Visací zámky nezklamou

Visací zámek je jednou z nejjednodušších a nejméně nákladných variant zabezpečení chalupy či zahrady. Aby však byl dostatečně účinný a odolný, je nutné vybrat zámky vyšší bezpečnostní třídy.

Visací zámek je pro chataře a chalupáře jedním z tradičních a vyzkoušených bezpečnostních prvků a vzhledem k dostupnosti špičkových nezdolných výrobků s vysokým bezpečnostním standardem se možnosti těchto tradičních zamykacích pomůcek dále rozšiřují.

Doplňkové zabezpečení vchodových dveří a vrat, ale i mříže a okenice, brány a branky, kůlny a zahradní domky či vjezdy do garáží a ohrad – to vše jsou místa, kde lze zkomplikovat cestu zlodějům i nechtěným návštěvníkům právě pomocí petlice či závory a visacího zámku. Ten může posloužit i k uzamčení skříní a v kombinaci s řetězem zabezpečíte pomocí visacího zámku třeba i stavební míchačku, cirkulárku, kolečko nebo popelnici. Je to tedy jednoduché, univerzální a velmi účinné mechanické zabezpečovací zařízení, které s navíc s trochou občasné péče vydrží i desítky let.

Číselný kód je dobré řešení pro více uživatelů domu

Na zámcích nešetřete

Jednotlivé typy visacích zámků se liší velikostí, odolností konstrukce, použitými materiály i způsobem zamykání. Při výběru zámku je rozhodující, co jím zamykáme a jak má být odolný. Na šatní skříňku v práci vám tedy postačí zámek za pár desetikorun, ale požadavek na odolnost vůči útoku zloděje s odpovídající výbavou mohou splnit pouze vyšší kategorie visacích zámků, jejichž cena odpovídá kvalitě konstrukce a použitých materiálů.

Zámky se tedy dělí podle bezpečnostní třídy a certifikace a ke spolehlivé ochraně exteriérových dveří a vrat doporučují odborníci použití zámků s bezpečnostní třídou tři nebo čtyři.

Zapuštěné oko znesnadňuje pokusy o odřezání

Vyznačují také různým stupněm odolnosti vůči klimatickým podmínkám. Co nejodolnější zámek v této kategorii vybírejte především pro uzamčení zahradních bran nebo dveří a vrat v exteriéru, na návětrné straně a v případě, že zámek zůstává nepřetržitě uzamčený delší dobu. Pozor na zanášení zámku nečistotami a také možnost zamrznutí zámku. Můžete zvolit co nejodolnější konstrukci vůči pronikání vlhkosti, ale pokud jezdíte na chalupu v zimě, vozte s sebou rozmrazovač.

Volit můžete také mezi zamykáním klíčem, nebo číselným kódem nastavitelným pomocí kódového bubínku. Oba systémy mají svá pro i proti, za bezpečnostní standard se ovšem považuje spíše zámek s omezeným počtem klíčů s bezpečnostní kartou.

Visacím zámkem uzamknete dveře, okenice i různé bedny

Podle certifikace

Chcete-li utratit peníze za opravdu kvalitní a spolehlivý visací zámek, všímejte si certifikací. Důvěryhodné jsou nezávislé certifikace EN 1627 a EN 12320 a označení zámků těmito certifikáty by mělo skýtat poměrně bezpečnou záruku kvality.

Na základě certifikace podle normy EN 1627 (definuje odolnost výrobků např. proti vrtání, páčení či vytržení) dělí výrobci zámky do šesti bezpečnostních tříd a ty se uvádějí na obalech výrobků i výrobních štítcích. Stupeň 3 tak představuje v tomto systému vysokou úroveň ochrany, stupeň číslo 4 pak velmi vysokou ochranu. S těmito stupni si obvykle vystačíte i při náročných požadavcích na úroveň zabezpečení, ale existuje i nadstandardně vysoká ochrana (5) a speciální nadstandardní ochrana (6).

Někteří výrobci a dovozci (FAB, MUL-T-LOCK, TOKOZ atd.) používají i tzv. pyramidu bezpečnosti, která má pouze čtyři bezpečnostní třídy.

Bez kvalitní petlice je i sebelepší zámek k ničemu

Kvalitní materiál

Odolnost zámku vůči útoku zloděje znásobí kvalitní materiál, tedy ocel nebo zinek. Tělo zámku by mělo co nejvíce krýt oblouk, jehož vyšší průměr zaručí dostatečnou odolnost vůči přeříznutí a uražení. Předpokládejte, že nejčastější metodou k překonání visacího zámku je jeho uražení kladivem, přeříznutí oblouku zámku, odvrtání vložky, případně vypáčení celé petlice. Tam, kde se to vyplatí, tedy zkombinujte odolný zámek s co nejkvalitnější vložkou a obtížně překonatelnou bezpečnostní petlicí.

Pro skutečně kvalitní a spolehlivý zámek je třeba sáhnout do vyšších bezpečnostních kategoriích a také za něj zaplatit vyšší částku. Vyberte si na internetových stránkách výrobců, dobře se nakupuje i ve specializovaných prodejnách či u výrobců klíčů. Tam všude je menší pravděpodobnost špatného nákupu než například v regálu hypermarketu. Méně odolnými levnými zámky můžete zamykat například skříně či bedny v garážích a domcích na nářadí.

Visací zámky nezklamou