Obklady v kuchyni

Rubrika: Interiér

Při manipulaci s jídlem a vaření potřebujeme ochránit stěnu nad pracovní linkou, případně i vedle ní. Obkladů zdí máme na výběr víc, nejčastěji se používají keramické obkládačky.

V keramických obkladech je velice široký výběr – na trhu je keramika česká, italská, španělská i od výrobců z dalších zemí. Rozhodnout se můžeme pro obklady jednobarevné i s dekorem, od drobné mozaiky po velkoformátové obklady.
Obklad nemusí chránit jen stěnu nad pracovní plochou, respektive mezi spodními a horními kuchyňskými skříňkami. Někdy pokračuje na celé stěně vedle linky nebo kolem chladničky. Tady má nejen praktickou, ale i dekorativní funkci. Dnes se často objevuje stejný dekor na obkladu stěny i na podlaze – v obou případech se používají podlahové dlaždice.

Podle čeho obklady vybíráme

Kuchyňské obklady bychom měli sladit s podlahou, s kuchyňskou linkou i s celým prostorem kuchyně. Roli hraje styl, ve kterém jsou kuchyně nebo celá domácnost zařízeny. Do rustikální kuchyně staré chalupy zvolíme jiný typ obkladů než do moderně zařízené. Do barevného interiéru s mnoha doplňky se hodí klidnější jednobarevné obklady, jednoduše vybavený interiér můžeme oživit barevnější keramikou s výraznějším dekorem. Obecně platí, že do menších místností je lepší vybrat menší rozměry obkladů, velké prostory snesou i velké formáty.

 

Imitace kamene, dřeva a retro styl

S moderní kuchyní hezky ladí velkoformátové obklady, imitující různé druhy kamene, cihel nebo starého dřeva. Z jiného soudku jsou obklady s designem v retrostylu – v poslední době velmi oblíbené. Jedná se o drobné jednoduché i složitější geometrické dekory, které často připomínají interiéry z 1. poloviny minulého století. Stejně jako tehdy bývají buď v neutrálních barvách bílá – šedá – černá, v kombinacích například hnědá – modrá – okrová, ale i v dalších tónech. Větší dlaždice nebo obkládačky mají na povrchu prořez, takže působí dojmem, že jde o několik menších kachlů. Využívá se při tom i efekt patchworku – kombinuje se vedle sebe několik odlišných dekorů (ale většinou ve stejné barevnosti) vedle sebe.
V jednotlivých sériích najdeme kachle s dekorem, doplněné několika jednobarevnými, a různé formáty od mozaiky až po velkoformátové obklady a dlaždice. Nabízí se tak možnost zajímavých kombinací barev i vzorů.

Nejen krásné, i praktické

Kuchyňské obklady by měly být nejen krásné, ale i praktické. To znamená především snadnou údržbu. Tu zaručí jak hladký povrch, který se dobře umývá, tak přesné rozměry obkládaček (tak zvané kalibrované obklady), které lze dát k sobě s minimálními spárami, ve kterých se pak nedrží nečistoty. Z tohoto hlediska jsou Ideálním řešením velkoformátové hladké kalibrované obklady.

www.rako.cz, www.siko.cz, www.loskachlos.cz, www.maag-czech.cz, www.eden-koupelny.cz

Text: Iva Tvrzová
Foto: Pavel Veselý a archiv firem

Obklady v kuchyni

Obklady v kuchyni