Nové staré cihly

Staré pálené cihly nemusíte použít jen proto, abyste ušetřili. Můžete s jejich pomocí vytvořit také originální dekorativní prvky uvnitř chalupy, na dvoře i v zahradě.

Použité cihly s puncem minulosti dobře souzní s jinými přírodními materiály

Původní smysl opětovného stavění z cihel z demolice spočíval především ve snížení nákladů na stavební materiál. Možnost rozebrat „bouračku“ za odvoz využila v minulosti řada stavebníků a především na venkově je ve zdech mnoha domů spousta recyklovaných cihel.

Za očištěné cihly se platí více, čištění vás zase bude stát námahu a čas

Získáte-li dnes použité cihly zdarma, stále ušetříte spoustu peněz. Je však třeba vzít v úvahu i čas a namáhavou práci, které se při rozebírání původních zdí a čištění cihel nevyhnete a vzhledem k cenám jiných stavebních materiálů stojí za to spočítat, zda se vám to vyplatí.
Můžete koupit i staré cihly na paletách, takže ušetříte čas potřebný na bourání, ale zaplatíte práci, kterou už někdo na přípravě tohoto materiálu odvedl.

Sekera, motyka i hoblovka

Nákup menšího množství očištěných cihel se vyplatí, pokud je potřebujete jen na drobnější stavby. Recyklované pálené cihly se totiž skvěle hodí například na stavbu zahradních zídek, venkovních krbů či pecí nebo třeba pilířů pod pracovní plochu kuchyňské linky v interiéru i letní venkovní kuchyně. Staré cihly jsou krásné, souzní s jinými přírodními materiály a pokud se vám podaří získat alespoň několik cihel s cejchy či výrobními značkami, bude taková stavba vypadat ještě lépe.

Příklad využití očištěných a neomítnutých cihel v interiéru, kde mohou vytvořit zajímavý dekorativní prvek

Pustíte-li se přece jen do čištění, existuje na to celá řada osvědčených metod. Od klasického zednického kladívka přes sekeru, nebo plochý sekáč. Vyzkoušená je i motyka bez násady, případně starý žebrový radiátor, používaný jako jakási valcha. Kutilové dokázali vyrobit také různé typy čisticích strojů ať už v podobě kotouče na cirkulárce, čističky na způsob hoblovky či různých přípravků, poháněných motorem s řemenicí. Takový stroj se vyplatí shánět či vyrábět opravdu jen v případě, kdy čistíte velké množství cihel.

Jedním z kritérií pro výběr neočištěných cihel pak může být rovněž kvalita malty, která je v původní stavbě spojovala. Zatímco některé malty lze seškrábnout zednickou lžící, jiné odolávají i opakovaným úderům kladiva.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ZDĚNEK ROLLER, SHUTTERSTOCK A WIKIPEDIA

Nové staré cihly