místnosti s krbem, nebo i vyměnit okna v samotné chalupě. Často potřebujete například pouze dvě nebo čtyři okna a narazíte na inzerát stavebníka, který jich má po výměně k dispozici mnohem více. Tady je třeba zbystřit pozornost, protože pokud je z čeho vybírat a nejsouli nabízená okna příliš drahá, můžete z takové nabídky dobře zkombinovat kvalitní rámy i kování za výhodnou cenu.

Špaletová i kastlová

Oprava oken dá práci, ale je tak možné získat okno s letitou patinou

V nabídce starších tradičních typů oken se nejčastěji objevují okna špaletová. Tento rozšířený typ oken má více než stoletou tradici. Špaletová okna bývají většinou dvoukřídlá a nahoře mohou být doplněna takzvaným nadsvětlíkem. Venkovní křídla špaletových oken se otevírají ven, vnitřní křídla pak do místnosti. Každé okno mívá svůj vlastní rám. Mezi vnějšími a vnitřními křídly špaletových oken bývá obvykle dřevěné ostění. Celá řada truhlářů i stavařů považuje tato okna za kvalitnější než moderní typy oken. Ať už kvůli jejich zvukovým, ale i tepelně izolačním vlastnostem. Spolehnout se na takové vlastnosti však samozřejmě lze pouze u kvalitních, nepoškozených a nepokroucených rámů.

Staré okno dotváří atmosféru

Modernější, byť také letitou a tradiční variantou špaletových oken jsou okna kastlová. Od špaletových oken se liší tím, že vnitřní i venkovní křídlo se otevírá do místnosti. Vnitřní a vnější křídla okna jsou spojena rámem po celém obvodu okna, tedy „kastlí“. Izolační schopnost špaletových i kastlových oken je možné zvýšit osazením izolačního dvojskla do vnitřního křídla.

Kouzlo litinových rámů

Zajímavé možnosti využití nabízejí i litinové rámy oken, používaných u hospodářských staveb, například chlévů, ale i nejrůznějších dílen. Takové rámy se dají vyčistit amůžeme je použít například jako dekorace, nebo průhledy v zídkách.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: PAVEL VESELÝ, FRANTIŠEK VAŇÁSEK, SHUTTERSTOCK, WIKIPEDIA

Nová radost ze starých oken