Nábytek z palet

Dřevěné palety jsou původně určeny pro přepravu zboží. Ale mohou posloužit i jako zajímavý materiál pro výrobu nábytku do domu i na zahradu.

Myšlenka na využití palet k výrobě nábytku vznikla jako typická „z nouze ctnost“ ve studentských bytech či domácnostech mladých lidí, kteří měli málo peněz a nebáli se experimentu. Už několik let je však paletový nábytek velmi módní, a pokud si ho necháte vyrobit na zakázku, může jeho cena paradoxně převýšit částky, které stojí nábytek standardní. Ale například díky internetu existuje množství návodů a inspirativních fotografií, podle nichž si můžete nábytek z palet vyrobit sami.

Pro lovce výhodných nákupů představují palety velmi zajímavou výzvu i proto, že putují na český trh z celého světa a někdy bývají vyrobeny z exotických druhů dřeva s atraktivním vzhledem.

Co lze z palet vyrobit

Palety lze využít v celku, ale i jako zdroj dřeva pro další zpracování. Několik palet stejných rozměrů můžete mít například jako odkládací stolky, jednoduché lavice nebo dokonce k vytvoření spacího „letiště“ s vhodnou matrací. Mezery mezi deskami v horní části lze vyplnit deskami z další rozebrané palety, jednotlivé palety můžete sešroubovat k sobě či na sebe, zavěsit je na stěnu nebo je sestavovat do podoby sedacího nábytku v interiéru i na terase.

Atraktivní mohou být i čela postelí či obložení stěn nebo fasád buď z celých palet nebo ze dřeva, které palety poskytnou. Hodí se nám i palety, které mají viditelné díry po hřebících i patinu používání, tyto zdánlivé vady na kráse dokážou vtisknout interiérům velmi originální atmosféru.

Pro další zpracování na výrobu nábytku je nutné zbavit palety či dřevo z nich řady neduhů, které vyplývají z jejich původního účelu. Palety bývají na různých místech vyštípnuté a pouštějí třísky, řada desek bývá popraskaná, často narazíte na díry po suku či odštípnuté hrany a trčící hřebíky. Zvažte, kolik práce jste ochotni věnovat další úpravě palet a jaké nářadí máte k dispozici. Palety můžete přebrousit, lakovat či natírat a také je můžete zcela rozebrat a získané dřevo zpracovat na truhlářských strojích do podoby materiálu, z nějž lze vyrábět téměř cokoli.

Připravil: Richard Guryča

Foto: archiv firem a Barevná hra recy-věcí

Nábytek z palet

Nábytek z palet