Vestavný nábytek chytře vyřeší prostor

Hlavním argumentem pro pořízení vestavného nábytku je maximální využití místa, jenž máme k dispozici. Velkou výhodou je také možnost návrhu designu přesně podle vlastních představ.

Prostor pod schodištěm, zkoseným stropem nebo menší vstupní chodba s výklenky jsou velmi často místem, kde se hromadí věci bez ladu a skladu. Jedním ze způsobů, jak vznikající chaos ovládnout, je pořízení vestavěné skříně, která vytvoří organizovaný úložný prostor, a ještě jej skryje za dvířky. Tím ale možnosti vestavného nábytku nekončí. Lze jím třeba vytvořit samostatnou místnost – šatnu, spíž nebo komoru –, nebo skloubit designové řešení prostoru s maximálním užitkem.

V některých interiérových studiích připraví před výrobou nábytku vizualizaci

Uspořádání přizpůsobte svým potřebám

Jednou z dalších výhod je možnost volby vnitřního členění skříně. Nejlepší je, pokud už dopředu víme, co do ní potřebujeme uložit. Prostor uvnitř lze doslova přizpůsobit na míru věcem, které máme v plánu uskladnit, ať už jde o sezónní oblečení, či obuv, sportovní vybavení, úklidové potřeby nebo cokoliv jiného.
Hloubka skříně často závisí na možnostech místnosti, kde je nábytek umístěn, pokud to ale okolnosti dovolí, je lepší volit hloubku minimálně 65 cm, kam se bez problémů vejdou objemnější předměty i ramínka s oblečením. Z hlediska prostoru je důležitá i volba způsobu otevírání. Zatímco posuvné dveře šetří místo, dvířka s panty jsou na místo náročnější.

Pračku, sušičku a úklidové prostředky lze skrýt za dvířky

Do bytu i chalupy

V moderních interiérech je vestavný nábytek jako doma, takže se jedná především o výběr vhodné kombinace barev, lesklých či matných ploch, lakovaného skla a ladícího dekoru dřeva. Jednoduché linie prostor sjednotí a vyčistí.
U tradičních staveb je umístění vestavěného nábytku většinou o něco složitější, i když boj o každý centimetr úložných prostor se odehrává i zde. Velké hladké plochy lamina si ale s lidovou architekturou zrovna dvakrát nerozumí. Chceme-li přece jen využít nějaký atypický prostor k ukládáni věcí, aniž by utrpěl vzhled interiéru, zkušený truhlář vám může nabídnout různé možnosti materiálu, vnitřního členění i otevírání dvířek, aby nábytek zapadl do celkového vzhledu místnosti.

Pro stylové interiéry jsou vhodnější tradiční materiály

Zásuvky zajistí pohodlný přístup ke všem uloženým věcem

Dobrá rada

Při výběru vestavěné skříně rovnou zvažte i pořízení doplňků, které pomohou zorganizovat její vnitřek. Na výběr je celá řada prvků, například drátěné zásuvky, police, závěsné tyče, kravatníky, věšáky, botníky, koše na prádlo či boxy na kolečkách.

Pod šikmým stropem vznikne spousta poliček a zásuvek (HALBOS)

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Vestavný nábytek chytře vyřeší prostor