Vrtací a sekací kladiva
Potřebujete vybourat starý beton, nebo vysekat drážky ve zdi? Práci vám usnadní ruční elektropneumatické kladivo. Není to však zcela univerzální nástroj a je třeba vědět, co od něj můžete chtít.
Elektropneumatická kladiva se rozdělují podle primárního použití na vrtací, sekací a kombinovaná. Ta nejlehčí mají okolo dvou kilogramů a na první pohled jsou k nerozeznání od běžné větší elektrické vrtačky. Kolem pěti kilogramů váží přístroje s motorem posazeným kolmo k ose kladiva. Důležitým parametrem pro výběr kladiva je energie úderu (J = Joule). Čím je energie větší, tím je vrtání rychlejší a účinnější.
Co je k čemu
Pojďme si ještě upřesnit význam názvů jednotlivých kategorií. Vrtací kladivo vzniklo pro ulehčení vrtacích prací do tvrdých stavebních materiálů. Většina výkonu motoru jde do úderu, rotační pohyb je podružný. Energie motoru je z větší části přes vzduchový píst převáděna na nástroj. Vrták pro takové vrtání je nabroušený jako sekáč a rotační pohyb slouží jednak k zachování kruhového profilu vývrtu a dílem také pro vynášení nadrceného materiálu.
Sekací kladivo využívá celý výkon motoru pro sílu úderu. Kladivo nerotuje, jen seká. Kombinované kladivo nabízí možnost jednotlivé funkce přepnout. Buď jen rotuje (pak ho lze využít jako míchadlo) nebo vrtá s příklepem, nebo jen seká bez rotace.
Upínací systémy
Speciálním standardem pro vrtací kladiva je upínací mechanismus SDS zavedený firmami Bosch a Hilti, které lze mezi výrobci těchto nástrojů zařadit mezi prestižní značky. Tento systém se ještě podle váhy a výkonu kladiva rozděluje na způsob upínání SDS+ či SDS plus (pro kladiva do pěti kilogramů) a SDS max (pět kilogramů a více).
Nástroje SDS max (dřík 18 mm) jsou dimenzovány pro těžké práce, protože umí přenášet velikou energii úderu a vysoké hodnoty krouticích momentů. Do strojů s upnutím SDS max lze pomocí speciálního adaptéru upnout i nástroje SDS+.
U některých lehkých vrtacích kladiv existuje i možnost vyměnit upínací mechanismus a namísto upínací hlavy SDS nasadit sklíčidlo. Kladivo pak lze využít i k obyčejnému vrtání vrtákem do kovu nebo dřeva s válcovou stopkou.
Další variantou pro vrtání bez příklepu je nástavné sklíčidlo s dříkem SDS. Je-li však na kladivu nasazeno toto sklíčidlo, nikdy nevrtejte s příklepem, protože klíčidlo není konstruováno na tak velikou sílu úderu a mohlo by se poškodit.
Vrtáky a sekáče
Vrtáky pro upínání SDS jsou vyráběny v různých délkách, běžně až do jednoho metru. Při vrtání do takové hloubky je ovšem nutné použít nejprve vrtáky kratší, otvor předvrtat a postupně používat delší a delší vrták. Příliš dlouhý vrták se při vrtání ohýbá a účinnost vrtání se tak snižuje. Pozor si v této souvislosti dávejte i na rozšířený řemeslnický zlozvyk nechat přístroj „viset“ na vrtáku v díře. Takto neúměrně zatížený vrták se totiž ohne a při dalším vrtání způsobí nepříjemné a nebezpečné vibrace.
Maximální průměr vrtáků v systému SDS+ je 25 mm a na výběr máte mezi vrtáky se dvěma nebo se čtyřmi břity, přičemž čtyřbřitý je určený zejména pro vrtání do armovaného betonu.
Sekáče se rozlišují podle tvaru břitu, k dispozici je špičatý, plochý, široký, plochý lopatkový a drážkovací ve tvaru U.
Mezi příslušenství k vrtacím a kombinovaným kladivům patří i vrtací korunky (do průměru vývrtu 85 mm) a pro upínací systém SDS+ se vyrábějí rovněž míchací metly.
Držet a netlačit
Pro dosud nezkušeného uživatele může být zejména práce se sekacím kladivem či s kombinovanými přístroji v módu sekání nezvyklá v tom, že k efektivnímu sekání není potřeba přítlak, ten je naopak nežádoucí. Prostě jen přidržujte kladivo u materiálu a nechte ho pracovat. Jestliže se navíc břit sekáče do zdiva či betonu „zakousne“, je velmi obtížné dostat ho ven a může dojít k jeho zlomení nebo k poškození upínacího mechanismu. Úderník totiž může roztlouct dřík v upínací hlavě. Předejdete tomu tak, že nebudete na nářadí zbytečně tlačit a když už se to stane, pokuste se ho opatrně vypáčit spíše pohyby ze strany na stranu, nenechávejte vrtačku na sekáči „viset“.
Zablokování vrtáku či sekáče je u takto výkonného nářadí provázeno nebezpečným rázem, které vám může dokonce zlomit zápěstí. Je tedy nutné držet nářadí při práci vždy oběma rukama, ale část rizika eliminuje i bezpečnostní prokluzová spojka a pomocné držadlo, což jsou prvky, kterými jsou tyto přístroje obvykle vybavené.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock