V bývalé fořtovně

Starý kamenný dům ve středočeské obci Slapy býval původně obydlím nadlesního. Až pak se z něj stala letní chalupa, a ještě později místo, které může sloužit jako okouzlující celoroční bydlení.

Už při návštěvě nemovitosti se majitel s designérem Martinem Pospíšilem, který navrhoval úpravy a zařízení domu, shodli na celkovém pojetí. „Zadáním bylo vytvořit zklidňující prostředí bez výrazných pastelových barev,“ vzpomíná autor projektu. „Dokonce ani během realizace se neřešily žádné problémy, snad jen to, že první zimní sezonu se topilo ve stávajícím otevřeném krbu, což prostoru dodávalo jistou autentičnost bývalé fořtovny, ale druhá zima už proběhla s krbovou vložkou, kdy praktičnost zvítězila nad romantikou,“ dodává.

Nejdříve to byla chalupa, ale později místo k trvalému bydlení

Pohodlné sezení kolem krbu tvoří italské rozkládací pohovky a dále křesla od Ditre Italia, dřevěný stolek je z Donate. obytnou část propojují se zahradou dveře

Teplo je základ!

Poté, co byl dům dlouhé roky fořtovnou, stal se po roce 1970 místem k rekreaci, kam ale jezdili jeho někdejší majitelé především v teplých měsících roku. Objekt totiž pro pohodlné žití korespondující s náročnými požadavky dneška nebyl vůbec zařízen. Až v době, kdy ho koupil současný majitel, se daly věci do pohybu.
„Rekonstrukce začala v roce 2014 a pracovali na ní místí řemeslníci, ať už šlo o truhláře, elektrikáře, zedníky, či krbaře, kteří realizovali rozvody topení, instalaci elektrokotle a nakonec i krbové vložky,“ vypočítává Martin Pospíšil a dodává: „Jen umělecký kovář nebyl z přilehlého okolí, ale ze Zbraslavi. Jeho práce je patrná na ventilační mřížce krbu, ale také ozdobných mřížích na oknech i dalších detailech. Veškeré technické zázemí domu včetně kotle, který lze ovládat dálkově přes mobilní telefon, bylo umístěno do podzemních prostor sklepa, aby nenarušovalo tolik požadovaný klid.

Vedle krbu s krbovou vložkou slouží výklenek na ukládání dřeva

K rustikální bílé kuchyni od italského výrobce Colombini Casa se báječně hodí trámoví

Přeměna 2 + kk na 3 + kk

Když se k původní dispozici domu 2 + kk připojila přilehlá stodola, vznikl prostor o půdorysu písmene L, to znamená, že dispozice se o jednu místnost zvětšila. Přízemí domu tak vyplňuje obývací pokoj s jídelnou, který volně přechází v prostornou kuchyni, to vše je otevřeno do krovu. Dále je tu k dispozici jedna hlavní ložnice, pokoj pro hosty a koupelna s příslušenstvím.
„Protože jsou majitelé lidé společenští, vybrali jsme do obývacího pokoje i ložnice rozkládací sedačky. Přátelé rodiny se tak mají v případě početnějších společenských setkání vždycky kde vyspat,“ vysvětluje důvody designér. A jak je využitá půda v části domu? Zatím nijak, majitelé ale zvažují, že by zde někdy v budoucnu vybudovali ještě jednu ložnici.

obě ložnice zútulňuje textil: jednak závěsy na kovových konzolách, jednak vysoké měkké koberce

Kamínka jsou v pohotovosti, kdyby v kamenném domě bylo nutné přitopit

Přírodní materiály i barvy

V průběhu rekonstrukce byla patrná poctivá snaha zachovat co nejvíce původních prvků. „Moc jich nakonec ale nezbylo. Dokázali jsme to naštěstí v případě trámoví, které bohatě zdobí interiér, a také kamenných zdí,“ vypočítává Martin Pospíšil. Také ho těší, že severní fasáda zůstala záměrně neomítnutá, dům tak působí romanticky už jen sám o sobě. Útulným prvkem je tu určitě dřevo (smrkové palubky na podlahách i stropech), doplněné na zemi keramickou dlažbou a na stěnách bílou štukovou omítkou.
„Ano, v interiéru jsou použité pouze přírodní materiály, například desky stolů i pracovní deska v kuchyni jsou vyrobeny z masivního dubu,“ potvrzuje autor projektu. V souladu s přáním majitelů vybral pro zařízení domu zemité tóny (přírodní hnědou, béžovou, šedou), kterou zkombinoval s bílou a odstínem bílé kávy tak, aby výsledek vyvolával harmonický, klidný dojem.

Ložnice majitelů je prostorná, takže se sem vejde i nábytek na sezení

Kvalitní nábytek

Základ interiéru tvoří bílá kuchyňská sestava v rustikálním stylu od italské nábytkářské společnosti Colombini Casa, která spojuje dokonalý vzhled i funkci a přizpůsobí se snadno životním potřebám svých uživatelů. Její pracovní deska z přírodního dubu je atypem, vyrobilo a namontovalo ji Truhlářství Petr Link. Další kvalitní kusy nábytku představují světlé rozkládací pohovky od severoitalské značky Ditre Italia, jejíž sedací soupravy mají progresivní design odpovídající trendům moderního bydlení a k dostání jsou za ještě dostupnou cenu. Též hostinský pokoj je zařízený ve stylu „Made in Italy“, to znamená nábytkem italské značky Tomasella, který nabízí též zajímavé doplňky do interiéru ve velmi originálním pojetí. Všechna křesla, konferenční stolek, jídelní stůl a židle, komoda pod televizí, ale také osvětlení pochází od českého výrobce a dovozce ručně dělaného nábytku Donate.

Už vstupní chodba s komodou, skříní a věšákovou stěnou s lavičkou napoví, že v domě bude příjemně

Úložné prostory

Míst na ukládání věcí v domě není nikdy dost, a proto bylo vhodné na ně myslet už od počátku. V tomto případě se nacházejí nejen ve skříních a prostorné komodě ve vstupní chodbě, ale také v obou ložnicích. Drobné možnosti k ukládání pak představují proutěné košíky a dřevěné bedničky, které tu přirozeně krášlí tento nadmíru útulný interiér.

Kdo tu bydlí

dvoučlenná rodina

Kde

obec Slapy

Text: Vanda Jesenská
Foto: Jiří Ernest

V bývalé fořtovně