Nářadí na vzduch

Rubrika: Dílna

Dílenské vybavení na pohon stlačeným vzduchem vyžaduje dostatečně výkonný kompresor. Nutná investice do této pohonné jednotky je však jednou z mála nevýhod pneumatického nářadí.

Mezi jeho hlavní výhody naopak patří dlouhodobá výdrž. Na rozdíl od poměrně složitého a k opotřebení náchylného elektromotoru v elektrickém a akumulátorovém nářadí je jednoduchý vzduchový pohon odolný proti prachu i vytrvalému opakovanému zatěžování a vyžaduje jen minimální údržbu. Co chtít od nářadí víc.
S nutností připojení na kompresor jste s pneumatickým nářadím samozřejmě o něco méně mobilní než třeba s akumulátorovými vrtačkami, šroubováky nebo pilami. Ale ve většině situací je vzduchové nářadí díky kombinaci příznivé ceny, vysokého (obvykle vyššího než u elektrického nářadí) výkonu a minimálním nákladům na údržbu a provoz natolik zajímavé, že určitě stojí za pozornost i aktivním domácím kutilům. O profesionálních řemeslnících nemluvě.
Vzduch ostatně volí řada řemeslníků i kvůli bezpečnosti, protože nástroje nejiskří, nemohou způsobit výbuch a lze je bezpečně používat i ve vlhku, nebo dokonce ve styku s vodou. Od věci není ani menší hlučnost některých přístrojů oproti jejich variantám s motorovým pohonem.

nanášení barev pomocí pneumatické stříkací pistole je přesné a rychlé

Co připojit ke kompresoru

Začneme-li od těch nejčastěji využívaných univerzálních dílenských přístrojů, pak lze vyzkoušet třeba pneumatickou vrtačku. Vyberte nástroj s odvodem vzduchu držadlem směrem dolů (např. Aircraft), protože zabraňuje víření prachu a umožňuje přehlednější a bezpečnější práci.
Výběr pneuvrtaček je široký, ceny začínají na pětistovce, kvalitní značkový přístroj (Metabo, Aircraft, Orlík) se dá pořídit zhruba od dvou tisíc korun. Liší se výkonem, parametrem spotřeby vzduchu v litrech za minutu (důležitý údaj vzhledem ke kompresoru) či hodnotou maximálního průměru vrtáku, který lze upnout do sklíčidla.
Spolu s vrtačkami se v nabídce prodejců pneumatického nářadí objevují i vzduchové šroubováky, u nichž je důležitým srovnávacím údajem také maximální utahovací moment.

Hřebíkovačky a sponkovačky patří k nejčastěji využívanému nářadí na stlačený
vzduch

Brusky hodně vydrží

Velmi užitečné je v dílně i spojení kompresoru s některým typem brusky. V nabídce pneumatického nářadí najdete všechny obvyklé brusky včetně úhlové, přímé, pásové či excentrické. Například pásová pneumatická bruska je vhodná k odrezování, odstraňování otřepů a broušení. Typ s ramenem otočným o 360° usnadňuje broušení těžko přístupných míst.
Stopkové brusky jsou ideální k broušení, odjehlování a frézování. Typy s odvodem vzduchu držadlem směrem dozadu zabraňují víření prachu při práci.
Všechny typy brusek se připojují k hadici kompresoru přes běžné rychlospojky. Seženete k nim široký výběr příslušenství. Zejména u tohoto typu nářadí také oceníte odolnost vůči prachu i dlouhodobému extrémnímu zatěžování oproti alternativám s elektromotorem.
Výběr brusek je rozmanitý v každé kategorii, volit můžete podle renomé značky, výkonu či rozsahu dostupného příslušenství. V domácí dílně najde univerzální využití třeba pneumatická úhlová bruska Extol GA 125 určená k řezání a broušení kovů a dalších materiálů podle použitého typu kotouče. U tohoto přístroje má kotouč průměr 125 mm. Cena se u různých prodejců pohybuje kolem 1 200 korun.
Stejným průměrem kotouče je vybavena řemeslnická úhlová bruska Metabo DW 125 s protihlukovou izolací, která stojí kolem pěti tisíc korun.

Pneuhustiče se hodí na dofouknutí pneumatik, ale i matrací nebo bazénů

Na stavbu i pod auto

S pořádným kompresorem lze dílnu vybavit pneumatickým nářadím pro širokou škálu možných prací. Na stavbě či při rekonstrukci domu využijete pneumatické sekací a bourací kladivo, které si s příslovečnou odolností proti prachu poradí s betonem, cihlami i kamenem, ale dobře poslouží třeba i k vysekání „šlicu“ v pórobetonu. Mechanismus snížení zpětného rázu, kterým jsou pneumatická kladiva vybavena, šetří klouby uživatele. Integrovaná pružina umožňuje jednoduchou a rychlou výměnu sekáčů.
Při práci se dřevem včetně výroby a oprav nábytku, čalounění, ale i při stavbě dřevěných konstrukcí nebo montování palubkových obkladů a podlah najdou využití pneumatické hřebíkovačky a sponkovačky. Například značka Bosch zaručuje u těchto přístrojů plný výkon i při vysoké frekvenci nastřelování díky použité technologii Full Force Technology. Zmíněné parametry tedy berte v úvahu zejména tehdy, pokud potřebujete sponkovačku či hřebíkovačku pro každodenní práci.
Řemeslníci i kutilové využijí rovněž pneumatické nůžky na plech nebo vzduchové přímočaré pily s vysokým výkonem pro řezání dřeva, kovů či plastů včetně plexiskla, ale i trubek a profilů z oceli nebo litiny.

Pro pistolníky

Možnosti pneumatického nářadí oceníte i při výběru stříkacích pistolí. Existují vhodné typy pro domácí lakýrnické práce, pro modeláře i pro různé výtvarné techniky. Stříkací pistole mají snadné dávkování barvy a nastavení množství vzduchu jednou rukou, což samotnou práci výrazně zefektivní. Výhodou řady typů pistolí je možnost nasadit je na jakoukoli nádobu s kruhovým 40 mm závitem.
Zajímavou variantou jsou i rozprašovací pistole na vodu a čisticí prostředky.
Pro úsporné vytlačování tmelů, lepidel a těsnicích hmot jsou určeny aplikační pneumatické pistole na kartuše. Mají plynule nastavitelný tlak, což velmi usnadňuje rovnoměrné nanášení hmoty z kartuše. Funkce rychloodvzdušnění pistole zamezuje zbytkovému vytlačení materiálu.
V dílně je velmi užitečnou pomocnicí i ofukovací pistole, která usnadní čištění od prachu na plochách, ve štěrbinách, řezech i těžko dostupných místech.
A pro dofukování automobilových pneumatik, bicyklů, kárek, kočárků nebo bazénů a matrací poslouží pneuhustiče, standardně osazované manometrem pro bezpečnou kontrolu tlaku vzduchu.

Text: Richard Guryča

Foto: Archiv firem a Shutterstock

Nářadí na vzduch

Nářadí na vzduch