Postavte nábytek z cihel

Rubrika: Inspirace

Než nábytek z cihel a tvárnic vyzdíte, musíte si dobře rozmyslet jeho tvar a umístění, protože se s ním později už hýbat nedá. Z toho důvodu je důležitý i jeho vzhled, který by měl být co nejlepší.

V jakém případě začnete o vyzdívaném nábytku uvažovat? Když potřebujete postavit nábytek do místa s neobvyklými rozměry, kam byste stejně museli nechat vyrobit nábytkovou sestavu na míru, anebo toužíte po originálních tvarech zařízení interiéru, přitom máte k dispozici dost stavebního materiálu. Navíc jste tak šikovní, že víte, že práce dobře dopadne.

Pultík originálního
tvaru využívá
snadného přizpůsobení
skladebnosti cihel

Nové i staré cihly

Na jednu stranu to vypadá, že o nic nejde, na druhou, aby stála vynaložená námaha za to, musíme dobře plánovat a také čistě a přesně stavět. Kompromisy se nevyplácejí.
Využijeme plné cihly včetně lícových nebo tvárnice a příčkovky ytong, případně sádrokarton. Stavební materiál může být nový, ale s úspěchem upotřebíme i starší, již kdysi použité cihly, u nichž je zaručena pevnost a zachovalý tvar. Nábytek z pěkného materiálu bez skvrn a výkvětů se nemusí ani omítat, o to důležitější bude přesné a čisté spárování. Horší cihly a tvárnice a také sádrokarton zakryjeme omítkou a nátěrem nebo keramickým obkladem. Ovšem pozor! Obkládačky se lepí na dokonale rovný povrch, na což se recyklovaný materiál vůbec nemusí hodit.

Obklad dlaždicemi
zaručuje rychlý úklid
a snadnou údržbu

Zásady zdění

Pro samotné zdění platí stejné zásady jako pro stavění zdí. Hleďte, aby každá řada byla rovná, k tomu si pomůžete napnutým provázkem srovnaným podle vodováhy. Stejně tak hlídejte svislost. Dbejte, aby se cihly překrývaly, tzn. využijte tak zvané běhounové vazby. Na půlení cihel vezměte rozbrušovačku (třeba si ji opatřete z půjčovny). Aby se vám řady nerozjely, zpevněte je armováním.
Maltu používejte buď z pytlovaných suchých, předem namíchaných směsí, které stačí smíchat s vodou, nebo ji připravte sami. Obvykle se dělá ze čtyř dílů jemného písku a jednoho dílu cementu, které opět smícháte s vodou na kaši. Nábytek s přiznanými spárami během zdění často čistěte, dokud je malta ještě vlhká.
Povrch cihel můžete nechat tak, jak je, nebo jej natřít penetrací. Ta ale v interiéru není nutná. Využívá se hlavně v exteriéru, protože snižuje nasákavost cihel vodou. Cihlový povrch lze také zafixovat hloubkovým napouštědlem nebo lakem.

Neobvyklý obklad kamenem
je další možností, jak
pojmout zděný nábytek

Kouzla se sádrokartonem

Sádrokarton si spojujeme s příčkami, ale jde jej použít i na stavbu nábytku. Je dobré využít všech předností materiálu a dosáhnout čistého výsledku, který bude slušet každému interiéru. Kromě toho, že se ze sádrokartonu dají budovat různé podhledy, stropy, obklady, příčky a polopříčky, desky lze uplatnit i na stavbu nik, skříní a skříněk. A to není všechno, sádrokarton se výborně hodí na zapuštěný nábytek, to znamená, že police budou součástí stěn. Budeme-li je chtít uzavřít, stačí dokoupit dvířka.
Další výhodou sádrokartonu je snadná instalace osvětlení. Dekorační předměty umístněné do nik nebo polic tak stačí jediným stiskem vypínače ozářit vestavěným bodovým světlem.

Dekorativní struktura cihel
vynikne ve velké ploše

Nejčastější jsou kuchyně a koupelny

Vyzdívané skříňky můžeme použít místo klasického nábytku v kuchyni, kde budou zastávat funkce celé linky nebo solitérní kusů, například ostrůvků, barů, různých předělů velké místnosti. Vyzdít lze niky na drobné nádobí i na palivové dřevo, zděná může být i lavice kolem kamen.
V koupelně se setkáváme se zděným nábytkem v podobě uzavřených i otevřených stojanů pod umyvadlo, ale vyzdít můžeme i sprchový kout. Zrovna tak se uplatní různé výplně mezi vanou a zdí koupelny.
Se zděným nábytkem se však setkáváme i v dalších místnostech v domě. V předsíni to může být lavička na přezouvání a botník, v soukromých pokojích například skříně na šaty či police na knihy.

Vyzděná skříňka
umožnila mít pod
umyvadlem velký
úložný prostor
i dost velkou
odkladní plochu
vedle něho

Nábytek do venkovních kuchyní

V poslední době se zdí nejen nábytek do domu, ale i ven, do zahradních kuchyní. Tam se dají uplatnit i horší cihly, ale to záleží na každém majiteli, po jakém stylu touží. V každém případě se tu vyplatí hydroizolace a ošetření povrchu proti vodě.

TEXT: Martina Lžičařová
FOTO: Richard Guryča, Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Karolína Konečná Némethová, Zdeněk Roller, Pavel Veselý, Petr Zhoř, Petr Živný, Shutterstock a Velux

Postavte nábytek z cihel

 

Uložit

Postavte nábytek z cihel