Nové trendy v rekreačním bydlení

Chataření a chalupaření má v Čechách velmi dlouhou tradici. Většina z nás si pamatuje na dobu před čtvrtstoletím, kdy se z velkých měst táhly kolony aut, aby na víkend odvezla své majitele na chaty a chaloupky.

S dobou se mění i styl rekreace, který samozřejmě ovlivňuje typ práce a zaměstnání. Když se nám otevřel svět, začali jsme cestovat a víkendové stěhování šlo u mladších generací poněkud stranou. Po letech se k němu mnohdy zase vracíme. Kromě skalních chatařů a chalupářů přibývá těch, kdo si dovolenou – třeba i několikrát do roka – dopřávají v chalupách a chatách, které jejich zaneprázdnění majitelé pronajímají. Nebo myslí na budoucnost a pro víkendové bydlení si pořizují rovnou dřevostavby.

Prozatím rekreační dům v Pulečném

Na současný životní styl mysleli i architekti Pavel Horák a Václav Zahradníček, když navrhovali typový rodinný dům Futura Freestyle. Chtěli tak nabídnout alternativu k víkendovému bydlení. Jde o dřevostavstyl bu z masivních dřevěných panelů, která se skvěle hodí do přírody a přitom vyhovuje těm, kdo si pořizují typovou stavbu. Při procházce domem totiž zjistíme, že ani u tohoto typu stavby se majitelé nemusí vzdát jak designu, tak moderního bydlení.

„Chtěli jsme zájemcům o bydlení v dřevěném domku ukázat, že lze třeba s náročným zaměstnáním ve městě skloubit rekreační bydlení, z něhož v budoucnosti může být běžně obývaný rodinný dům,“ říká architekt Pavel Horák. „A tak jsme dřevostavbu postavili v nádherném prostředí na pomezí Českého ráje a Jizerských hor, v obci Pulečný. Díky skvělé lokalitě, která nabízí široké možnosti sportovního využití, v zimě lyže, po zbytek roku cyklistiku či pěší turistiku, plní přesně požadavky na rekreační bydlení.

Bydlení pro čtyři osoby

Dům s dispozicí 3+kk a užitnou plochou 76,5 m2 je navržen pro tři až čtyři osoby. Díky platformě dvou podlaží je možné jeho užitnou plochu rozšířit až na 108 m2 s dispozicí 4+kk. Celý dům je maximálně otevřen a propojen s exteriérem, zároveň však poskytuje potřebné soukromí.

Dům je postaven z masivních dřevěných panelů, které jsou ve velké míře přiznané také v interiéru, a zajišťují tak nezaměnitelný pocit z klidného a útulného bydlení v přírodních materiálech, který tak milujeme právě v chatách a chalupách.

„Nejen v zimních měsících dodává obyvatelům hřejivý interiér z masivního dřeva novou energii a pomůže spolu s výhledy do krajiny relaxovat v uspěchaném životním tempu nebo si utříbit myšlenky,“ vysvětluje filozofii tohoto stylu bydlení architekt Václav Zahradníček.

Projděme se domem

Hlavní obytný prostor přízemí spojuje obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Na prostor navazuje terasa, která prodlužuje dům do zahrady. Tento dojem umocňuje prosklená stěna. V druhé části se nachází technické zázemí a pokoje.

V patře je možné vybudovat další samostatný pokoj, druhou koupelnu, pracovnu nebo pokoj pro hosta. Čas ukázal, že tato idea byla správnou volbou. „Investici do vlastního domu vnímají zájemci o tento styl bydlení jako nejzásadnější položku rodinného rozpočtu,“ dodává Pavel Horák ze studia Prodesi. Proto jsme dali příležitost těm, kteří váhají, zda se rozhodnout pro dřevostavbu, a chtějí si pobyt v takovém domku otestovat na vlastní kůži. Po dohodě mohou v moderní dřevostavbě prožít několik dní se vším všudy a posoudit sami, jak se v podobné stavbě bydlí.“

Možnost zažít a osahat si ergonomii jednotlivých prostor vybavených kvalitním nábytkem v moderním designu je nenahraditelnou zkušeností a příležitostí, jak si na tento styl bydlení vytvořit vlastní názor.

Nenáročný provoz

Přestože architekti původně neuvažovali o nízkoenergetické nebo dokonce pasivní stavbě, lze jej do kategorie nízkoenergetický dům poměrně jednoduchými opatřeními a vhodným usazením na pozemek posunout.

Dřevostavba reaguje na aktuální trendy v oblasti individuálního bydlení. Nosná konstrukce domu je postavena CLT technologií (křížem lepené dřevo) v podobě masivních dřevěných panelů. V tomto konkrétním případě si architekti pro obvodovou stěnu vystačili s pouhými třemi základními vrstvami (CLT panel, tepelná izolace, omítka). Stavba má dřevěnou fasádu, je tady tedy více vrstev. Dům je jakoby „zabalen“ do peřiny z tepelné izolace s minimem tepelných mostů.

„Vždy upřednostňujeme, aby dům měl dobře navrženou obálku a spotřebovával minimum energie, kterou je pak možné pokrýt i tím nejjednodušším zdrojem. Vytápění je u tohoto objektu v základu navrženo elektrickými přímotopy a doplněno krbovými kamny. Jako doplněk je samozřejmě možné instalovat rekuperaci (řízené větrání se zpětným ziskem tepla). Nemělo by se však zapomínat na ohřev teplé užitkové vody, jejíž energetická náročnost se u moderních energeticky úsporných domů v celkové bilanci pomalu šplhá až k jedné polovině. Zde pak jsou vhodnou technologií střešní fototermální kolektory,“ vysvětluje Pavel Horák.

Okolí domu

Dům je situovaný na svahu. Proto je založen na ocelových pilířích, díky kterým lze dům vyzdvihnout o metr až o jedno celé podlaží. Spodní stavba Futury Freestyle je řešena velmi progresivním a moderním způsobem přes základovou platformu a žárově zinkované ocelové pilíře, které jsou vetknuté do základových betonových patek.

Zahrada a okolí domu zatím odpovídají tomu, že jde o rekreační bydlení a není tak čas na pravidelnou péči o zeleň.

text: Helena Štětinová
foto: Karolína Némethová

Nové trendy v rekreačním bydlení

Nové trendy v rekreačním bydlení