Neobyčejné plechovky

Vyhazujeme je do šedých kontejnerů s drobným domácím odpadem spolu s kovovými zátkami, kancelářskými sponkami, alobalem, hřebíky, šroubky, aerosolovými nádobami od laku na vlasy nebo od šlehačky. Přitom se dají využít i jinak.

Potřebujete zabavit děti a zdá se vám, že doma nic nemáte? Lepidlo, nůžky, ubrousky, knoflíky a hlavně plechovky z konzerv jsou po ruce vždy. Jejich použití je dáno velikostí hliníkového obalu. Běžné plechovky se uplatní jako stojánky na tužky nebo jako vázičky, na předpěstování rostlin, do větších se vejdou květináče, takže z nich uděláme netradiční obaly. Ale větší konzervy doma moc nepotřebujeme, spíš máme zásobu menších plechovek, zhruba s objemem 400 ml.

A jak je ozdobit? Nejsnazší je nic nelepit, jen vázat. Musíte mít papír s větší gramáží, nejlépe hnědý balicí papír, musíte přesně stříhat bez otřepků a mít pěkný provázek. Pod něj vsunete proužek krajky nebo kontrastně barevného papíru. Nebo si můžete pohrát s barevnými lepicími páskami a vytvořit pěkné proužkování.

Máte-li lepidlo, které si poradí s kovem, je vyhráno. Lepit na plechovku se dá cokoliv od hladkého či vroubkovaného papíru, knoflíků, dřívek přes textil a provázky až po stromovou kůru, koření nebo třeba drobné kamínky.

Lepidlo je základ

Dobré lepidlo je základním předpokladem pro zdobení plechovek. Nejlepší bude takové, kterým lze lepit savé i nesavé materiály a jež se může nanášet štětcem, jako je například Alkaprén nebo UHU Kontakt. Postupujeme podle návodu, tzn., že namazané lepidlo necháme zavadnout, až pak k němu přiložíme lepenou vrstvu.

Jak ozdobit plechovku

1. Kleštěmi pečlivě začistíme okraj po odříznutém víčku, abychom se později nepořezali

2. Lepidlem potřeme celý povrch plechovky. Lepidlo může stékat, proto pracujeme nad podložkou

3. Necháme lepidlo zavadnout a pak přiložíme papírovou vrstvu, například ustřižený ubrousek

4. Na jednobarevný, nejlépe bílý papír přilepujeme lepidlem na papír další vrstvy ze zvolených ubrousků

5. Nemusíme ani postupovat ubrouskovou technikou, kdy se motiv vystřihuje, lze lepit celý kus 

6. Lepidlo necháme důkladně uschnout, nejlépe 24 hodin. A pak můžeme cokoliv naaranžovat

Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock

Neobyčejné plechovky