Na ruční pohon

Rubrika: Dílna

V přípravě zahrad na zimu mají nezastupitelné místo ruční pily. Oproti motorovým či elektrickým dobře poslouží na jemnější práci a jejich provoz je koneckonců zcela ekologický.

Snadná manipulace s ručními prořezávacími pilami z nich dělá účinného pomocníka při podzimní údržbě zahrady

Při prořezávání a omlazování dřevin využijeme ruční pily často mnohem lépe než jejich elektrickým či benzínovým motorem poháněné „sourozence.“ S ručními pilami se mnohem snáze manipuluje v korunách stromů či záplavě náletových křovin a od věci není ani to, že jejich pořízení a provoz je často výrazně levnější. Přestože typy pil, vhodných k práci v zahradě se po celá desetiletí příliš nemění, výrobci těchto nástrojů stále přicházejí s dílčími novinkami, které zahrádkářům výrazně usnadní práci. A není rovněž od věci připomenout si, která pila je na tu či onu práci nejvhodnější a nejsnáze použitelná.

„Obloukové pily slouží pro hrubší dělení kmenů a větví. Liší se délkou a tvarem rámu. Práci s nimi si lze usnadnit volbou vhodného listu, podle toho zda dělíme čerstvé, nebo suché dřevo,“ vysvětluje Vladimír Roškot ze společnosti Tukan RG, která prodává například pily značky Bahco. „Tvar zubů a jejich rozvor totiž umožňuje čistit řez od pilin. Snižuje se tím tření, tedy i fyzická námaha,“ dodává Vladimír Roškot.

Šetrný čistý řez

Tvar a rozvor zubů čistí řez od pilin, zmenšuje tření, tedy i snižuje fyzickou námahu při řezání

Specifickou skupinu mezi pilami pro použití v zahradě tvoří prořezávací pilky. Nástroje z této kategorie slouží k prořezávání větví v korunách stromů a keřů. Liší se tvarem, brusem zubů, polohou držadla a hmotností. Výrobci pil vycházejí z požadavku, aby řez byl co nejšetrnější, čistý a bez otřepů. Věnují tedy pozornost tvaru, kvalitě hrotu a rozvoru zubů. Právě mezi výrobky značky Bahco tak najdete prořezávací pily s označením JT.

„Zuby této pily jsou směrované na ubírání materiálu při tahu k sobě. List pily se zužuje směrem od zubů. Některé listy jsou opatřeny vrstvou teflonu. Samotný řez je úzký, přesný, bez otřepů při nízké vynaložené námaze. Pila je vhodná pro měkké a zelené dřevo,“ popisuje Vladimír Roškot.

Další typ, označený jako JS, má ze strany broušené zuby s velkými prostory v mezizubí pro rychlý řez silných živých větví. Zahnuté tvary zubů zabezpečují přesné nasazení pily na předpokládaný řez, takže pila při řezání neposkakuje.

Na tyči ze země

Fiskars pak pod označením SW65 nabízí velkou zahradnickou pilku, určenou pro snadné řezání dřeva až do průměru 120 milimetrů. Pilový list o délce 255 milimetrů je zasouvací a manipulaci s pilou usnadňuje i spona, určená k připnutí na opasek. Účinný nástroj k prořezávání větví se pak může snadno a bez nebezpečí zranění přenášet po zahradě a vynést po žebříku na strom bez toho, že by výrazně překážel.

Sklopné a zasouvací pilové listy jsou ostatně u těchto typů pil už několik let výrazně převyšujícím trendem, takže řada prořezávacích pil funguje na principu zavíracího či vyhazovacího nože. Výhody jsou zřejmé, pro jejich dlouhodobou spolehlivost je však dobré nakupovat jen osvědčené renomované značky.

Některé prořezávací pilky mají držadlo uzpůsobeno k napojení na teleskopickou tyč pro úpravu koruny stromů ve výškách. S teleskopickým nástavcem pak ze země zvládnete i to, kvůli čemu by bylo jinak nutné balancovat na žebříku či ve větvích.

Oblouk a tři v jednom

K prořezávání menších stromků a keřů dobře poslouží i tradiční obloukové zahradnické pilky s napínací pákou. V rámu z ploché oceli je napnutý pilový list s volitelným úhlem řezu. Společnost Pilana dodává tento typ pily s praktickou dřevěnou rukojetí i v provedení s nástavcem, který umožňuje nasazení pily na tyč.

Některé pily nabízejí i systém „tři v jednom,“ což znamená možnost výměny pilových listů různého typu na jedné univerzální rukojeti. Do anatomicky tvarované pogumované plastové rukojeti pily Stanley upnete pilový list, vybavený zámkem, který umožňuje uchycení pod různými úhly. To usnadní řezání v obtížně dostupných místech. K dispozici jsou navíc tři různé typy listů, použitelné pro prořez stromů nebo řezání suchého dřeva.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: FISKARS, BAHCO, TUKAN RG

Na ruční pohon