Vše, co potřebujete vědět o napojování zdiva

Je důležité cihly překládat ve vazbě a pokládat do malty tak, aby byly spáry stejně silné. Foto: Shutterstock

Stěny z cihel či tvárnic je nutné správně propojit, aby se zajistila stabilita obvodových zdí a příček. K takzvanému svázání zdí slouží ověřené postupy i moderní příslušenství tvárnic.

Cihly nebo tvárnice by se měly vyzdívat s přesazením tak, aby střed cihel v jednom řádku nepřekrýval druhý řádek stejným způsobem, ale byl posunutý. To znamená, že cihly v každém dalším řádku jsou přeloženy tak, aby překrývaly spáry v předchozím řádku. Tento způsob zdění přispívá k zajištění stability a rovnoměrného rozložení hmotnosti zdiva.

Každá cihla nebo tvárnice by měla být s tou další spojena zdicí maltou (stavebním lepidlem). V některých případech se zdi spojují a posilují ještě i pomocí kovových kotevních tyčí nebo drátů. Tyto prvky se obvykle vkládají do vodorovných nebo svislých spár a zajišťují větší stabilitu zdiva, například u vyšších stěn nebo při zpevnění zdiva v místech s vysokým zatížením.

Střídání materiálů

V případě, že používáte různé materiály (například cihly a kameny), je důležité toto různorodé zdivo správně propojit. To může zahrnovat střídání směrů zdiva nebo použití speciálních kotvicích systémů. Spáry mezi cihlami by měly být rovnoměrné v šířce 1–1,5 cm. Důležité je hlídat vertikální rovnost zdiva pomocí olovnice nebo laserové či obyčejné vodováhy a provázků při vyzdívání jednotlivých řad.

Zdění z kamenů je specifické a je třeba je spojit kameny maltou, provázat kamenné stěny v rozích a případně použít kovové spojky. Foto: Shutterstock

Napojení příček z tvárnic

Zdíte-li například z tzv. ytongů, lze posílit spojení obvodové zdi a příčky pomocí dodávaného příslušenství a získat tak stabilnější zdi. Xella (výrobce tvárnic Ytong) uvádí, že napojení příčekna stěny se dělá spojkami zdiva vkládanými při zdění do ložných spár zdiva. Napojení příček na již hotové stěny a konstrukce lze provést pomocí spojek zdiva zahnutých do pravého úhlu, přikotvených k hotové konstrukci a vložených do malty ložné spáry přizdívané příčky. Pro připojení příček ke stěnám se zpravidla vkládá jedna spona do každé druhé spáry.

Příčky lze připojit ke stěnám i prostřednictvím svislé drážky ve stěně, což se doporučuje především u pórobetonových stěn. Vyřeže se drážka o zhruba 20 mm širší, než je tloušťka zdiva příčky. Příčkovky se volně zazdí do drážky a buď se zamaltují v případě tuhého spojení, nebo se vloží minerální izolace tloušťky 10 mm pro pružné připojení příčky ke stěně. Tuhé či jiné spojení by měl stanovovat projekt stavby. Pokud nenařizuje tuhé připojení, provede se jako pružné, tedy s vloženým pásem izolace z minerální vaty.

Zdění příček z tvárnic a jejich napojení na nosné zdivo zjednoduší kovové spojky. Foto: Shutterstock

Mezera u stropu

Mezi zhlavím příček a stropem se obvykle nechává mezera do 20 mm pro umožnění průhybu stropní či střešní konstrukce. Ta se vyplní pásem minerální vaty při zdění nebo montážní pěnou až dodatečně. Je-li předepsané kotvení příčky ke stropu, použijí se spojky zdiva nebo ocelové profily dle projektu. Využití výrobcem doporučeného postupu i systémového příslušenství zajistí pevné spojení obvodové zdi a příčky zejména u novostavby. Řešíte-li svázání starého a nového zdiva včetně kombinace z různých materiálů, je jednou z možných cest konzultace pracovního postupu s výrobcem tvárnic.

Text: Richard Guryča, foto: Shutterstock

Vše, co potřebujete vědět o napojování zdiva