Nová příčka snadno

Stavbou příčky, tedy nenosné dělicí stěny, můžete rozčlenit obytný prostor na více pokojů, případně změnit dispozice bytu nebo oddělit nově vybudované místnosti.

Majitelé rekreačních nemovitostí většinou zvažují vestavbu příčky už do zařízeného a zabydleného staršího domu nebo chaty. To je trochu jiná situace než při budování příček v hrubé a dosud nedokončené stavbě. Výhodou nově vestavované příčky je zejména to, že poměrně zásadních změn dispozic stávajícího obydlí můžete docílit bez náročných stavebních zásahů a nemusíte ani vyřadit z provozu zbytek domu, takže se dá stavba zvládnout i o víkendech a „za pochodu“, zatímco další obytné prostory je možné užívat naplno, případně s mírným omezením, což platí zejména za předpokladu, že je součástí vestavby i zásah do elektroinstalace nebo do rozvodů vody a odpadového potrubí.

rozdělení místnosti příčkou

Lehké příčky ze sádrokartonu mohou prostory rozdělit pouze částečně, což se někdy hodí při modernizaci interiéru. Foto: Shutterstock

Výhody suché stavby

dřevovláknitá deska

Pro příčky na chatách jsou OSB desky dobrou volbou. Pracuje se s nimi podobně jako se sádrokartonem, lze je obkládat i omítat. Foto: Shutterstock

Ke stavbě můžete přistoupit i tzv. suchou cestou. To znamená použít sádrokartonové, sádrovláknité nebo dřevotřískové desky. Jejich předností je rychlá stavba bez náročného míchání malty či manipulace s těžkými cihlami a tvárnicemi nebo tradiční omítání. To vše obnáší poměrně velké množství materiálu a zátěž v podobě nepořádku a prašnosti. Zmíněné desky se sice řežou na míru, v úvahu připadá i použití stavebního lepidla, tmelů či omítek a prašné broušení, ale stále jde o práci mnohem méně náročnou na čas a zátěž domu provozem stavby než v případě tradičních stavebních materiálů.

prosklená příčka

Je-li potřeba při rozdělení prostoru zachovat dostatek světla, připadá v úvahu i kombinace lehkých stěn a prosklených příček. Foto: Shutterstock

Podstatným argumentem pro použití sádrokartonů či dřevitých desek a dřevěných konstrukcí je to, že zatíží konstrukci výrazně méně než cihly nebo tvárnice, i když lze samozřejmě využít i duté příčkovky pro „mokrou“ stavbu. Nižší hmotnost se cení především v patrech či v podkroví, kdy je nutné brát v úvahu zatížení a omezenou nosnost stropů. Lehké stavební desky se navíc snadno obkládají dřevem, ale i keramikou, vytvoří rovný podklad pro sádrové omítky a výmalbu či tapety, jednoduše do nich umístíte instalační rozvody.

obležení palubkami

Dřevěná konstrukce příčky z trámků a OSB desek se dá snadno obložit palubkami. Foto: Shutterstock

Postup stavby příčky

Při dokončování hrubé stavby se i pro nenosné vnitřní svislé konstrukce doporučuje použití stejného materiálu, z nějž se staví obvodové stěny. Můžete na toto doporučení dát i za předpokladu, že vestavujete příčku do chalupy a máte přehled o materiálu, z nějž je postavená. Cihly, jejichž použití zejména v přízemí stavby připadá v úvahu i z hlediska nosnosti konstrukce, se navíc snadněji provazují se stávajícím zdivem obvodových stěn a vykazují nejlepší protihlukové parametry bez nutnosti dodatečné akustické izolace. Ale jak už jsme zmínili, přinášejí nevýhody náročnější a pomalejší stavby a je lepší volit tento postup například při kompletní rekonstrukci starého domu.

řezání dřevovláknité desky

Při stavbě je potřeba důkladně měřit, a to jak umístění dělicí stěny v prostoru, tak i používané materiály. Foto: Shutterstock

Jinak je základem především promyšlené vyměření místa, kde by měla nová stěna stávající prostor předělit. V úvahu je nutné brát řadu věcí, například rozmístění oken. Nezapomeňte, že rozdělit příčkami místnost i přesto, že nadále zůstane průchozí (tzn. například cestou na toaletu nebo jiné frekventované místo v domě), nemá příliš smysl.
Myslete i na způsob vytápění, protože zvláště na chalupě se někdy poměrně rozlehlé prostory vytápějí z jedněch kamen a nově oddělenou místnost bude ve většině případů rovněž nutné vytápět. To může obnášet nutnost rozšíření stávajícího topení, doplnění dalšího radiátoru nebo snadné, ale na provoz obvykle dost drahé řešení v podobě přímotopu.

instalace akustické a tepelné izolace na příčku

Rozměrově tenké tvárnice mají rovněž výhodu nižší hmotnosti, ale někdy je nutné doplnit je akustickou a tepelnou izolací. Foto: Shutterstock

Je dobré vědět, že podrobný technický postup stavby příček z nejčastěji používaných materiálů najdete na stránkách výrobců, tedy např. Rigips (sádrokarton), Stella (lehké tvárnice), ale i na webech hobbymarketů, které stavební materiály prodávají (např. Hornbach). Postavit jednoduchou příčku svépomocí není složité, ale při vyšších nárocích na únosnost stěn příčky nebo při předpokládaném vyšším zatížení stavební konstrukce se raději obraťte na profesionály.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Nová příčka snadno