Místo pro koníčky

Rubrika: Dílna, Inspirace

Ve volných dnech máme víc času věnovat se svým koníčkům. Na chatě či chalupě si proto pro ně vytvoříme vhodné zázemí.

Místnost je kromě šicího stroje vybavena speciálním stolem pro restaurování starých textilií

Pokud není naše záliba příliš náročná na prostor a nestavíme zrovna lodě nebo nesbíráme dvouplošníky, můžeme si na ni udělat prostor v každé chalupě či chatě. Své místečko si vytvoří sběratel, modelář, výtvarně zaměřený jedinec i nadšený kutil. I když prostor k dispozici budou mít všichni stejný, vybaví si ho odlišně.

Místo pro singrovku

Vedle dostatečně velké pracovní plochy potřebuje švadlena uložit spoustu drobných šicích potřeb. Poslouží k tomu různě velké krabice a boxy na policích

U žen jsou stále v oblibě různé ruční práce. Ruční pletení, háčkování a vyšívání mnoho místa nezabere, se šitím už je to jinak. Šicí kout nebo šicí místnost se neobejdou bez dostatečně velké pracovní plochy – tou může být obyčejný i psací stůl či deska na kozách, stolek se šicím strojem a úložné prostory na látky a spoustu drobných šicích potřeb. To vyřeší skříň, regál nebo police na zdi s různě velkými krabicemi, krabičkami a dózami na špendlíky, knoflíky, nitě, nůžky, stuhy atd.

Měl by tu zůstat i prostor pro rozložení žehlicího prkna. Nesmíme zapomenout na pohodlnou židli a dobré osvětlení. Pokud se tu vyskytuje krejčovská panna, slouží dnes spíš jen jako dekorace.

Místo pro sbírku

To sběratelé zařizují své království jinak. Hlavně tu musí být dost prostoru pro umístění sbírky. Podle toho, co sbírají, bude místnost vybavena otevřenými nebo prosklenými policemi, vitrínami, zásuvkami, šanony, speciálními držáky a podobně. Také místem pro uložení katalogů a nářadím pro případné opravy.

Pro sbírku budíků jsou vhodné police

Samozřejmě stolem či stolkem se židlí nebo křeslem, kde se může sběratel kochat novými přírůstky a studovat zajímavé exempláře v katalozích, případně ty poškozené opravovat. Pozor, některé materiály nemusí snášet vlhčí vzduch nebo střídání teplot.

A co modeláři?

Modeláři na tom jsou podobně. Své modely chtějí mít na očích, nejlépe v prosklených nebo otevřených vitrínách či na policích. Pracovní místo, tedy stůl, budou asi vyžadovat větší, také úložné prostory (skříň, skříňky) na jednotlivé komponenty amodelářské nářadí nesmí chybět. Praktické by bylo mít v místnosti umyvadlo.

Hýčkaný kutil

Ruční nářadí se dá v dílničce pověsit na stěnu

Pokud nemá kutil k dispozici dílnu mimo dům (v garáži, stodole, kůlně apod.), musí se spokojit s menším prostorem v chalupě. Drobné ruční nářadí se dá přehledně zavěsit na panel s držáky na zdi, kde nezabírá téměř žádné místo. Hodí se i mělké poličky nebo skříň, uvnitř upravená policemi a háčky „na míru“ nářadí.

Podle velikosti místnosti zvolíme i velikost pracovního stolu, který musí být stabilní a pevný. Měl by umožnit upevnění opracovávaného materiálu nebo opravovaného předmětu ve svěráku. Větší elektrické nářadí zvolí každý kutil podle nejčastějších činností i prostorových možností. Bude-li se tu pracovat s barvami a jinými chemickými látkami, měla by mít místnost větrání.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR, FRANTIŠEK VAŇÁSEK, PETR ZHOŘ, HYNEK GROMAN A SHUTTERSTOCK

Místo pro koníčky