Speciální barvy na dřevo

Rubrika: Dílna, Materiály
sezení na terase

V sortimentu speciálních nátěrů na dřevo hledají i příznivci stále populárnějšího trendu upcyklace, tedy znovuoživení starých věcí včetně nábytku, rámů a dekorací (Foto: Dulux)

Vyzkoušejte nátěry či spreje, které mohou povrch dřeva opatřit zajímavou patinou nebo vytvoří iluzi starého, částečně obroušeného či oprýskaného nábytku.

Na to, abyste na dřevěném povrchu vytvořili patinu věku, opotřebení či úprav, jako je částečné zbroušení starého nátěru, existuje řada technik a triků. Vždy jsou poměrně pracné, případně je – jako třeba u luxusních dřevěných podlahových desek – draze zaplatíte. Některé nátěry cestu k nezvyklé patině dřeva usnadní a urychlí.

krakelovací lak

Foto: kreativnipotreby.cz

Krakelovací lak

Vytváří patinu popraskaného starého nátěru v kombinaci s akrylovými barvami různých odstínů. Po nanesení laku druhá kontrastní vrstva barvy během zasychání popraská a v prasklinách se objeví základní barva. 144 Kč / 230 ml (kreativnipotreby.cz)

Foto: obi.cz

Křídová ve spreji

Primalex sprej C&V je dekorativní barva s matným křídovým vzhledem sloužící jako ochranná vrstva u nelakovaných i lakovaných povrchů. Je univerzálně použitelná na materiály ze dřeva, kovu, plastu, skla, papíru i keramiky. 199 Kč / 400 ml (obi.cz)

barva na ploty

Foto: ebarvylaky.cz

Na ploty

Lazura na ploty Leinos (hnědá) je odolná vůči povětrnostním vlivům a neuzavírá póry. Je vhodná na všechny druhy dřeva ve venkovním prostředí. Tato hydrofobní impregnace na dřevo je trvale elastická, snadno zpracovatelná a velmi vydatná. Propouští vodní páry. 899 Kč / 2,5 l (ebarvylaky.cz)

barvy na dřevo

Foto: barvy-na-drevo.cz

Tmavý olej

Tmavým olejem Odie’s prohloubíte, zvýrazníte a uchováte tmavou barvu dřevěného povrchu. Olej udržuje původní přirozený tmavý odstín dřeva. Ideální je na nábytek, podlahy, dveře, lodě či kuchyňské doplňky. Používá se zejména pro tmavé dřevo, jako je dub nebo eben. Sklenice vystačí až na 30 m². 1 997 Kč / 266 ml (barvy-na-drevo.cz)

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Speciální barvy na dřevo