Dopřejte dřevu potřebnou péči

Sluníčko nás láká ven a odhaluje nám škody, které na dřevěném nábytku, plotech či fasádách zanechala zima.

 

 

Dřevo je nadčasovým a krásným materiálem. Potřebuje ale kvalitní péči, aby neztratilo na své kráse a neopotřebovávalo se a nepoškodilo. Jak o ně správně pečovat? Díky kolísání teplot se dřevo může poškodit loupat se, působením UV paprsků šedne, po čase se na něm tvoří nežádoucí zelený povlak či trhliny.  „Na začátku regenerační procedury je vždy důležité dřevo očistit a zdrsnit jeho povrch. Dále pak postupujeme podle konkrétního problému, který naše dřevěné vybavení vykazuje, a to za pomoci profesionálních přípravků,“ radí Zdenko Svoboda z oddělení stavby společnosti Hornbach.

Pokud se na fasádě vytvoří odlupy či trhliny, dřevo je vhodné naimpregnovat a aplikovat na něj vhodnou izolační základovou barvu. V případě šednutí je ideální využít speciální nátěrový olej na dřevo, který tomuto defektu zamezí. Na trhu jsou k dostání i speciální přípravky proti zelenému povlaku nebo zvětrávání.


Vliv mají i světové strany

Pro ochranu a životnost tohoto materiálu je důležitá například i světová strana, na které je dřevo umístěno. To se týká hlavně fasád a bednění. Mění se podle toho zatížení dřeva. „Zatímco při vystavení dřeva severní či východní straně stačí pouze dva nátěry, jižní a západní strana vyžadují nátěry minimálně tři,“ popisuje Svoboda. Dalším kritériem je i směr bednění. Při umístění ve vodorovném směru se vlhkost ve dřevě udržuje déle, pro optimální ochranu tudíž také stačí pouze dva nátěry. Svislý směr způsobuje rychlejší vysychání, dřevo si proto také zaslouží více nátěrů, nejlépe speciálními přípravky.


Novinky na trhu

Chystáte se postavit si novou terasu? Kromě klasických prken a odolných WPC materiálů můžete použít novinky z exotického dřeva nebo vinylu se strukturou textilu. Na trhu se nově objevil systém venkovních teras italské značky Hortus . Kolekce zahrnují dřevěné dílce z exotických dřevin teak a ipe a vinylové dílce v designu textilu (KPP). Vyráběny jsou profilováním a drážkováním dřevěných desek nebo extrudovaného polymeru se strukturou textilu ve vzájemně kombinovatelných formátech 300 x 300 mm a 300 x 600 mm, o celkové tloušťce 31 mm u vinylu a 32 mm u dřeva. Nášlapnou vrstvu nese speciální plastický rošt na bázi pryskyřice. Při pokládce se do sebe jednotlivé dílce jednoduše zacvaknou. Využití je díky dvěma typům v několika odstínech široké.

 

 


Působivý šachovnicový vzor

Výhodou zámkového systému je jednoduchá pokládka i případné rozložení. Podlahové terasy Hortus by kvůli zajištění odtoku vody měly být instalovány na mírně šikmé ploše se spádem cca 2°, vždy s vyrovnaným podkladem (může být v podstatě jakýkoli, nejčastěji beton nebo zemina, speciální podklad není zapotřebí). Odtok vody je díky pevnému a flexibilnímu polypropylenovému roštu bezproblémový, voda samovolně odtéká.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: KPP, HORNBACH, XYLADEKOR, FLOORWOOD, BALAKRYL

Dopřejte dřevu potřebnou péči