Nová střecha pro staré stavení

Rubrika: rss-feed, Stavba

Přestavěli jste půdu na obytné podkroví nebo vaše stavení potřebuje novou střechu? Máme pro vás inspiraci na výběr střešní krytiny, aby chalupa byla malebná uvnitř i zvenku.

Při rekonstrukci chaty nebo chalupy by střecha měla přijít na řadu jako první, vždyť chrání náš domov před rozmary počasí. Na co se při výběru té správné zaměřit, aby byla funkční a slušela právě vašemu stavení? Záleží hlavně na stavu krovu a hmotnosti, kterou ho lze zatížit.

V potaz ovšem musíme vzít i tvar a sklon střechy a také klimatické podmínky, ve kterých se domek nachází. Také nesmíme zapomenout, že zejména v chráněných krajinných územích se k novému zastřešení musí vyjádřit stavební úřad, památkáři a další instituce. A pak jsou tu ještě naše finanční možnosti.

Taška Classic AERLOX je o 30 % lehčí než srovnatelná betonová taška a její tvar sluší i chalupám (Bramac)

Z čeho vybírat?

Kromě pálených a betonových tašek a přírodních materiálů, jako je břidlice, šindel a došky, lze i na chalupu použít výrobky ocelové, zinkové, vláknocementové, a dokonce i plastové či asfaltové. Jejich výběr ovlivní nejen částka, kterou na výdaje máme, ale také již zmíněný stav krovu. Novodobé produkty jsou lehčí než pálená klasika nebo betonové tašky.

Pálená střešní taška Smaragd je ideální volbou pro všechny ty, kteří upřednostňují jedinečný styl. Díky výjimečnému tvaru a elegantním barvám propůjčuje domu exkluzivní vzhled (Bramac)

Správný sklon

U krytiny se uvádějí dva sklony – bezpečný a minimální sklon střechy. Minimální sklon střechy je stanovený pro určitý druh střešní krytiny a je uváděn výrobci střešní krytiny. Jde o nejmenší sklon, který garantuje funkčnost a použitelnost střešní krytiny.
Bezpečný je takový sklon, který zajistí funkčnost krytiny bez nutnosti činit další hydroizolační opatření. Pří výběru materiálu se řídíme především jeho schopností odvádět vodu ze střešního pláště

www.terran.cz, www.bramac.cz, www.tondach.cz, www. wienerberger.cz, www.kmbeta.cz, www.bmigroup.com/cz

KMB HODONKA je betonová střešní krytina s novým profilem, který vytváří na střeše zajímavé efekty. Nová barevná povrchová úprava s leskem řadí tašku mezi exkluzivní krytiny (KM BETA)


Dobrá rada

Nezapomeňte na doplňky jako jsou oplechování komínu a podobné klempířské prvky, odvětrání, průchody pro televizní anténu, zábrany proti sněhu, okrasné doplňky nebo třeba i vyhřívané okapy. V potaz vezměte také okolí střešních oken a vikýřů.


Investice do kvalitní krytiny se vrátí nejen na vzhledu chalupy či chaty, ale také na pohodlí a desetiletích bez obav.


Pálené tašky

Chalupám sluší klasické pálené neboli keramické střešní tašky vyráběné z cihlářské hlíny. Tuto krytinu lze použít všude tam, kde je střecha sedlová, valbová, polovalbová, pultová, stanová či mansardová. Doporučený sklon pro tašky je 20 až 45 stupňů, pokud ale mají výrobky doplňkovou hydroizolační vrstvu, lze je použít již od 12 stupňů.

Keramika se dále upravuje, například engobováním či glazováním. Povrch Engoba je matný, až polo matný tenký povlak z keramické směsi (vodou rozplavené jíly obarvené přírodními oxidy železa), který se nanáší na vysušenou tašku a následně se vypaluje. Glazura je barevná úprava s charakteristickým vysokým leskem. Aplikuje se stejně jako engoba, ale rozplavené jíly obsahují větší podíl sklovitých směsí a tašky jsou díky tomu lesklé. Glazura tašku zpevňuje a chrání.

Keramická (pálená) střešní taška Topas 13 se vyrábí v povrchové úpravě režná, engoba a glazura, v několika barevných provedeních (Bramac)


Víte že…

• Pálená taška má dlouhou životnost, například u značky Tondach je prokázaná trvanlivost přibližně 80–100 roků.
• Zachovává si původní barvu bez dodatečných nátěrů a ochranných vrstev.

 

Betonová krytina

Betonové tašky dnes patří k nejpoužívanějším řešením střešního systému. Vyrábějí se z písku, cementu a vody, barevnost určuje přidání pigmentů železa.
Bezpečný sklon je 22 až 25 stupňů, ale tuto krytinu lze s doplňkovými opatřeními jako je třeba bednění apod. použít i u střešních sklonů od 12 stupňů. V případě speciálních střešních systému je možný sklon střechy dokonce od 7 stupňů. Váhově jsou srovnatelné s pálenou krytinou. Nabízejí minimální nasákavost a vysokou odolnost a snadnější pokládku. Moderní povrchy jsou stálobarevné a nabízejí se v atraktivní barevné škále, včetně tmavých střešních tašek.

Hladká pálená taška Bobrovka s kulatým řezem patří k historicky nejstarším krytinám. Dá se pokládat na šupinové či korunové krytí. Slouží i k vykrytí oblých tvarů (Tondach)


DALŠÍ VÝROBCI
Střešní tašky: Benders, Besk, Betonpres, Bramac, Creaton, Erlus, Euronit, Eurotop, Filko, IBF, Jungmeier, KB Blok, KM Beta, Mediterran, Nelskamp, Roben, Sereni Coperture, Tondach, Walther. Zdroj: www.krytiny-strechy.cz


Ke střeše můžete mít i dekorativní doplňky (KM BETA)

 

Připravila: Helena Štětinová
Foto: Vladimír Hájek a archiv firem

Nová střecha pro staré stavení