Na ostří nože

Rubrika: Interiér

Přísně vzato lze nože rozdělit na ty do kuchyně a na ostatní, určené spíše do kapsy. Dobrý nůž je každopádně skvělý pomocník a v extrémních případech nám zachrání život.

Nože se tváří jako výsostně mužská záležitost, ale není tomu tak. V kuchyni, na zahradě či v lese ocení kvalitní nůž i ženy a není vůbec od věci ženy kvalitními noži obdarovávat. I když je nůž původně nezbytnou výbavou bojovníka a lovce, najde dnes nejširší využití v kuchyni. A mezi kuchyňskými noži si lze vybírat ze značkových speciálů za tisíce korun, ale často může překvapivě dobře posloužit i nůž z hypermarketu. Důležité je zejména dobře vybrat tvar nože a pak správně pečovat o jeho ostří.

Dřevo na rukojetích vypadá skvěle, plast či kov jsou o něco praktičtější (Victorinox)

Na maso i na pečivo

Časopis dTest například doporučuje vybrat do kuchyně alespoň jeden menší nůž s běžnou čepelí na okrajování a jiné drobné úkony. A k univerzálnímu noži na krájení ovoce či zeleniny nebo čištění masa od šlach a tuku je dobré mít ještě speciální robustní kuchařský nůž s vyšší čepelí. Ta poskytuje dostatek prostoru v oblasti rukojeti nad krájecí plochou, a proto umožňuje pohodlné krájení, krouhání či sekání. Milovníci čerstvého chleba, obložených baget i čerstvých hamburgerů ocení i nůž na pečivo se zoubkovaným ostřím.
Do kuchyňské výbavy můžete přidat i velký nůž na maso se širší čepelí a malý nůž na zeleninu. Samozřejmě existují i nože filetovací, steakové, řeznické, loupací, nože na vykosťování masa, na sýr či na dorty. Pokud vás vaření baví a trávíte nad přípravou jídla hodně času, zvažte rovnou nákup kuchařské sady, jejíž součástí bývá i ocílka na přetahování ostří.

Stylová sada nožů je ozdobou kuchyně, na originalitě jí dodá i výrazný design stojanu (Tescoma)

Do zahrady a na houby

Univerzální nůž do dílny i do lesa poslouží nejen k drobným opravám či uříznutí klacku na opékání buřtů, ale měl by pomoci i s otevřením piva nebo konzervy a drobnými opravami. Dobře to vědí výrobci oblíbených „švýcaráků“, které ostatně vznikly pro potřebu armády a v řadě situací zůstávají nenahraditelné.

Bezpečnost a praktičnost je samozřejmě dána i tím, že jde o nože zavírací, doplňky v podobě pilek, šídel, otvíráků či šroubováků vás pak nebudou svádět k ničení čepele nože tam, kde lze použít právě je.

Existují ovšem i řemeslnické a zahradnické nože včetně nožů očkovacích, které nemají zašpičatělou čepel. Pořídit si můžete například zahradnický nůž se dvěma zavíracími čepelemi, z nichž jedna je určena právě pro očkování a druhá pro roubování. Řemeslnické nože mají mohutnější vykrojenou čepel, takže umožňují snadné řezání špičkou. Opět dobře poslouží tam, kde by bylo škoda ničit čepel nože univerzálního, tedy například při řezání některých podlahovin či izolací.

 

Ostří keramických nožů je tvrdší než ocel a déle vydrží (Tescoma)


Rozměry kuchyňských nožů

Rozměr nože, respektive délku čepele vždy volte podle účelu, ke kterému nůž budete nejčastěji používat. Délka čepele okolo 15 až 20 cm se hodí na krájení masa a velkých kusů ovoce a zeleniny. Ostří dlouhé kolem 7 až 10 cm je naopak ideální na porcování menších surovin, bylinek a na okrajování. Rukojeť můžete volit nejčastěji mezi nerezovou a plastovou podle toho, která se vám bude lépe držet a která vám lépe padne do ruky.

Víceúčelové skládací nože mohou být praktické, je však třeba udržovat je v čistotě


Nože na houby

Houbařské nože se od běžných zavíráků nijak zásadně neliší, ale kromě kapesních rozměrů a stylového designu mívají jednu sympatickou „vychytávku“ v podobě štětečku z přírodních či umělých štětin. Ten vám umožní zbavit houbu části nečistot rovnou v lese a ušetří vám tak poměrně úmornou práci při domácím čištění.

Text: Richard Guryča
Foto: archiv firem a Shutterstock

 

Na ostří nože