Zimní péče o akumulátory

Se stále výkonnějšími a spolehlivějšími akumulátory se rozšiřuje i nabídka nářadí, které mohou pohánět. Aby dobře a dlouho sloužily, vyžadují odpovídající péči.

Používáte-li akumulátorové nářadí častěji a ve větším množství, určitě se vyplatí mít k dispozici i více akumulátorů, zvláště, pokud lze stejný typ a velikost střídat třeba mezi vrtačkou, pilou či bruskou. A je dobré také znát některá obecná pravidla.

Důležité pojmy

Začněme tím, že názvem baterie se označuje jednotka na jedno použití, zatímco akumulátor je zařízení, které lze dobíjet. Akumulátory je vždy lepší skladovat v nabitém stavu, takže i když odkládáte po sezoně nářadí na delší dobu, pohonné jednotky dobijte. Ale pozor, týká se to NiMH akumulátorů, zatímco ty s označením NiCd skladujte raději vybité.
NiMH akumulátory jsou modernější alternativou k NiCd, poskytují při stejné velikosti článků větší kapacitu, netrpí paměťovým efektem a na rozdíl od NiCd výrobků neobsahují kadmium, takže jsou šetrnější k životnímu prostředí. Existují rovněž lithiové (Li-Ion) akumulátory, které je vhodné uskladnit na zimu nabité na přibližně tři čtvrtiny kapacity.
Některé typy akumulátorů někdy vyžadovaly úplné vybití před opětovným dobíjením, ale dělalo se to především kvůli určitým typům starších rychlonabíječek, dnes už to obvykle nutné není. I přesto si vždy přečtěte návod od výrobce a postupujte podle něj.

Kdy a jak nabíjet

U současných akumulátorů se lze vcelku spolehnout na to, že při náležité péči vydrží dlouho, ale pokud tomu chcete pomoci, vyhněte se zbytečnému přebíjení a hlubokému vybíjení až na nulovou kapacitu. Akumulátory nenabíjejte v příliš vysokých ani nízkých teplotách (ideální je 15 až 20 °C) a před nabíjením je nechte aklimatizovat dostatečně dlouho při pokojové teplotě.
Samostatné NiCd a NiMH akumulátorové články můžete vybíjet až na 0 V. NiMH články je však po vybití nutné znovu nabít co nejdříve, nejlépe do 24 hodin. Li-Ion akumulátory v žádném případě nevybíjejte pod doporučenou mez, jinak je brzy zničíte a můžete poškodit i samotné nářadí!
Sestavy z hermetických akumulátorů (tzn. pohonné jednotky tvořené spojením více akumulátorů) nevybíjejte pod doporučené napětí (obvykle 1,0 V na 1 článek u NiCd a NiMH), protože u článku s nejnižší kapacitou může dojít k přepólování a tím k jeho zničení.
Akumulátorové sestavy jsou propojené sady více článků, zpravidla vložené do plastového obalu. Používají se v podstatě u všech větších typů akumulátorového nářadí a jejich životnost je dána kapacitou nejslabšího z článků v sestavě. Podle odborníků se většinou nevyplatí tyto sestavy opravovat ani v případě, že vypršela životnost pouze jednoho článku, zatímco ostatní by ještě bylo možné dál provozovat.

Abyste nezůstali při práci bez „šťávy,“ má určitě smysl nakoupit více pohonných jednotek a udržovat je v kondici (Ryobi)

Pozor na mrazy

Akumulátorovému nářadí nevadí zimní skladování v nevytápěných, někdy i promrzajících prostorách. Pohonné jednotky ovšem promrznout nenechávejte, zvláště pokud máte techniku napájenou olověným akumulátorem, kterému nízké teploty škodí. Jak už jsme si řekli, je ideální uskladnit akumulátory nejlépe v místnosti se stálou pokojovou teplotou. Vyplatí se několikrát za zimu je zkontrolovat a v případě potřeby (u NiMH akumulátorů) je dobít.
Čím větší škálu nářadí na tento typ pohonu máte a čím více akumulátorů skladujete, tím větší smysl má vytvořit pro pohonné jednotky a nabíječky samostatné, snadno dostupné, suché a správně vytápěné místo, kde se dají podle potřeby kontrolovat a dobíjet. Určitě se to vyplatí.
Můžete se setkat i s doporučením skladování akumulátorů v chladničce, což souvisí s tím, že při skladování nabitých starších typů akumulátorů dochází k samovybíjení a nízká teplota jeho rychlost zpomalí. Pokud chcete tuto metodu s odpovídajícím typem akumulátoru vyzkoušet, je nutné ho před vložením do chladničky zabalit, aby se na jeho povrchu nemohla srážet voda. Po vyjmutí z chladničky je nutné počkat, až se akumulátor aklimatizuje a jeho teplota se vyrovná s teplotou okolní.

Dobrá rada

Orientace v jednotlivých typech akumulátorů může na první pohled vypadat složitě, ale postačí si zapamatovat, že nejčastěji používané jsou ty s označením NiMH, NiCd a Li-Ion. Každý z nich vyžaduje odlišný způsob péče. Obecně je možné tyto systémy zaměňovat u výrobků, u nichž výrobce tuto možnost jasně deklaruje.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Uložit

Zimní péče o akumulátory