Nábytek pro odpočinek
Jak nejpříjemněji odpočívat? Vsedě v pohodlném ušáku s podnožkou, nebo v houpacím křesle, zabořeni do měkké pohovky, nebo nataženi na otomanu či lehacím pytli?

Pohodlné opření zajistí vysoké a široké opěradlo, tentokrát ze vzdušného přírodního výpletu. Foto: Shutterstock
Odpočinek vsedě
Kdo dává přednost odpočinku vsedě, vybere si nejspíš měkce čalouněné křeslo. Oblíbeným typem je tak zvaný ušák s vysokým zadním opěradlem a bočními opěrkami na hlavu, v němž se dá i zdřímnout. Doplnit ho můžeme ještě podnožkou. Pohodlí nabízí i polohovatelné křeslo, u něhož lze sklápět zádovou opěrku a vysunout opěrku na nohy. Stejné vlastnosti – měkké čalounění, vyšší opěradlo, možnost polohování – mají i některé pohovky. Z křesel jsou oblíbená ještě masážní nebo ta s vyhříváním. Kdo se při relaxaci rád pohupuje, zvolí křeslo houpací či závěsné. V otočném křesle se můžete otočit ke všemu zády, což se také někdy hodí.

Závěsné křeslo Casoli je z umělého ratanu (Foto: Beliani)

V dobře tvarovaném křesle Vejle, i když je subtilnější, se také hezky odpočívá (Foto: Beliani)
Odpočinek vleže
Leckdo preferuje při odpočinku polohu spíše vleže, na výběr má vedle větších pohovek i subtilnější otomany, čalouněná lehátka, chaise longue (šézlong) umožňující ležení i napůl sezení nebo houpací sítě. Sedací soupravy kombinující pohovku s lehátkem nebo sedací a lehací vaky umožňují střídat sezení, ležení i různé povalování.

Chaise longue (šézlong) Luiro v historizujícím pojetí má i úložný prostor (Foto: Beliani)
Dobrá rada
Aby byl nábytek pohodlný, musí vám velikostí „sedět“, musí se z něj dobře vstávat, důležitý je sklon a výška opěradla, měkkost čalounění i možnost manipulace.
Text: Iva Tvrzová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Le Patio, Lidl, Beliani, IDEA